Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-854/08-2/BD
z 20 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-854/08-2/BD
Data
2008.11.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
koszt kwalifikowany
ochrona zdrowia
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
sprzęt medyczny
szpital
usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej


Istota interpretacji
Prawo do odzyskania podatku VAT z tytułu realizacji projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



Wniosek ORD-IN 272 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko X Szpitala, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu: 8 września 2008 r., do Biura KIP w Lesznie: 9 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 października 2008 r. (data wpływu: 18 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT z tytułu realizacji projektu: „Zakup ….”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT z tytułu realizacji projektu: „Zakup …”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wniosek ten uzupełniono w dniu 18 listopada 2008 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

X Szpital jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Posiada osobowość prawną i prowadzi działalność w zakresie ochrony zdrowia pod symbolem PKD 811Z. Organem nadzorującym jest Dolnośląski Urząd Marszałkowski we W.

Sprzedaż usług medycznych związana z prowadzoną działalnością na rzecz ochrony zdrowia – zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi – jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Zatem nie istnieje możliwość odliczania podatku VAT zawartego w cenie zakupionych towarów i usług, bowiem nie są one związane z czynnościami opodatkowanymi, tym samym Szpitalowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Nie mając możliwości odliczenia podatku VAT, Szpital ostatecznie ponosi koszty VAT opłacając faktury wystawione przez swoich wykonawców za dostarczone rzeczy bądź usługi.

W dniu 23 lipca 2004 r. zostały złożone dwa wnioski o dofinansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) pod nazwą:

  1. Zakup (...),
  2. Docieplenie (...).


Realizując wymienione projekty dokonano zakupu mikroskopu z kamerą cyfrową, echokardiografu, aparatu wielofunkcyjnego do usg, mamografu, aparatu rtg z torem wizyjnym, aparatu rtg z ramieniem C oraz wykonano termomodernizację budynków szpitalnych. Całkowity koszt brutto projektów zamknął się w kwocie około czterech milionów złotych.

W dniu 30 czerwca 2005 r. Szpital podpisał umowę na dofinansowanie wyżej wymienionych projektów i w ślad za tym zostały złożone stosowne dokumenty o refundację poniesionych nakładów zarówno na zakup sprzętu jak i docieplenie budynków. W związku z tym, że zawarta umowa o dofinansowanie nie wyłączała możliwości opłacenia podatku od towarów i usług ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR, uznano, iż zawarty w cenie nabycia podatek VAT jest wydatkiem kwalifikującym się do objęcia wsparciem, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego Szpitalowi nie przysługuje prawo jego późniejszego zwrotu lub odliczenia od podatku należnego. Zakończenie realizacji projektów nastąpiło w dniu 31 grudnia 2005 r., które w części, tzn. do wysokości 75% wartości brutto były finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy oraz w 25% ze środków własnych. Obecnie Dolnośląski Urząd Wojewódzki we W Wydział Zarządzania Funduszami Europejskimi, wystąpił o dodatkowe wyjaśnienie w przedmiocie odliczenia podatku naliczonego w realizowanych projektach, co wiąże się z ewentualnym zaliczeniem podatku VAT w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków częściowo bezzwrotnej pomocy w ramach funduszy, do wydatków niekwalifikowanych.

Ponadto z pisma uzupełniającego z dnia 17 października 2008 r. wynika, że specjalistyczny sprzęt medyczny zakupiony w ramach przedmiotowego projektu nie był i obecnie także nie jest przedmiotem umowy najmu czy dzierżawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jeżeli dokonane zakupy w ramach projektu pod nazwą: „Zakup …” współfinansowanego z funduszy pomocowych są obciążone podatkiem od towarów i usług, to czy koszt podatku VAT w sytuacji Szpitala kwalifikuje się do współfinansowania z funduszu ZPORR...

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek od towarów i usług jest wydatkiem kwalifikującym się do objęcia wsparciem finansowym. Zakupy wynikające ze zrealizowanego projektu dofinansowanego w ramach Funduszu ZPORR nie były związane z czynnościami opodatkowanymi, w związku z tym nie przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku o kwotę naliczonego podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podstawowa stawka podatku – w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 ww. załącznika do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca jako publiczny zakład opieki zdrowotnej, świadczy usługi medyczne – zwolnione od podatku VAT. Szpital otrzymał od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dofinansowanie na realizację projektu pod nazwą: „Zakup …”, w ramach którego dokonał zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby zakupywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie warunek ten nie jest spełniony, ponieważ wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu związane są wyłącznie ze świadczeniem usług w zakresie ochrony zdrowia i nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną.

W zakresie realizowanych projektów, Podatnik nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m. in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 6 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia oraz podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, zatem nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 12 cyt. rozporządzenia.

Reasumując należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia i odzyskania podatku VAT z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do realizacji przedmiotowego projektu.

Nadto zauważa się, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych.

Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Rozstrzygnięcie dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu realizacji projektu: „Docieplenie …” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zawarte zostało w odrębnej interpretacji o nr: ILPP1/443-854/08-3/BD z dnia 20 listopada 2008 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj