Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-953/12-2/MPe
z 4 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.09.2012 r. (data wpływu 27.09.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27.09.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (SPV) Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: Wnioskodawca) będzie prowadzić opisaną poniżej działalność gospodarczą jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT. Spółka dokonała rejestracji zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT.

Planuje się, że zmianie ulegnie statut Wnioskodawcy w ten sposób, że podwyższony zostanie kapitał zakładowy, a nowo emitowane akcje zostaną objęte przez przyszłego akcjonariusza spółkę W. Sp. z o.o. spółka komandytowa (dalej: Akcjonariusz) w zamian za wkład niepieniężny (dalej: Aport). Akcjonariusz obejmujący akcje nowej emisji nie będzie komplementariuszem Wnioskodawcy. Wartość Aportu zostanie ustalona na poziomie rynkowym na podstawie wyceny przygotowanej przez niezależnego rzeczoznawcę, wartość Aportu zostanie alokowana zarówno na kapitał zakładowy jak i zapasowy Wnioskodawcy.

Wnioskodawca otrzyma w drodze Aportu wniesionego przez Akcjonariusza prawa własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskie oraz prawa dotyczące znaków towarowych i wzorów przemysłowych.


Prawa autorskie są majątkowymi prawami autorskimi do utworów (np. majątkowe prawa autorskie do etykiet na butelki, do wzorów butelek, logotypów, materiałów reklamowych) w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006r., Nr 90, poz. 631 ze zmianami). Prawami dotyczącymi znaków towarowych są w szczególności prawa ochronne na znaki towarowe, o których mowa w artykule 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej, (t.j. Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 ze zmianami, dalej: Prawo własności przemysłowej), jak również prawa z rejestracji znaków towarowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5, poz. 17 ze zm.) w zw. z art. 315 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej, lub prawa z wniosków o udzielenie praw ochronnych na znaki towarowe, jak również inne prawa opisane poniżej. Prawami dotyczącymi wzorów przemysłowych jest w szczególności prawo z rejestracji wzoru przemysłowego (wzór dotyczący butelki), określone w artykule 105 ust. 1 Prawa własności przemysłowej.

Przedmiotem Aportu będą również, w szczególności, należące do Akcjonariusza prawa dotyczące wspólnotowych znaków towarowych uzyskane w Unii Europejskiej lub inne prawa do znaków towarowych. Prawa będące przedmiotem Aportu określane są dalej łącznie jako: Prawa.

Akcjonariusz nabył prawa składające się na Prawa głównie w 2009 r. w drodze wkładu niepieniężnego wniesionego jako aktywa niestanowiące przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ponadto, część Praw została nabyta lub wytworzona przez Akcjonariusza we własnym zakresie po tym zdarzeniu). W oparciu o Prawa Akcjonariusz prowadzi działalność m.in. w zakresie zarządzania prawami własności intelektualnej oraz ich udostępniania innym podmiotom.

Prawa są podstawowymi aktywami Akcjonariusza (stanowiącymi największe wartościowo składniki majątku Akcjonariusza), dzięki którym Akcjonariusz uzyskuje przychody z tytułu udzielania licencji. Prawa wnoszone Aportem będą stanowić większość lub całość praw tego rodzaju posiadanych przez Akcjonariusza. Niektóre Prawa otrzymane przez Wnioskodawcę w ramach planowanej transakcji, mogą być przedmiotem ustanowionych na nich zastawów na rzecz banków z tytułu pożyczek udzielonych podmiotom z Grupy (również po Aporcie Prawa będą przedmiotem zastawów na rzecz banków).

Przedmiotem Aportu będą wyłącznie Prawa. W skład Aportu nie wejdą natomiast inne składniki majątku Akcjonariusza - w szczególności - wierzytelności, należności oraz zobowiązania wiążące się z dotychczasową działalnością Akcjonariusza związaną z posiadanymi Prawami, prawa oraz obowiązki wynikające z umów licencyjnych zawartych przez Akcjonariusza z podmiotami z Grupy, posiadane przez Akcjonariusza prawa do nieruchomości, środki pieniężne, zakład pracy oraz poszczególni pracownicy Akcjonariusza, jak też inne niż wskazane wyżej wierzytelności i zobowiązania. Akcjonariusz nie przekaże Wnioskodawcy swoich ksiąg rachunkowych.

W związku z nabyciem Praw Wnioskodawca otrzyma od Akcjonariusza fakturę VAT wskazującą należny podatek VAT według stawki 23%. Jak wskazano wyżej, w ramach Aportu nie dojdzie do przeniesienia na Wnioskodawcę praw ani obowiązków wynikających z umów licencyjnych zawartych przez Akcjonariusza z podmiotami z Grupy. Po wniesieniu wkładu, Akcjonariusz będzie kontynuował dotychczasową działalność w zakresie udzielania licencji do korzystania z Praw w oparciu o umowę pomiędzy Akcjonariuszem a Wnioskodawcą, na podstawie której Akcjonariusz uzyska odpłatnie prawo (licencję) do udzielania dalszej licencji (sublicencji) na korzystanie z Praw na rzecz innych podmiotów w Grupie. Z tytułu powyższej transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Akcjonariuszem (opłat licencyjnych uzyskiwanych od Akcjonariusza), Wnioskodawca będzie wykazywał podatek VAT należny.

Rozważane jest także odpłatne zbycie przez Wnioskodawcę części otrzymanych Praw (możliwe, że zbycie obejmie najbardziej wartościowe Prawa, których łączna wartość będzie stanowiła większą część wartości Praw otrzymanych Aportem) na rzecz innego podmiotu z siedzibą w Polsce.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca ma prawo, w zakresie w jakim będzie wykorzystywał Prawa do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie Praw w drodze wkładu niepieniężnego Akcjonariusza na podstawie opisanej w stanie faktycznym transakcji?

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo, w zakresie w jakim będzie wykorzystywał Prawa do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie Praw w drodze wkładu niepieniężnego Akcjonariusza na podstawie opisanej w stanie faktycznym transakcji.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Opisany w stanie faktycznym Aport będzie polegał na przeniesieniu praw do wartości niematerialnych i prawnych, a zatem stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja nie może być traktowana jako transakcja niepodlegająca przepisom ustawy na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, tj. jako transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem Wnioskodawcy, nie może bowiem budzić wątpliwości, iż przenoszone do Wnioskodawcy w ramach umowy Aportu składniki majątku (tj. Prawa) nie mogą same w sobie stanowić ani przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa, w związku z czym - zgodnie z zasadami wykładni systemowej zewnętrznej - przy interpretacji tego pojęcia należy odwołać się do jego znaczenia na gruncie innego aktu normatywnego zawierającego taką definicję. Zdaniem Wnioskodawcy, w celu ustalenia znaczenia pojęcia przedsiębiorstwa należy odwołać się do jego definicji zawartej w Kodeksie cywilnym. Stanowisko to zostało również potwierdzone w innych interpretacjach, przykładowo:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25.06.2012 r. (sygn. ITPP2/443-431/12/PS),
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 15.06.2012 r. (sygn. IPTPP2/443-247/12-2/AW),
  • Interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13.06.2012 r. (sygn. ITPP2/443-431/12/PS).


Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujących w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Z powyższej perspektywy, należy podkreślić, że majątek stanowiący przedmiot Aportu (tj. wyłącznie Prawa) nie stanowi sam w sobie funkcjonalnie i organizacyjnie powiązanej całości wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej.


Mając zatem na uwadze, iż w oderwaniu od praw i obowiązków wynikających z umów licencyjnych, jak też wszelkich wierzytelności i zobowiązań związanych z wykorzystaniem Praw w działalności Akcjonariusza, które — jak zostało wskazane — zgodnie z intencją stron nie zostaną nabyte w ramach Aportu przez Wnioskodawcę, same Prawa nie stanowią takiego zespołu składników materialnych i niematerialnych, który jest zorganizowany i umożliwia realizowanie celów gospodarczych, zdaniem Wnioskodawcy przedmiot Aportu nie będzie stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

W konsekwencji, opisany we wniosku majątek, który Wnioskodawca nabędzie w drodze Aportu nie będzie spełniał warunków pozwalających na uznanie go za przedsiębiorstwo dla potrzeb zastosowania ustawy o VAT.

Analogicznie, nabywane przez Wnioskodawcę Prawa nie mogą również zostać zakwalifikowane jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, dla potrzeb zastosowania tej ustawy poprzez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”. Prawa, aby można je uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa musiałyby spełniać warunki wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego oraz funkcjonalnego w ramach przedsiębiorstwa Akcjonariusza.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku Aportu obejmującego wyłącznie Prawa (w oderwaniu od jakichkolwiek praw i obowiązków wynikających z umów licencyjnych, wierzytelności, zobowiązań, praw do nieruchomości, innych składników majątku ruchomego i nieruchomego Akcjonariusza, itp.) nie może być mowy o zespole składników, który byłby wyodrębniony organizacyjnie, finansowo ani funkcjonalnie.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy przedmiot transakcji, na podstawie której Wnioskodawca nabędzie Prawa nie może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji, transakcja ta nie podlega wyłączeniu ze stosowania ustawy o VAT. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do rozważanej transakcji nie znajdzie zastosowania wyjątek przewidziany w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Dlatego powinna ona zostać opodatkowana, jak wskazano na wstępie, jako odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem przypadków szczegółowo wskazanych w ustawie.


Ustęp 2 pkt 1 lit. a) powyższego artykułu stanowi, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Wykorzystaniem Praw do wykonywania czynności opodatkowanych przez Wnioskodawcę, będzie w szczególności udostępnienie Praw w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT do korzystania na podstawie umowy licencyjnej lub odpłatne zbycie Praw (lub ich części) na rzecz innego podmiotu z siedzibą w Polsce.

Z kolei, w myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem przypadków wskazanych w ustawie.

Konsekwentnie, Wnioskodawcy przysługuje prawo, w zakresie w jakim będzie wykorzystywał Prawa do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT (w szczególności w związku z udzieleniem odpłatnej licencji Akcjonariuszowi bądź z uwagi na potencjalną sprzedaż Praw), do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie Praw w drodze wkładu niepieniężnego Akcjonariusza na podstawie opisanej w stanie faktycznym transakcji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj