Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-234/08-2/MS
z 5 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-234/08-2/MS
Data
2008.05.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
aport
ewidencja środków trwałych
nieruchomości
spółka osobowa
środek trwały
wartość początkowa
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
W jaki sposób, dla potrzeb podatkowej ewidencji środków trwałych, ustalić wartość początkową Nieruchomości wniesionej w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej ?



Wniosek ORD-IN 569 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.01.2008r. (data wpływu 04.02.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej nieruchomości zabudowanej halą wniesionej w formie aportu do spółki osobowej- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.02.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wartości początkowej nieruchomości zabudowanej halą wniesionej w formie aportu do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następując zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza przystąpić do spółki osobowej. Wkłady w spółce osobowej zostaną pokryte wkładem w postaci nieruchomości zabudowanej halą (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość jest obecnie wydzierżawiona. Spółka jest ponadto właścicielom udziałów w spółkach kapitałowych. Przychody z tytułu wydzierżawienia Nieruchomości stanowiły w 2007 r. około 2% całości przychodów Spółki. Spółka nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych na potrzeby działalności polegającej na wydzierżawianiu Nieruchomości. W planie kont Spółki nie zostały utworzone konta związane wyłącznie z działalnością polegającą na wydzierżawianiu Nieruchomości. Ponadto, w związku wydzierżawianiem Nieruchomości Spółka nie otworzyła odrębnego rachunku bankowego. W związku z wniesieniem wkładu w postaci Nieruchomości do spółki osobowej nie przejdą żadni pracownicy Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób, dla potrzeb podatkowej ewidencji środków trwałych, ustalić wartość początkową Nieruchomości wniesionej w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej ...

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazują wyraźnie sposobu określenia wartości początkowej składników majątkowych wnoszonych przez osoby prawne będące wspólnikami spółek osobowych. W ocenie Spółki, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. W sytuacji wnoszenia wkładu przez spółkę kapitałową do osobowej, zastosowanie powinna znaleźć odpowiednio metoda określona w art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotycząca wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej (należy zauważyć, że analogiczny przepis zawarty jest w artykule 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.).W myśl przywołanego przepisu za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Zdaniem Wnioskodawcy dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy zatem przyjąć jako wartość początkową, wartość nieruchomości określoną przez wspólników w umowie spółki osobowej, pod warunkiem, że wartość ta odpowiada kryteriom wartości rynkowej w rozumieniu art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka podkreśla, że powyższy pogląd Spółki znajduje potwierdzenie w ugruntowanej praktyce organów podatkowych i powołuje stanowisko m.in.:

  • Naczelnika Pierwszego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie przedstawione w postanowieniu z dnia 25 czerwca 2007 r., Nr 1471/DPR2/423-40/07/AB,
  • Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza przedstawione w postanowieniu z dnia 29 stycznia 2007 r., Nr PS-II/423-2/06: „
  • Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawione w postanowieniu z dnia 23 stycznia 2007 roku ,Nr 1472/R0P1/423-38006/AJ,
  • Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim przedstawione w postanowieniu z dnia 29 marca 2006 roku, nr US.l/1-423/1c/2006,
  • Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście przedstawione w postanowieniu z dnia 8 grudnia 2006roku, II/423/29/06/AN,
  • Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawione w postanowieniu z dnia 7 lipca 2006 roku, Nr 1472/R0P1/423-122/219/06/DP.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Spółka osobowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki. W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu albo podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ustawa z z dnia 26 lipca 1991r.- t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) albo podatkiem dochodowym od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 r.- t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej regulacje prawne mają zastosowanie m.in. do jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej ( art. 1 ust.2). Art. 16g ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych normuje sposób ustalania wartości początkowej aportu wyłącznie w sytuacji wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. W przedmiotowej sprawie pytanie dotyczy zaś zasad ustalania wartości początkowej nieruchomości zabudowanej halą wniesionej w formie aportu do spółki osobowej.

Odnosząc się do przedstawionego problemu zauważyć należy, iż zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się: w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W konsekwencji, w ewidencji środków trwałych spółki osobowej należy zatem przyjąć, jako wartość początkową, wartość nieruchomości określoną przez Wspólników w umowie spółki osobowej na dzień wniesienia wkładu, nie wyższą od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj