Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-568/08-3/TS
z 11 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-568/08-3/TS
Data
2008.08.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
rozwiązanie umowy
spółka kapitałowa
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Czy w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej z dniem 31.08.2008 roku (nastąpi z mocy prawa przekształcenie prawa współwłasności łącznej we współwłasność po 1/2 udziałów dla każdego z wspólników) obowiązywać będzie Wnioskodawcę jeszcze jakieś rozliczenie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, związane z wniesionym przez niego aportem do spółki z o.o. w postaci udziału we współwłasności nieruchomości? Czy od wartości tego udziału w spółce z o.o. Wnioskodawca będzie musiał odprowadzić podatek?Czy wartość tego udziału będzie traktowana jako dochód dla spółki cywilnej i w jakiej wysokości?



Wniosek ORD-IN 416 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 08.05.2008 r. (data wpływu 12.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania udziałów w spółce kapitałowej uzyskanych w wyniku rozwiązania umowy spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.05.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania udziałów w spółce kapitałowej uzyskanych w wyniku rozwiązania umowy spółki cywilnej .

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, jako wspólnik spółki cywilnej, na mocy uchwały przystąpił w listopadzie 2007 roku, wraz z drugim wspólnikiem do spółki z o.o., obejmując na zasadach współwłasności łącznej 250 udziałów o wartości nominalnej 1.000 zł każdy (po 125 udziałów na wspólnika) i pokryciu tegoż kapitału wkładem niepieniężnym w postaci udziału we współwłasności nieruchomości - działka — grunt rolny - działka nabyta została w 2007 roku.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna rozliczył się PIT-38 za rok 2007 z tytułu osiągniętego dochodu z tytułu objęcia udziału w spółce mającej osobowość prawną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej z dniem 31.08.2008 roku (nastąpi z mocy prawa przekształcenie prawa współwłasności łącznej we współwłasność po 1/2 udziałów dla każdego z wspólników) obowiązywać będzie Wnioskodawcę jeszcze jakieś rozliczenie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, związane z wniesionym przez niego aportem do spółki z o.o. w postaci udziału we współwłasności nieruchomości...

Czy od wartości tego udziału w spółce z o.o. Wnioskodawca będzie musiał odprowadzić podatek...

Czy wartość tego udziału będzie traktowana jako dochód dla spółki cywilnej i w jakiej wysokości...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 17 § 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskane przychody z kapitałów pieniężnych Wnioskodawca rozliczył PIT-38 i po rozwiązaniu spółki cywilnej nadal pozostaje udziałowcem w spółce z o.o. z wniesionymi aportem udziałami. Wnioskodawca uważa, że ani w spółce cywilnej, ani w spółce z o.o. w związku z tym nie powstanie żaden dochód do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera w art. 17 ww. ustawy. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9, za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.


Powyższy przychód podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy. Stosownie do tego przepisu, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Natomiast zgodnie z art. 30b ust 2 pkt 5 ww. ustawy, dochodem o którym mowa w ust. 1 jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż w 2007 r. nabył on, jako wspólnik spółki cywilnej, w zamian za wkład niepieniężny udziały w spółce z o.o. Uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. został rozliczony w zeznaniu PIT-38 za rok 2007. W sierpniu 2008 r. Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem zamierzają rozwiązać umowę spółki cywilnej, w związku z czym staną się współwłaścicielami w/w udziałów w częściach ułamkowych.

Stosownie do przepisu art. 875 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej Kodeks cywilny lub kc) od chwili rozwiązania spółki cywilnej stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów § 2 i § 3 tego artykułu. Art. 875 § 2 kc stanowi, iż z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki. Zgodnie z art. 875 § 3 kc pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki.

W przypadku rozwiązania umowy spółki cywilnej dochodzi do zmiany formy współwłasności (wspólności) określonych składników majątkowych (z łącznej na ułamkową), nie zmieniają się ich właściciele. Spółka cywilna, w odróżnieniu od spółek osobowych prawa handlowego, nie posiada bowiem własnego majątku, a wniesione do niej wkłady są współwłasnością (wspólnością) łączną jej wspólników. Zmiana formy wspólności udziałów z łącznej na ułamkową, o ile nabyta część ułamkowa odpowiada ilości współwłaścicieli, a tak jest w przypadku rozwiązania umowy spółki cywilnej, jest obojętna podatkowo.

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 195 kodeksu cywilnego współwłasność (przepisy o współwłasności rzeczy stosuje się odpowiednio do wspólności praw i przedmiotów niematerialnych) istnieje wówczas, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Art. 206 Kodeksu cywilnego określa, iż każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Ponadto każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności.

Zniesienie współwłasności (wspólności) nie stanowi nabycia rzeczy (prawa lub przedmiotu materialnego), jeżeli wartość majątku uzyskanego w wyniku podziału mieści się w ramach udziału w rzeczy wspólnej, jaki przypadał byłemu współwłaścicielowi i nie nastąpiły żadne spłaty i dopłaty.

Podstawowym sposobem zniesienia współwłasności (wspólności) wielu rzeczy (praw lub przedmiotów niematerialnych) oznaczonych co do tożsamości jest przyznanie ich określonej ilości każdemu ze współwłaścicieli, a ilość przyznanych każdemu z nich rzeczy (praw lub przedmiotów niematerialnych) powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności (wspólności).

W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (prawem lub przedmiotem niematerialnym), jak i stan jej majątku osobistego.

W przypadku zmiany charakteru wspólności udziałów w spółce z o.o. z łącznej na ułamkową nie mamy do czynienia ani ze zbyciem ani z nabyciem tych udziałów. To zdarzenie prawne jest więc obojętne podatkowo.

Z istotnym podatkowo nabyciem, generującym podatkowy przychód i dochód, w opisanym stanie faktycznym, mieliśmy do czynienia w chwili nabycia przez wspólników spółki cywilnej udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny. Był to przychód opisany w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Jeżeli podatek wynikający z tego zdarzenia prawnego został już uregulowany (a tak wynika z opisanego we wniosku stanu faktycznego), to należy przyjąć, że Wnioskodawca wywiązał się z ciążącego na nim zobowiązania podatkowego wynikającego z okoliczności, iż nabył on w ramach spółki cywilnej udziały w spółce z o.o.

Reasumując, zmiana charakteru wspólności udziałów w spółce z o.o. z łącznej na ułamkową jest obojętna podatkowo i tym samym nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zaś jego wysokość będzie należało ustalić w oparciu o regulacje art. 30b ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj