Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-43A/08/JK
z 6 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-43A/08/JK
Data
2008.05.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gmina
podatek naliczony
zadania publiczne


Istota interpretacji
Gmina nie będzie miała możliwości odliczenia podatku VAT od realizowanej inwestycji w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2008 r. (data wpływu 5 marca 2008 r.) uzupełnione pismami z dnia 16 kwietnia 2008 r. i 22 kwietnia 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku związanego realizacją projektu „Rozbudowa przystani rybackiej z zapleczem remontowym w porcie w J.” w przypadku nieodpłatnego przekazania majątku do zakładu budżetowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 marca 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony pismami z dnia 16 kwietnia 2008 r. i 22 kwietnia 2008 r.o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku związanego realizacją projektu „Rozbudowa przystani rybackiej z zapleczem remontowym w porcie w J.” w przypadku nieodpłatnego przekazania majątku do zakładu budżetowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina w okresie czerwiec 2007 - lipiec 2008 r. realizuje inwestycje pod nazwą "Rozbudowa przystani rybackiej z zapleczem remontowym w porcie w J.”.


Projekt obejmuje:


  1. modernizacje oraz budowę nabrzeża w części remontowej portu
  2. budowę 130 m pirsu pływającego dla statków rybackich
  3. zakup bramownicy samojezdnej (tzw. traveliftu), budowę pirsów pod bramownice oraz pochylni z rampą i instalacje żurawika 5 t,
  4. wyburzenie starych zabudowań, budowę trzech budynków: sieciami, budynku warsztatowego oraz budynku składowania odpadów oraz wyposażenie budynków w niezbędny sprzęt, narzędzia, meble oraz wyposażenie,
  5. zagospodarowanie terenu w części remontowej portu oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie (stanowisko do remontu oraz zimowania kutrów, mycia kadłubów, odbioru wód zaolejonych oraz ścieków z kutrów, parking, drogi wewnętrzne, chodniki, zieleń).


Projekt finansowany jest w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004 - 2006", działanie 3.3 "Rybacka infrastruktura portowa".

Wartość przyznanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy wynosi 36 417 584 zł i obejmuje wartość brutto planowanych do wykonania prac budowlanych, dostaw oraz usług. Gmina jest podatnikiem podatku od towaru i usług w zakresie wykonywania czynności o charakterze cywilnoprawnym. Obecnie Gmina rozważa różne formy eksploatacji projektu pod kątem późniejszych konsekwencji przyjęcia poszczególnych rozwiązań w kontekście kwalifikowalności podatku VAT oraz przychodów ze sprzedaży usług, wynajmu pomieszczeń oraz poboru opłat z tytułu korzystania przez rybaków z infrastruktury projektu.

Realizacja projektu odbywa się w ramach zadań własnych Gminy, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.). Gmina zamierza nieodpłatnie przekazać majątek realizowanej inwestycji zakładowi budżetowemu.

Gmina zamierza utworzyć zakład budżetowy, który wyposaży w majątek między innymi przekazując mu przystań rybacką z zapleczem remontowym w porcie. Zakład uzyskiwać będzie przychody opodatkowane VAT np. opłaty z tytułu korzystania z mediów i sanitariatów oraz infrastruktury remontowej i portowej, opłaty z tytułu najmu i dzierżawy pomieszczeń i pokoi ew. z tytułu działalności gastronomicznej. Koszty eksploatacji projektu i utrzymania będą pokrywane z uzyskiwanych przychodów. Opłaty dla rybaków oraz innych osób korzystających z portu będą kalkulowane na poziomie służącym pokryciu większości kosztów bieżących. Zakłada się ponoszenie przez zakład ew. strat, które będą pokrywane z budżetu Gminy jako dotacje przedmiotowe. Zakład budżetowy będzie podatnikiem podatku VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy w opisanej powyżej sytuacji Gmina (będąca podatnikiem podatku VAT, na którą wystawiane są faktury VAT związane z inwestycją) będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego (powstałego przy wykonywaniu opisanych powyżej planowanych czynności opodatkowanych przez zakład budżetowy) o kwotę podatku naliczonego VAT w związku z zakupem towarów i usług związanych z realizacją projektu pod nazwą „Rozbudowa przystani rybackiej z zapleczem remontowym w porcie w J." ...

Zdaniem Wnioskodawcy, gdy inwestycja została zrealizowana przez beneficjenta (jednostkę samorządu terytorialnego), a następnie nieodpłatnie przekazana w użytkowanie jednostce organizacyjnej beneficjenta (np. zakładowi budżetowemu), w takim przypadku beneficjent nie uzyskuje z inwestycji przychodu opodatkowanego VAT. Wobec tego iż Gmina nie uzyska z inwestycji przychodu opodatkowanego VAT (ew. przychód uzyskiwać będzie zakład budżetowy) nie będzie miała prawa odliczenia VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z realizacją projektu pod nazwą „Rozbudowa przystani rybackiej z zapleczem remontowym w porcie w J.".


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj