Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1742/08-4/MP
z 18 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1742/08-4/MP
Data
2008.11.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gmina
jednostka samorządu terytorialnego
koszt kwalifikowany
odliczenie podatku
zadania publiczne
zadania statutowe


Istota interpretacji
Gmina jako przyszły beneficjent środków pomocowych z Unii Europejskiej, otrzymanych w ramach programu PROW na realizację przedstawionego zadania inwestycyjnego, ma możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z jego realizacją.



Wniosek ORD-IN 469 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2008 roku (data wpływu 17.09.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2008 roku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina …………. w listopadzie 2008 roku będzie składała wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Ł. o dofinansowanie inwestycji „Adaptacja i urządzenie placu na potrzeby imprez plenerowych w …………….” w ramach programu „Rozwój obszarów wiejskich” – Działanie: Odnowa i rozwój wsi. Inwestycja będzie polegała na utwardzeniu terenu, budowie chodników i dojść, przebudowie drogi dojazdowej, zakryciu kanału odwadniającego, budowie zatok parkingowych oraz zainstalowaniu oświetlenia na modernizowanym terenie. Koszt inwestycji około 625 000 złotych. Inwestycja będzie służyła mieszkańcom i jej głównym celem będzie poprawa estetyki terenu i stworzenia miejsca pod masowe imprezy plenerowe dla ludności z terenu całej gminy. Ponadto we wniosku jednoznacznie stwierdzono, iż inwestycja realizowana przez Gminę (jako samorząd terytorialny) nie będzie służyła działalności gospodarczej podlegającej czynnościom opodatkowanym VAT. Podatnik wskazuje art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54 poz. 535 ze zm.), jako przepis prawa podatkowego będący przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy gmina jako przyszły beneficjent środków pomocowych z Unii Europejskiej, otrzymanych w ramach programu P na realizację przedstawionego zadania inwestycyjnego, ma możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z jego realizacją...

Zdaniem Wnioskodawcy, Gmina realizując zadanie inwestycyjne „Adaptacja i urządzenie placu na potrzeby imprez plenerowych” nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od wydatków poniesionych na realizację tej inwestycji. Występuje w tym przypadku brak związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Wartość podatku VAT od wydatków poniesionych na inwestycję powinno zakwalifikować się do kosztów kwalifikowanych projektu w ramach programu P.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednakże zauważyć należy, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj