Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1493/08-4/AK
z 6 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1493/08-4/AK
Data
2009.02.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
jednostka uczestnictwa
opodatkowanie
umorzenie udziałów
waluta obca
zakup
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy zryczałtowany (19%) podatek ustalić należy od dochodu stanowiącego wynik transakcji zakupu i umorzenia jednostek uczestnictwa nominowanych w walucie obcej (tu: dolarze amerykańskim) przeliczonych na złote polskie? Czy dochód z tytułu udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych, w których podatnik dokonał zakupu jednostek uczestnictwa, a następnie ich umorzenia i otrzymał stosowną kwotę wynikającą z rozliczenia transakcji w walucie obcej przelicza się na złote polskie według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia dokonywania poszczególnych operacji czyli zakupu jednostek uczestnictwa, umorzenia jednostek uczestnictwa i otrzymania kwoty w walucie obcej (stanowiącej wynik transakcji)?



Wniosek ORD-IN 268 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2008 r. (data wpływu 30.10.2008 r.) oraz piśmie z dnia 27.01.2009 r. (data nadania 28.01.2009 r. data wpływu 29.01.2009 r.) uzupełniającym własne stanowisko oraz pytanie na wezwanie Nr IPPB2/415-1493/08-2/AK z dnia 16.01.2009 r. (data nadania 16.01.2009 r., data doręczenia 22.01.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zysku w związku z umorzeniem udziałów w funduszu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zysku w związku z umorzeniem udziałów w funduszu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 12.12.2006 r. Wnioskodawca nabył udziały w Funduszu M….. za kwotę USD 49.844,85 posiadanych na koncie dolarowym, co stanowiło wartość PLN 143.353,79 (USD 49844,85 X 2,8760 średni kurs dolara NBP z dn. 12.12.2006 r.).

W dniu 10.01.2008 r. Wnioskodawca umorzył udziały ww. funduszu uzyskując kwotę USD 75.732,22. Fundusz przekazał uzyskaną kwotę na posiadane przez Wnioskodawcę konto dolarowe. Wartość udziałów w dniu przelewu wynosiła PLN 185.543,94 (USD 75732,22 x 2,4500 średni kurs dolara NBP z dnia 10.01.2008 r.).

Zysk z transakcji wyniósł PLN 42.190,15 (różnica pomiędzy wartością nabycia a wartością umorzenia).

Pismem z dnia 16.01.2009 r. nr IPPB2/415-1493/08-2/AK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zadania pytania w zakresie przepisów prawa podatkowego.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie (data wpływu uzupełnienia 29.01.2009 r.), zadając pytanie oraz przedstawił własne stanowisko w zakresie zadanego pytania, czynności te przedstawione zostały poniżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy zryczałtowany (19%) podatek ustalić należy od dochodu stanowiącego wynik transakcji zakupu i umorzenia jednostek uczestnictwa nominowanych w walucie obcej (tu: dolarze amerykańskim) przeliczonych na złote polskie...
  2. Czy dochód z tytułu udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych, w których podatnik dokonał zakupu jednostek uczestnictwa, a następnie ich umorzenia i otrzymał stosowną kwotę wynikającą z rozliczenia transakcji w walucie obcej przelicza się na złote polskie według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia dokonywania poszczególnych operacji czyli zakupu jednostek uczestnictwa, umorzenia jednostek uczestnictwa i otrzymania kwoty w walucie obcej (stanowiącej wynik transakcji)...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika zryczałtowany podatek od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych ustala się od kwoty przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania wyliczonego w oparciu o średni kurs waluty ogłaszany przez NBP z dnia wykonania poszczególnych operacji tj. zakupu jednostek uczestnictwa (koszt podatnika), umorzenia jednostek uczestnictwa (przychód podatnika) i otrzymania kwoty waluty obcej na rachunek bankowy (dochód lub strata podatnika zależnie od wyniku transakcji wyliczonego w złotych polskich a nie walucie). Taki sposób ustalania podstawy opodatkowania w przedstawionym stanie faktycznym wynika - zdaniem Podatnika - z przepisów art. 30a ust. 6 (a contrario) oraz art. 11 ust. 3 - 4 i w związku z przepisami art. 11a, art. 17 ust. 1 pkt 5 i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca uważa, że uzyskany przez niego zysk, tj. PLN 42.190,15 jest wyliczony prawidłowo co oznacza, że należna kwota podatku dochodowego przy zastosowaniu stawki 19% wynosi 8.016,00 PLN.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do wyliczonej kwoty podatku podlegającej wpłacie, organ informuje, iż ewentualne przeliczenia, jakich należałoby dokonać nie należą do kompetencji tut. organu.

Zgodnie bowiem z zasadą samoopodatkowania, obowiązującą w polskim systemie podatkowym, na podatniku spoczywa obowiązek dokonania oceny własnej sytuacji prawnopodatkowej, a po jej dokonaniu zachowania się zgodnie z przepisami prawa podatkowego, bowiem prawidłowość takiego rozliczenia podlega weryfikacji przez organ podatkowy.

W związku z powyższym tut. organ nie może odnieść się do wyliczeń wskazanych przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj