Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-867/08/AP
z 21 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-867/08/AP
Data
2008.01.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nieruchomość niezabudowana
przychód z działalności gospodarczej
spółka cywilna
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Sposób opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości gruntowej, niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych i niewykorzystywanej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.



Wniosek ORD-IN 703 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Sz., przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 31 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości gruntowej nabytej przez wspólników spółki cywilnej z przeznaczeniem na inwestycję - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości gruntowej nabytej z przeznaczeniem na inwestycję.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 8 października 2007 roku wnioskodawca jako wspólnik spółki cywilnej dokonał zakupu na współwłasność nieruchomości niezabudowanej z przeznaczeniem na inwestycję hotelowo-restauracyjną realizowaną przez spółkę cywilną. Powyższy zakup udokumentowany został fakturą VAT i spółka odliczyła podatek VAT naliczony.

Nieruchomość ta nie została wpisana do ewidencji środków trwałych Spółki cywilnej, gdyż dopiero w następnych latach był przewidziany cykl inwestycyjny począwszy od wykonania planów przez architekta. Żadne koszty poniesione i związane z nabyciem nieruchomości nie były księgowane w koszty działalności Spółki cywilnej. W 2008 roku wspólnicy tej Spółki po gruntownej analizie wydatków inwestycyjnych związanych z przyszłą budową (inwestycją) oraz swoich możliwości odstąpili od projektu budowy hotelu. W dniu 3 października 2008 r. wspólnicy Spółki sprzedali powyższą niezabudowaną nieruchomość (akt notarialny), wystawiając równocześnie fakturę VAT. Podatek należny z tytułu powyższej transakcji z terminem płatności do 25 listopada 2008 roku będzie uregulowany w całości.

Dla ujednolicenia i poznania wszystkich faktów związanych z powyższym zdarzeniem wnioskodawca wskazał:

  • Spółka cywilna nie ma w umowie Spółki, a także wspólnicy powyższej Spółki nie mają w swoich wpisach do działalności gospodarczej wykazanej działalności polegającej na handlu nieruchomościami,
  • niezabudowana nieruchomość nie została wpisana do ewidencji środków trwałych,
  • nieruchomość nie była wykorzystana na potrzeby działalności gospodarczej,wspólnicy Spółki cywilnej rozliczają się na podstawie podatku liniowego tj. 19%.

Na dzień składania wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wnioskodawca jako wspólnik Spółki cywilnej ma świadomość, że występuje opodatkowanie w podatku dochodowym transakcji sprzedaży nieruchomości w wysokości 19% od nadwyżki między ceną sprzedaży netto a ceną zakupu w części przypisanej proporcją do udziału w spółce cywilnej. Wnioskodawca wskazał, iż ten podatek dochodowy jest w stanie w obowiązującym terminie jako zaliczka wpłacić do urzędu skarbowego. Nawet jeżeli w wydanej interpretacji indywidualnej zostanie prawidłowo uznany przychód ze sprzedaży nieruchomości jako przychód z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wpłacona zaliczka na podatek dochodowy w miesiącu listopadzie 2008 roku zostanie prawidłowo rozliczona w zeznaniu PIT 36L.

Wnioskodawca uważa, iż wskazane powyżej fakty dotyczące sprzedaży niezabudowanej nieruchomości nie spełniają warunków określonych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie są przychodami z prowadzenia działalności gospodarczej. Powyżej wykazane fakty kwalifikują przychód każdego ze wspólników jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości tj. z art. 10 ust, 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Ponadto wskazał, że przyjęcie interpretacji powyższego przychodu jako przychód z działalności gospodarczej bardzo utrudni rozliczenia księgowe Spółki, której jest wspólnikiem z powodu przepisów o rachunkowości. Spółka cywilna mająca obroty w wysokości 30-40% limitu do przepisów o rachunkowości, poprzez jedno zdarzenie, nie do końca planowane zostanie objęta przepisami o rachunkowości. Roczne stosowanie przepisów o rachunkowości znacznie zwiększy koszty działalności małej spółki cywilnej, bo obroty i tak wskazują, że w następnym roku księgowym będzie powrót do księgowości uproszczonej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż niezabudowanej nieruchomości, nie wykazanej w ewidencji środków trwałych, nie wykorzystanej na potrzeby działalności gospodarczej można uznać jako odpłatne zbycie nieruchomości na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, wykazane fakty pokazują, że nie spełnione są wymogi art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają określenie wyżej wymienionego przychodu ze sprzedaży niezabudowanej nieruchomości jako przychód z działalności gospodarczej. Jeżeli więc nie spełnione są warunki do określenia przychodów z działalności gospodarczej to przychód wykazany powinien być określony jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na postawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Odrębnym źródłem przychodów jest – wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy – pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, iż przepis art. 14 ust. 1 powołanej ustawy nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej („Przychodem z działalności gospodarczej są również:”).

Jak wykazuje analiza przytoczonych powyżej uregulowań prawa podatkowego, rodzajowy katalog przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza nie jest ograniczony. Wymienione kategorie przychodów mają charakter przykładowy, otwarty.

Zatem w myśl powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości gruntowej wykorzystywanej w działalności, nie ujętej w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowiłoby w całości przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cytowanym art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podmiotu, który faktycznie przedmiotową nieruchomość wykorzystywałby dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie ma bowiem przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania.

W opisanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym, w przypadku zbycia przedmiotowej nieruchomości nie będziemy mieli jednak do czynienia z uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość nie była bowiem ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nigdy nie wykorzystywano jej w działalności gospodarczej wnioskodawcy. Żadne koszty poniesione i związane z nabyciem nieruchomości nie były księgowane w koszty działalności Spółki cywilnej.

Brak jest zatem jakichkolwiek przesłanek, by uznać, że przedmiotowa niezabudowana nieruchomość gruntowa miała związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą co skutkowałoby, że przychód osiągnięty ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie przychodem z działalności gospodarczej. Zbycie tej nieruchomości nie będzie zbyciem środków trwałych, ani też zbyciem składników majątku funkcjonalnie powiązanych z działalnością gospodarczą. Bez znaczenia jest okoliczność, iż nieruchomość została nabyta z zamiarem wykorzystania w przyszłości na potrzeby prowadzonej przez wnioskodawcę w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, skoro nigdy nie była w tym celu wykorzystywana. Przedmiotem działalności gospodarczej wnioskodawcy nie jest też obrót nieruchomościami, więc nie można również stwierdzić, by sprzedaż przedmiotowej nieruchomości następowała w jej wykonaniu.

Zatem przychód uzyskany przez wnioskodawcę ze sprzedaży nieruchomości gruntowej, której jest współwłaścicielem, będzie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, proporcjonalnie w wysokości przypadającego na niego udziału jaki posiada w przedmiotowej nieruchomości. Stosownie bowiem do treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznych, w dniu 8 października 2007 r. wnioskodawca jako wspólnik spółki cywilnej dokonał zakupu na współwłasność przedmiotowej nieruchomości, natomiast w dniu 3 października 2008 r. wraz z pozostałymi wspólnikami spółki dokonał jej sprzedaży. W związku z powyższym, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, a jej zbyciem nie upłynęło jeszcze pięć lat. Zatem w sprawie zastosowanie będzie miał art. 30e ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Mając na względzie przedmiot sprzedaży, tj. niezabudowany grunt, w myśl art. 30e ust. 2 tej ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d.

Ponadto w myśl art. 30e ust. 4 i 5 ww. ustawy podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj