Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-397/08-2/AJ
z 27 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-397/08-2/AJ
Data
2008.08.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
gospodarka gruntami
grunty rolne
sprzedaż nieruchomości
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy sprzedaż przedmiotowych działek będzie źródłem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych innymi słowy czy Wnioskodawca zobowiązany będzie wraz z żoną do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot otrzymanych ze sprzedaży przedmiotowych działek?



Wniosek ORD-IN 312 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2008 r. (data wpływu 30 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 17 sierpnia 2001 r. na podstawie notarialnej umowy sprzedaży Wnioskodawca nabył na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej wspólnie z żoną grunt rolny niezabudowany o powierzchni 3,48 ha. Celem kupna było powiększenie gospodarstwa rolnego prowadzonego przez Zainteresowanego wraz z żoną. Wszystkie czynności Wnioskodawca dokonał wspólnie z żoną. Wnioskodawca nosił się z zamiarem zabudowania zakupionej nieruchomości domem mieszkalnym i zabudowaniami gospodarczymi. Trzy dni po zakupie Zainteresowany wystąpił do Urzędu Miasta i Gminy o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia gruntu z rolnego na zabudowę zagrodową. Ze względu na niską klasę bonitacyjną części zakupionej ziemi była możliwość dalej idącego przekształcenia przy zachowaniu zbliżonych kosztów i procedur na ziemię pod zabudowę mieszkaniową. Takie przekształcenie było korzystniejsze z punktu widzenia wartości nieruchomości, nie pozbawiło jednocześnie możliwości użytkowania tej nieruchomości rolniczo, zgodnie z pierwotnym zamiarem. Wniosek o zmianę w planie został sformułowany w ten sposób, że wniesiono o częściowe przekwalifikowanie na cele mieszkaniowe. Częściowo pod zabudowę zagrodową co zostało uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego. W związku z planowaną przez gminę kanalizacją koniecznym było podzielenie nieruchomości na działki geodezyjne, w celu wytyczenia przebiegu kanalizacji. Nieruchomość została podzielona na 22 działki. W zakresie mediów działki zostały skanalizowane przez gminę. Wnioskodawca na swój koszt doprowadził wodę i energię elektryczną bez przyłączy do poszczególnych działek.

Wszystkie działki przed i po podziale wykorzystywane były dla celów działalności rolniczej, z tym że po podziale wyodrębniona została działka z przeznaczeniem na drogę, na której prace wykonywane są okresowo. Działki nie były i nie są przedmiotem dzierżawy. Od wszystkich działek opłacany jest podatek rolny w całym okresie, w którym Wnioskodawca jest ich właścicielem. Działki nie były i nie są oferowane do sprzedaży w mediach w formie ogłoszeń, informacji, itp. Były zgłaszane do biur pośrednictwa handlu nieruchomościami celem ustalenia możliwej do uzyskania ceny, gdyż w tym czasie Wnioskodawca pozostawał w trudnej sytuacji finansowej. Zainteresowany ani jego żona nie prowadzili i nie prowadzą działalności gospodarczej.

Wnioskodawca planuje sprzedaż przedmiotowych działek. Mają one być sprzedane jednemu nabywcy w całości, ale dopuszcza się możliwość sprzedaży poszczególnych działek różnym nabywcom sukcesywnie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż przedmiotowych działek będzie źródłem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Innymi słowy, czy Wnioskodawca zobowiązany będzie wraz z żoną do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot otrzymanych ze sprzedaży przedmiotowych działek...


Zdaniem Wnioskodawcy, wobec jednoznacznego brzmienia art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, konsekwentnej linii orzecznictwa sądów administracyjnych sprzedaż działek nie będzie stanowić źródła przychodów, a co za tym idzie Wnioskodawca ani jego żona nie będą zobowiązani do zapłaty podatku od kwot uzyskanych ze sprzedaży.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

nbspnbsp - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.


Mając na względzie treść art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, stwierdzić należy, że jeżeli sprzedaż nieruchomości, nabytych przez Zainteresowanego w 2001 r., nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej - przychód uzyskany z ich sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, minęło 5 lat.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj