Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-325/08-2/JB
z 20 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-325/08-2/JB
Data
2008.05.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
certyfikat inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
koszt
nabycie
papier wartościowy
powstanie przychodu
udział
wkład


Istota interpretacji
Wartość pieniężna certyfikatów inwestycyjnych nabywanych przez Spółkę w zamian za akcje lub udziały stanowi jej przychód na dzień objęcia certyfikatów, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, powstanie koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów/akcji w związku z nabyciem certyfikatów inwestycyjnych. Natomiast wydatki na nabycie certyfikatów inwestycyjnych, również w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, odpowiadające wysokością wartości akcji/udziałów wniesionych do funduszu wraz z innymi ewentualnymi wydatkami związanymi z objęciem certyfikatów stanowić będą koszt uzyskania przychodu, w momencie zbycia, odkupienia lub umorzenia certyfikatów inwestycyjnych



Wniosek ORD-IN 492 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.02.2008r.(data wpływu 20.02.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodów i kosztów podatkowych w sytuacji nabycia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wkład w postaci udziałów/akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.02.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia, czy wniesienie przez Spółkę akcji/udziałów w formie wkładu do funduszu inwestycyjnego spowoduje obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego dla Spółki w momencie wniesienia tego wkładu i otrzymania w zamian certyfikatów oraz, czy koszt związany z nabyciem tych certyfikatów powinien być ustalony dopiero w momencie ustalenia dochodu z odpłatnego ich zbycia w wysokości faktycznie poniesionych przez Spółkę, jako: (1) koszt historyczny nabycia udziałów/akcji (wydatki poniesione na nabycie udziałów/akcji) wniesionych do Funduszu Inwestycyjnego, oraz (2) inne wydatki poniesione w związku z objęciem certyfikatów inwestycyjnych (o ile takie będą poniesione).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będzie właścicielem udziałów w spółce z o.o. oraz akcji spółki akcyjnej (1) z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz (2) z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - zarówno na terytorium Unii Europejskiej jaki poza terytorium Unii Europejskiej („udziały/akcje”).

Spółka wskazuje, że w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie art. 128 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.), („ustawa o funduszach inwestycyjnych”), zgodnie z którym statut funduszu inwestycyjnego zamkniętego może przewidywać dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka zamierza skorzystać z powyższego i dokonać wpłaty na certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego zamkniętego („Fundusz Inwestycyjny”) udziałami/akcjami, stanowiącymi jego własność, albowiem możliwość taka jest przewidziana w statucie Funduszu Inwestycyjnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy zgodnie z art. 12 ust. 1 w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku objęcia przez osobę prawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu Inwestycyjnym za wpłatę w postaci udziałów/akcji, nie powstaje u tej osoby prawnej przychód (w tym przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku zbywania certyfikatów inwestycyjnych objętych przez Wnioskodawcę w Funduszu Inwestycyjnym w zamian za wniesienie wpłaty w postaci udziałów/akcji, jest;
  1. koszt historyczny nabycia udziałów/akcji (wydatki poniesione na nabycie udziałów/akcji) wniesionych do Funduszu Inwestycyjnego, oraz
  2. inne wydatki poniesione przez Wnioskodawcę związane z objęciem certyfikatów inwestycyjnych (o ile takie wydatki będą miały miejsce)...

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie do funduszu wkładu w formie udziałów/akcji w zamian za certyfikaty nie spowoduje obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego dla Spółki w momencie wniesienia tego wkładu.

W uzasadnieniu Spółka wskazuje, że omawiana transakcja możliwa jest do przeprowadzenia na podstawie art. art.128 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych. Spółka zwraca uwagę, że jest to specyficzna transakcja zawierająca w sobie dwa elementy, tj. wpłatę do funduszu inwestycyjnego i nabycie certyfikatów inwestycyjnych.

W opinii Spółki transakcja ta nie jest również formą aportu, albowiem „instytucja aportu” jest swoistą instytucją prawa handlowego, gdzie aport (wkład niepieniężny) wnoszony jest na pokrycie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Wniesienie aportu podlega ściśle określonej tam procedurze, a wnoszący aport nabywa szereg uprawnień regulowanych kodeksem spółek handlowych, z których tylko część ma charakter majątkowy, w tym nabywa prawo do udziału w zgromadzeniu wspólników, jak też prawo wyboru władz spółki.

Nabycie certyfikatów inwestycyjnych nie daje jednak uczestnikowi funduszu uprawnień podobnych do wyżej opisanych. Wniesienie to nie jest zatem w szczególności aportem, jakby to miało miejsce w przypadku wniesienia udziałów/akcji do spółek kapitałowych. Jakkolwiek art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera nieenumeratywne wyliczenie źródeł przychodów, to jednak nie przewiduje wprost powstania przychodu w podatku dochodowym - w przypadku nabycia certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu Inwestycyjnym, na które dokonano wpłaty akcjami, zgodnie z art. 128 ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Ponadto Spółka wskazuje, że w niniejszej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 oraz art.14 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki, w razie objęcia przez nią certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu Inwestycyjnym, za wniesienie wpłaty w postaci udziałów/akcji nie powstanie przychód (w tym przychód z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wynika to z faktu, iż z momentem dokonania transakcji, o której mowa w art. 128 ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wiąże powstania przychodu z praw majątkowych. Nie dochodzi bowiem w tej sytuacji do „odpłatnego zbycia” a do specyficznej transakcji opartej na unikalnej konstrukcji „dokonania wpłaty „akcjami znanej jedynie ustawie o funduszach inwestycyjnych.

Odnosząc się z kolei do kosztów uzyskania przychodów z tytułu omawianej transakcji, w opinii Spółki będzie miał tu zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

A zatem, zdaniem Spółki, z powyższego wynika, że wydatki na nabycie certyfikatów inwestycyjnych zaliczane są przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ustalenia dochodu z odpłatnego ich zbycia. W związku z faktem, że Spółka nabędzie certyfikaty inwestycyjne w drodze wniesienia udziałów/akcji do Funduszu Inwestycyjnego, koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych winien być ustalony na podstawie wydatków faktycznie poniesionych przez Spółkę: (1) na nabycie (objęcie) udziałów/akcji wniesionych do Funduszu Inwestycyjnego, którymi opłacono certyfikaty inwestycyjne oraz (2) na objęcie certyfikatów inwestycyjnych (o ile takie będą poniesione).

Na poparcie przedstawionych poglądów Spółka powołuje się na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 22 września 2005r. (Sygnatura 1471/DPD1/423/57/05/MK).

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Kwestie dotyczące nabywania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych reguluje ustawa z dnia 27.05.2004r. o funduszach inwestycyjnych, dalej zwaną UFI (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy, fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 7 UFI wpłaty do funduszu są dokonywane w formie pieniężnej. Zamiast wpłaty w formie pieniężnej jest jednak możliwe wniesienie zdematerializowanych papierów wartościowych, jeżeli statut funduszu tak stanowi lub innych niż zdematerializowane papiery wartościowe lub udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli ustawa lub statut funduszu tak stanowią.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 w/w ustawy w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane, papierach wartościowych (m.in. w akcjach) lub w udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów lub udziałów na towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

Ponadto, w przypadku dokonywania wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi (m.in.akcjami) lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wyceniane są one według metody przyjętej przez fundusz dla wyceny aktywów netto, zgodnie z art.128 ustawy o funduszach inwestycyjnych. W momencie wniesienia papierów wartościowych (m.in. akcji) lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu ustalana jest ich wartość pieniężna, która stanowi de facto cenę, po której owe papiery są zbywane.

Powołane regulacje ustawy o funduszach inwestycyjnych wskazują, iż wpłata do funduszu inwestycyjnego w postaci papierów wartościowych (m.in. akcji) lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi szczególną formę ich zbycia. Przemawia za tym fakt, iż w odniesieniu do udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wniesienie ich do funduszu związane będzie z obowiązkiem zachowania wymogów przewidzianych przepisami Kodeksu spółek handlowych, regulujących m.in. kwestię formy prawnej zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art.180 Ksh), jak i również zawiadomienia spółki o fakcie zbycia udziałów (art.187 § 1 Ksh).

Reasumując, poprzez wniesienie papierów wartościowych (m.in. akcji) lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego, w zamian za jednostki uczestnictwa, dochodzi do ich zbycia na rzecz funduszu oraz do jednoczesnego nabycia innych papierów wartościowych – jednostek uczestnictwa. Stosownie do tego należy ocenić skutki tej transakcji w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nie można podzielić zdania, że w przypadku wpłaty do funduszu inwestycyjnego dokonanej w formie wniesienia papierów wartościowych (m.in. akcji) lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, dochód do opodatkowania, wynikający z różnicy wartości zbywanych praw oraz kosztów uzyskania przychodu, powstanie dopiero w momencie zbycia lub umorzenia udziałów jednostek uczestnictwa w funduszu.

Rozpatrując konsekwencje podatkowe transakcji nabycia oraz sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych należy mieć na względzie art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Przychodami, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, są przede wszystkim otrzymane pieniądze i wartości pieniężne w tym również różnice kursowe.

Natomiast kosztami uzyskania przychodów stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.

Jednocześnie na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Reasumując, wartość pieniężna certyfikatów inwestycyjnych nabywanych przez Spółkę w zamian za akcje lub udziały stanowi jej przychód na dzień objęcia certyfikatów, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, powstanie koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów/akcji w związku z nabyciem certyfikatów inwestycyjnych.

Natomiast wydatki na nabycie certyfikatów inwestycyjnych, również w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, odpowiadające wysokością wartości akcji/udziałów wniesionych do funduszu wraz z innymi ewentualnymi wydatkami związanymi z objęciem certyfikatów stanowić będą koszt uzyskania przychodu, w momencie zbycia, odkupienia lub umorzenia certyfikatów inwestycyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj