Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-226/08-4/JS
z 19 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-226/08-4/JS
Data
2009.02.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
remonty
ryczałty
spadkobiercy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Zgodnie z art. 98 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Przepis § 1 stosuje się również do odpowiedzialności spadkobierców za zaległości podatkowe, w tym również za zaległości, o których mowa w art. 52 § 1 Ordynacji podatkowej. W przedmiotowej sprawie postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze zakończone. Zatem nie można stwierdzić, iż została Pani zobowiązana do uregulowania należności podatkowych z tytułu sprzedaży nieruchomości, która w momencie sprzedaży stanowiła majątek spadkodawcy.



Wniosek ORD-IN 270 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 19.12.2008 r. (data wpływu 29.12.2008 r.) oraz uzupełnieniu z dnia 11.02.2009 r. (data wpływu 13.02.2009 r.) na wezwanie z dnia 04.02.2009 r. Nr IPPB4/415-226/08-2/JS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W grudniu 2006 r. mąż Wnioskodawczyni (wtedy jeszcze nie byli małżeństwem) sprzedał mieszkanie i złożył stosowne oświadczenie o przeznaczeniu przychodu na cele mieszkaniowe. W grudniu 2006 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyli mieszkanie (na terenie Polski), którego odbiór był w maju 2008 r. Również w maju 2008 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zawarli związek małżeński (bez rozdzielności majątkowej). Wszystkie wydatki jakie Wnioskodawczyni wraz z mężem ponieśli były poparte fakturami wystawionymi na męża Wnioskodawczyni. W dniu 24 lipca 2008 r. mąż Wnioskodawczyni zginął w wypadku. Wydatki jakie poniosła Wnioskodawczyni po śmierci męża na remont mieszkania są poparte fakturami wystawionymi na Wnioskodawczynię. Wnioskodawczyni prosi o wydanie interpretacji, czy jako jeden ze spadkobierców może do końca 2008 r. zbierać faktury za remont mieszkania i w grudniu dołączyć do rozliczenia z podatku zryczałtowanego, jakie byłby zobowiązany złożyć mąż Wnioskodawczyni.

Pismem z dnia 04.02.2009 r. Nr IPPB4/415-226/08-2/JS wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego o następujące informacje:

  • czy po śmierci małżonka było przeprowadzone postępowanie spadkowe... Jeśli tak, to czy wskutek tego postępowania Wnioskodawczyni została zobowiązana do uregulowania należności podatkowych z tytułu sprzedaży nieruchomości, która w momencie sprzedaży nie stanowiła Jej majątku...

Powyższe uzupełniono pismem z dnia 11.02.2009 r. (data nadania 11.02.209 r., data wpływu 13.02.2009 r.) informując, iż postępowanie spadkowe jest w trakcie. Sąd wydał postanowienie, że spadkobiercy żona oraz dwoje dzieci (w tym jedno ze związku pozamałżeńskiego) przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Sprawa podziału majątku ma się odbyć po spisaniu majątku oraz zobowiązań przez komornika. Na dzień 11 luty 2009 r. komornik jeszcze nie podjął się spisu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jako jeden ze spadkobierców Wnioskodawczyni może do końca 2008 r. zbierać faktury za remont mieszkania i w grudniu dołączyć do rozliczenia z podatku zryczałtowanego, jakie byłby zobowiązany złożyć Jej mąż...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Jako jednemu ze spadkobierców Wnioskodawczyni należą się zarówno prawa jak i obowiązki w stosunku do płaconych podatków, odliczeń lub ulg, jakie przysługiwały mężowi Wnioskodawczyni. Z obowiązku zapłacenia podatków Wnioskodawczyni wywiązała się. Podatek VAT oraz PIT – 4, które wynikały z deklaracji za lipiec z działalności gospodarczej męża Wnioskodawczyni zostały uregulowane przez Wnioskodawczynię.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniła zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej noweli do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przez dniem 1 stycznia 2007 r.

Na mocy art. 28 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.), podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania - w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia - na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada, o której mowa w zdaniu drugim ust. 2 wyżej cytowanego art. 28 nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że małżonek Wnioskodawczyni, przed swą śmiercią uzyskał przychód ze sprzedaży nieruchomości. Od uzyskanej z ww. tytułu kwoty nie uiścił podatku dochodowego, zamierzając skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym celu złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jednakże nie zdążył przez swą śmiercią wydatkować całości uzyskanej z tego tytułu kwoty na zaspokojenie powyższych potrzeb.

Zatem nie spełniono obowiązku uiszczenia należnego zryczałtowanego podatku od przychodu uzyskanego przez zmarłego ze sprzedaży mieszkania.

Podatek ten, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), powstaje z mocy prawa.

W omawianej sprawie, jego zapłata została odroczona do czasu spełnienia określonych warunków. Warunki te, z uwagi na śmierć podatnika, nie zostały spełnione. Podatek pozostaje więc do zapłaty przez spadkobierców.

Stosownie bowiem do ww. przepisu art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Zgodnie z art. 98 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Przepis § 1 stosuje się również do odpowiedzialności spadkobierców za zaległości podatkowe, w tym również za zaległości, o których mowa w art. 52 § 1 Ordynacji podatkowej.

W przedmiotowej sprawie postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze zakończone. Zatem nie można stwierdzić, iż została Pani zobowiązana do uregulowania należności podatkowych z tytułu sprzedaży nieruchomości, która w momencie sprzedaży stanowiła majątek spadkodawcy.

Po zakończeniu postępowania spadkowego uprawniony organ podatkowy wyda decyzję określającą należny zryczałtowany podatek od przychodu uzyskanego przez zmarłego ze sprzedaży nieruchomości, do którego zapłaty będą obowiązani wskazani spadkobiercy zmarłego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj