Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1654/08-2/RK
z 31 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1654/08-2/RK
Data
2008.10.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności
podstawa opodatkowania
świadczenie
świadczenie usług
świadectwo założycielskie


Istota interpretacji
świadczenie usług przy zakładaniu spółki akcyjnej, w związku z którym podatnikowi przyznane zostały świadczenia założycielskie, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,.w przypadku świadczenia usług przy zakładaniu spółki akcyjnej w zamian za świadectwa założycielskie, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi wartość rynkowa, ustalona zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy o podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 446 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2008 r. (data wpływu 03.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług oraz ustalenia podstawy opodatkowania- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.09.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług oraz ustalenia podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik, będący spółką holdingową zajmującą się, w ramach swojej aktywności gospodarczej, zarządzaniem podmiotami prawnymi, jak również czerpaniem pożytków z tytułu posiadania udziałów i akcji, jest założycielem spółki akcyjnej. W związku z jej założeniem podatnik wykonał oraz sfinansował szereg usług, ponosząc z tego tytułu określone koszty. W statucie spółki akcyjnej przewidziano wydanie założycielowi, w celu wynagrodzenia usług świadczonych przy jej powstaniu, świadectw założycielskich na okres 10 lat od chwili zarejestrowania spółki akcyjnej - i świadectwa te zostały faktycznie Wnioskodawcy wydane. Wskazane świadectwa dają uprawnionemu prawo uczestnictwa w podziale rocznego czystego zysku spółki akcyjnej w wysokości 5% proporcjonalnie do akcji objętych przez założycieli w dniu podpisania aktu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1 .Czy świadczenie przez podatnika usług przy zakładaniu spółki akcyjnej, w związku z czym podatnikowi przyznane zostały świadectwa założycielskie, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

  1. Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu świadczenia usług przy zakładaniu spółki akcyjnej, w sytuacji, gdy podatnikowi w celu wynagrodzenia go za te usługi zostały przyznane świadectwa założycielskie...

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. świadczenie usług przy zakładaniu spółki akcyjnej, w związku z którym podatnikowi przyznane zostały świadczenia założycielskie, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,.
  2. w przypadku świadczenia usług przy zakładaniu spółki akcyjnej w zamian za świadectwa założycielskie, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi wartość rynkowa, ustalona zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad, 1. Stosownie do postanowień art. 355 §1 k.s.h „Spółka może wydawać imienne świadectwa założycielskie w celu wynagrodzenia usług świadczonych przy powstaniu spółki”, a w myśl § 2 tego przepisu, „Świadectwa założycielskie mogą być wydawane najwyżej na okres dziesięciu lat od chwili zarejestrowania spółki. Świadectwa dają prawo uczestnictwa w podziale zysku spółki w granicach ustalonych przez statut, po uprzednim odliczeniu na rzecz akcjonariuszy określonej w statucie minimalnej dywidendy”.

Z powyższego wynika, że wydanie świadectw założycielskich ma na celu wynagrodzenie usług świadczonych przy powstaniu spółki. Oznacza to, że usługi wykonywane przez podatnika są wykonywane za wynagrodzeniem - i na okoliczność tę nie ma wpływu fakt, iż wysokość tego wynagrodzenia, w momencie wykonania usług, jak również w momencie przyznania świadectw założycielskich, nie jest bezpośrednio określona, lecz jest uzależniona od tego, czy spółka akcyjna wydająca świadectwa osiągnie w przyszłości zysk, i w jakiej wysokości zysk ten zostanie osiągnięty. Istotne jest natomiast to, że świadectwa założycielskie są przyznawane jako wynagrodzenie usługodawcy za usługi świadczone przy powstaniu spółki. Usługi te są więc świadczone odpłatnie, co oznacza, że stanowią one czynność opodatkowaną VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą o VAT.

Ad 2, Zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku. Zdaniem Wnioskodawcy przepis ten odnosi się również do świadczenia usług wykonanych w zamian za świadectwa założycielskie: z jednej strony bez wątpienia ma miejsce odpłatne świadczenie usług, a z drugiej cena nie tylko nie jest ustalona pomiędzy stronami, ale brak jest nawet podstaw do jej ustalenia - świadectwa założycielskie nie mają wartości nominalnej, ani nawet nie ucieleśniają konkretnej wierzytelności, a jedynie przyznają ekspektatywę uczestnictwa w przyszłości w zysku spółki, którego wysokości nie można jednak przewidzieć. Z tego względu zasadny jest wniosek, że ma miejsce „wykonanie czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena”. Z kolei art. 2 pkt 27b ustawy o VAT definiuje wartość rynkową jako całkowitą kwotę, jaką w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

  1. w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług”.

Mając powyższe na uwadze, należy przyjąć, że w przypadku świadczenia usług przy zakładaniu spółki w zamian za świadectwa założycielskie podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług będzie ich wartość rynkowa określona zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj