Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-774/08-3/IG
z 21 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-774/08-3/IG
Data
2008.07.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aport
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta podatku naliczonego
przedsiębiorstwa
zbycie


Istota interpretacji
Czy Zainteresowany będzie zobowiązany do dokonywania korekt podatku naliczonego VAT w przypadku, gdyby po otrzymaniu aportu zaczął wykorzystywać środki trwałe otrzymane aportem do celów czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem VAT?



Wniosek ORD-IN 727 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2008 r. (data wpływu 22 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku odliczonego po zmianie charakteru prowadzonej działalności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku odliczonego po zmianie charakteru prowadzonej działalności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Grupa, do której należy Wnioskodawca (Spółka z o.o.), podpisała umowę nabycia określonej Spółki Akcyjnej (dalej: S.A.).

Chcąc skonsolidować grupę w Polsce – jak wyjaśnia Strona – planuje się, że Zainteresowany będzie prowadził dalszą działalność gospodarczą na określonym rynku w Polsce. W związku z tym S.A. wniesie wkład niepieniężny w postaci swojego przedsiębiorstwa, aby umożliwić Wnioskodawcy prowadzenie działalności przy wykorzystaniu również tego potencjału.

W ramach przekazywanego przedsiębiorstwa będą przenoszone następujące składniki:

  • środki trwałe nabyte przez S.A. wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, od których S.A. dokonywała i dokonuje odpisów amortyzacyjnych,
  • inne rzeczowe składniki majątkowe (w tym w szczególności produkcja w toku),
  • środki pieniężne na rachunkach bankowych i w kasie,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów handlowych,
  • należności,
  • zobowiązania, w tym również zobowiązania do wyświadczenia usług reklamowych z tytułu zaliczek na poczet usług (które wejdą w skład aportu),
  • zakład pracy w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
  • inne składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego należące do S.A. oraz
  • prawa do znaków towarowych w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej, w szczególności prawa do zgłoszonych znaków towarowych wytworzonych przez S.A., które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych S.A. i nie podlegały amortyzacji.

Koszty rejestracji znaków towarowych poniosła S.A. mająca wnieść je aportem w ramach przedsiębiorstwa do firmy prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Po otrzymaniu aportu, Zainteresowany prowadząc przedsiębiorstwo S.A., będzie wykorzystywał wnoszone znaki towarowe w swojej dalszej działalności gospodarczej.

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Zainteresowanego, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego zostaną wydane S.A.

Zgodnie z przeprowadzonymi wstępnymi analizami, wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do firmy Wnioskodawcy, wiązać się powinno z powstaniem jej dodatniej wartości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Zainteresowany będzie zobowiązany do dokonywania korekt podatku naliczonego VAT w przypadku, gdyby po otrzymaniu aportu zaczął wykorzystywać środki trwałe otrzymane aportem do celów czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem VAT...

Wnioskodawca twierdzi, że zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z kolei korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania (art. 91 ust. 8 ustawy o VAT).

Zgodnie natomiast z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa (...) korekta (...) jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa (...).

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie zobowiązany do dokonywania korekt podatku odliczonego VAT w przypadku, gdyby po otrzymaniu aportu zaczął wykorzystywać środki trwałe otrzymane aportem do celów czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem VAT.

W szczególności – zdaniem Strony – skoro w świetle art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, przyjmujący aport jest beneficjentem praw i obowiązków zbywcy w zakresie korekty podatku VAT odliczonego oraz jeżeli zamiar Wnioskodawcy dotyczący wykorzystywania środków trwałych otrzymanych aportem do wykonywania czynności opodatkowanych uległby zmianie i Zainteresowany rozpocząłby ich wykorzystywanie do celów wykonywania czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem VAT (niepodlegających opodatkowaniu), to Strona będzie zobowiązana do dokonywania korekt podatku VAT odliczonego.

Wobec powyższego, Wnioskodawca uważa, iż będzie zobowiązany do dokonywania korekt podatku odliczonego VAT wyłącznie w przypadku, gdyby po otrzymaniu aportu zaczął wykorzystywać środki trwałe otrzymane aportem do celów czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Tut. Organ zwraca jednak uwagę na fakt, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe przy założeniu, że Strona trafnie wskazuje, iż przedmiotem wniosku jest aport przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Ponadto informuję, iż w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie aportu przedsiębiorstwa została wydana odrębna interpretacja nr IPPP1/443-774/08-2/IG.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj