Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-881/08/JP
z 14 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-881/08/JP
Data
2008.08.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
koszt kwalifikowany
odliczenia


Istota interpretacji
możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części związanego z realizacja inwestycji pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z”.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zarządu Dróg Wojewódzkich w X, przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2008r. (data wpływu 17 czerwca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 sierpnia 2008r. (data wpływu 12 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizowanym projektem pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z” - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2008r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizowanym projektem pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z”. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 sierpnia 2008r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 lipca 2008r. znak: IBPP1/443-881/08/JP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zarząd Dróg Wojewódzkich w X jest samorządową jednostką budżetową nie posiadającą osobowości prawnej, która powołana została Uchwałą Zarządu Województwa X nr 3/99 z dnia 5 stycznia 1999r. Zgodnie z Uchwałą oraz na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 pkt 2 i art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych ZDW powołany został do zarządzania drogami wojewódzkimi na terenie województwa X. W ramach wykonywanych obowiązków statutowych ZDW realizuje zadania inwestycyjne na drogach wojewódzkich w tym również współfinansowane ze środków pomocowych Unii Europejskiej EFRR.

W ramach środków pomocowych Unii Europejskiej realizowane jest zadanie pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z”. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z wykonana będzie w dwóch etapach:

  • Etap I „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 w m. Zalesie Ślaskie”;
  • Etap II „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 odcinek Piotrówka – Strzelce X
    wraz z budową ścieżki pieszo – rowerowej” oraz „Przebudowa mostów przez rzekę Jemielnicę i Kanał Ulgi w ciągu drogi wojewódzkiej nr 426 w miejscowości J.”.

Etap I polega na całkowitej rozbiórce istniejącej drogi i jej odtworzeniu z wykonaniem poszerzenia istniejącej drogi, budowie obustronnych poboczy bitumicznych oraz poboczy gruntowych. W terenie zabudowanym zostaną wybudowane zatoki autobusowe oraz chodniki i odcinki kanalizacji deszczowej. Przebudowane zostanie skrzyżowanie na skrzyżowanie o ruchu okrężnym oraz miejsce przeznaczone do ważenia pojazdów i stacja meteorologiczna.

Etap II polega na całkowitej rozbiórce istniejącej drogi i jej odtworzeniu z wykonaniem poszerzenia istniejącej drogi, budowie kanalizacji deszczowej, budowie ścieżki pieszo - rowerowej, budowie kładki dla pieszych i rowerzystów, przebudowie 2 szt. mostów (poszerzenie i podniesienie ich nośności), budowie zatok autobusowych, zabezpieczeniu lub przełożeniu istniejącego uzbrojenia terenu, przebudowie przepustu pod drogą.

Na zadaniu zakwalifikowanym do realizacji w ramach RPO jednostka przeprowadza przetarg w celu wyłonienia wykonawcy, z którym zostanie zawarta umowa. Wykonawca za wykonanie usługi obciąża ZDW fakturą VAT. Płatność realizowana jest z otrzymanych od jednostki nadrzędnej tj. Urzędu Marszałkowskiego środków finansowych: pochodzących w części z przyznanej bezzwrotnej pomocy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i ze środków własnych jednostki samorządu terytorialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z” istnieje możliwość odliczenia w całości lub w części podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy ponieważ po zakończeniu realizacji projektu ZDW nie wykonuje czynności opodatkowanych związanych ze zrealizowanym projektem (zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) nie ma możliwości odliczenia w całości lub części podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT wystawionych przez wykonawców projektu. Poniesiony przez ZDW wydatek jest również w całości kosztem jednostki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ww. ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Zarząd Dróg Wojewódzkich w X realizuje projekt pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z”, finansowany z przyznanej bezzwrotnej pomocy Regionalnego Programu Operacyjnego i ze środków własnych jednostki samorządu terytorialnego. Z treści wniosku wynika, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w X nie będzie wykonywał czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług związanych ze zrealizowanym projektem pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z”.

Podsumowując, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia w całości lub w części podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dotyczących realizacji projektu pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 426 przy węźle autostradowym Z” bowiem nie jest ono związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Dodatkowo należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja traci swą aktualność w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj