Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-71B/08/MN
z 18 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-71B/08/MN
Data
2008.04.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
odrębna własność lokalu
prawo do lokalu
przekształcenie prawa
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład budowlany
własność odrębna


Istota interpretacji
Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu na odrębną własność nie podlega opodatkowaniu, jeżeli pełen wkład budowlany został wniesiony przed tym ustanowieniem (nie wystąpi podstawa opodatkowania).



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2008 r. (data wpływu 23 stycznia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu na odrębną własność dokonanego po dniu 1 stycznia 2008 r. – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 stycznia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu na odrębną własność dokonanego po dniu 1 stycznia 2008 r.


W przedmiotowym wniosku oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W 2008 roku Spółdzielnia, na podstawie złożonych przez członków Spółdzielni wniosków, zamierza dokonać czynności przeniesienia aktem notarialnym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, w trybie art. 1714 na odrębną własność. Wymagane wkłady budowlane zostały wniesione w okresie od maja 2004 r. do końca 2006 r., przed zasiedleniem lokalu. Zasiedlenie następowało w okresie od maja 2004 r. do końca 2006 r. Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło po wniesieniu pełnego wymaganego wkładu budowlanego – również w okresie od maja 2004 r. do końca 2007 r. Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu w odrębną własność jest czynnością czysto techniczną, dokonywaną aktem notarialnym bez pobierania przez Spółdzielnię należności.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jak powinno być opodatkowane przekształcenie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu ustanowionego po dniu 1 maja 2004 r. w prawo odrębnej własności, dokonane aktem notarialnym i co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku, gdy jest to czynność wyłącznie techniczna, ponieważ pełny wkład budowlany na lokal został wniesiony przed ustanowieniem własnościowego prawa do lokalu i zasiedleniem w ramach zawartej umowy o budowę lokalu...


Zdaniem Wnioskodawcy przeniesienie własności lokalu po dniu 1 stycznia 2008 r. nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ w momencie tego przeniesienia nie będzie dokonywana żadna wpłata, która mogłaby stanowić podstawę opodatkowania. Ustawa o spółdzielniach przewiduje przeniesienie własności lokalu w trybie art. 1714. Zgodnie z tym przepisem, na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu w formie aktu notarialnego po dokonaniu przez niego spłaty przypadającej na jego lokal zobowiązań wobec Spółdzielni z tytułu: kredytów, uzupełnienia wkładu budowlanego, budowy lokalu oraz zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają odrębnej podstawy opodatkowania dla powyższej czynności. Do przeniesienia własności lokalu dokonywanego w trybie art. 1714ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych należy zastosować art. 29 ust. 6-7. Obliczając podstawę opodatkowania należy więc uwzględnić wszystkie wniesione przez członka wpłaty, aby nie opodatkować dwukrotnie tych samych wpłat. Zatem, jeżeli na dzień ustanowienia własnościowego prawa do lokalu został wniesiony pełny, wymagany wkład budowlany, to czynność przeniesienia staje się jedynie czynnością czysto techniczną, ponieważ w momencie przeniesienia nie będzie dokonywana żadna wpłata, która mogłaby stanowić podstawę opodatkowania, przedmiotowe przeniesienie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W związku z powyższym przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu traktuje się jako dostawę towarów (dla celów podatkowych) podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku przeniesienia własności lokalu, na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego, nie później niż z chwilą ustanowienia tego prawa.

Ogólna zasada ustalania podstawy opodatkowania została zawarta w art. 29 ust. 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast z treści art. 29 ust. 6 cyt. ustawy wynika, iż w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.

Ponadto treść art. 29 ust. 7 cyt. ustawy wskazuje, iż do podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 6, wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy - zgodnie z postanowieniami statutu.

W treści złożonego wniosku Spółdzielnia wskazała, iż przy przenoszeniu własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność członek spółdzielni nie wnosi żadnych kwot, ponieważ przy uzyskaniu własnościowego prawa do lokalu wniósł cały wkład budowlany, czyli pokrył pełne koszty budowy swojego lokalu.

W świetle przedstawionych okoliczności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego. Zatem w sytuacji, gdy całość należnego wkładu budowlanego uregulowano do końca 2007 roku, ustanowienie po dniu 1 stycznia 2008 r. odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, co skutkuje brakiem wystąpienia podstawy opodatkowania.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj