Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-211/08/WRz
z 30 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-211/08/WRz
Data
2008.05.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej wyłącznie do celów działalności gospodarczej będzie przychodem z działalności gospodarczej ?



Wniosek ORD-IN 777 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P.B., przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 5 marca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w dniu 6 listopada 2002 roku na podstawie aktu notarialnego nabył nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym oraz garażem. Nabyta nieruchomość składała się z dwóch działek: działki nr 15 zabudowanej domem i garażem oraz działki nr 4/23, która była niezabudowana. Nieruchomość tę nabył z zamiarem wykorzystywanie jej wyłącznie do celów działalności gospodarczej (siedziba firmy), którą prowadzi w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa. Po dokonaniu adaptacji przeniósł siedzibę swojej firmy do tej nieruchomości. Przekazanie nieruchomości do używania na cele związane z działalnością gospodarczą nastąpiło w dniu 15 lutego 2003 roku i z tym dniem do ewidencji środków trwałych zostały wpisane działki i budynek. Nieruchomość tę wykorzystuję do dnia dzisiejszego wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą. Nie zmienił również w Urzędzie Miasta sposobu użytkowania budynku przez co widnieje on w rejestrze prowadzonym przez Urząd Miasta jako budynek mieszkalny. W 2007 roku dokonano podziału geodezyjnego działki nr 15 w ten sposób, iż została ona podzielona na dwie odrębne działki: jedną zabudowaną domem mieszkalnym (otrzymała oznaczenie 15/1), w którym prowadzi działalność i drugą zabudowaną garażem (otrzymała oznaczenie 15/2). Ww. nieruchomości gruntowe wpisane są do odrębnych ksiąg wieczystych, przy czym księga w której wpisana jest działka Nr 15/2 obejmuje również działkę 4/23. Podział został dokonany aby na działkach 15/2 i 4/23 wznieść nowy budynek mieszkalny na co wnioskodawca otrzymał pozwolenie na budowę. Potencjalny jeszcze wtedy nabywca, wystąpił do Prezydenta Miasta z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla zmiany sposobu użytkowania. Decyzję taką otrzymał. Na jej mocy ustalono warunki i zasady zmiany sposobu użytkowania budynku biurowego na gabinety stomatologiczne i lekarskie.

W dniu 18 stycznia 2008 roku wnioskodawca zbył działkę 4/23 (niezabudowaną) na rzecz ww. nabywcy. Na rzecz tego nabywcy zostaną również zbyte pozostałe nieruchomości (działka 15/1 zabudowana domem oraz działka 15/2 zabudowana garażem). Na dzień dzisiejszy podstawowym przedmiotem działalności wnioskodawcy jest budowa budynków mieszkalnych z przeznaczeniem znajdujących się w nich lokali na sprzedaż lub wynajem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychód ze sprzedaży opisanej wyżej nieruchomości (działka 15/1 - zabudowana domem, działka 15/2 -zabudowana garażem oraz działka 4/23 - niezabudowana) będzie dla wnioskodawcy przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy przychód z planowanej sprzedaży opisanej wcześniej nieruchomości nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecne brzmienie tego przepisu wskazywałoby, że tak być powinno jednakże należy wskazać treść art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 217, poz. 1588), który stanowi, że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c ustawy wymienionej w art. 1 (czyli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Do końca 2006 roku przychód ze sprzedaży wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego nie były uznawane za przychody z działalności gospodarczej. Zbycie budynku miesz-kalnego wykorzystywanego do działalności gospodarczej stanowiło przychód określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co wynikało z treści art. 10 ust. 3 wspomnianej ustawy.

Reasumując, stwierdzić należy, że zgodnie z przepisem przejściowym zapisanym w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku do sprzedaży opisanego wcześniej budynku będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące do dnia 31 grudnia 2006 roku, a co za tym idzie sprzedaż nieruchomości nie spowoduje w ogóle powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż od nabycie przedmiotowej nieruchomości upłynęło ponad pięć lat.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 tej ustawy, który w ust. 1 stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W świetle cytowanych powyżej przepisów zauważyć należy, iż już z samej istoty rozwiązań zawartych w ww. przepisach wynika, iż przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy, stanowią przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy.

Zauważyć przy tym należy, iż zgodnie z pkt 2 objaśnień wstępnych Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) - budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Decydujące znaczenie w przedmiotowej sprawie ma zatem sposób faktycznego wykorzystania wskazanych we wniosku nieruchomości. Ze złożonego wniosku jednoznacznie wynika, iż nieruchomości powyższe nabyte zostały z zamiarem wykorzystania ich wyłącznie do celów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej i są wyłącznie w tej działalności wykorzystywane. Budynek mieszkalny został zaadoptowany na cele prowadzonej działalności gospodarczej, tj. siedzibę firmy budowlanej i wpisany wraz z nieruchomościami gruntowymi do ewidencji środków trwałych. W związku z powyższym stwierdzić należy, iż ww. nieruchomość jest budynkiem niemieszkalnym w rozumieniu wskazanych powyżej przepisów.

W świetle powyższego na gruncie niniejszej sprawy, przedmiotem:

  • dokonanego zbycia była nieruchomość gruntowa,
  • planowanego zbycia będą nieruchomości gruntowe wraz z położonym na jednej z nich budynkiem (jak wykazano) niemieszkalnym,

- wykorzystywane w ramach prowadzonej przez wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, ujęte jako środek trwały w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Sprzedaż powyższa spełniać zatem będzie warunki pozwalające uznać, uzyskane w jej wyniku przychody, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zauważyć przy tym należy, iż tak w obecnie obowiązującym stanie prawnym, jak i stanie prawnym jaki obowiązywał przed dniem 1 stycznia 2007 r. – zasady dotyczące opodatkowania przychodów ze zbycia nieruchomości wykorzystywanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie uległy zmianie. Bez znaczenia przy tym dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy jest okoliczność, iż wskazany we wniosku budynek figuruje w stosownym prowadzonym przez gminę rejestrze nieruchomości jako budynek mieszkalny.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj