Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-134/08/PP
z 15 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-134/08/PP
Data
2008.05.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
podział spółki
wartość
wartość początkowa
wycena
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy w przypadku podziału przez wydzielenie Spółki z o.o., gdy przeniesienie składników majątkowych nastąpiło w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i składniki te nie stanowiące środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zostały wycenione na poziomie ich wartości rynkowej, koszt uzyskania przychodów związany ze zbyciem tych składników majątkowych w postaci obiektów budowlanych na gruntach zostanie określony zgodnie z ich wartością rynkową określoną w aktach podziałowych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2008r. (data wpływu do tut. Biura 15 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wyceny składników majątkowych nie stanowiących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wyceny składników majątkowych nie stanowiących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Głównym celem działalności Spółki jest działalność budowlana. Zgodnie z umową spółki (§1), została zawiązana w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie innej spółki kapitałowej, zwanej dalej Spółką z o.o.Przenoszone w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej Ksh) składniki majątkowe (majątek) Spółki z o.o. na Spółkę obejmują następujące elementy aktywów i pasywów:

  • majątek obrotowy (nakłady na budowę osiedla mieszkaniowego, różnego rodzaju należności oraz środki pieniężne przeznaczone na finansowanie działalności. Ogółem nakłady na budowę osiedla oraz środki pieniężne związane z budową tego osiedla stanowią dominującą część sumy bilansowej. Do nakładów na budowę osiedla zaliczone zostały również grunty, na których posadowione są budynki realizowane w ramach budowy osiedla;
  • zobowiązania, w tym głównie przedpłaty od osób finansujących nabycie domów oraz w chwili obecnej kredyt bankowy, który Spółka z o.o. zamierza spłacić w kwietniu 2008 r.

W wyniku przeprowadzonego procesu inwestycyjnego na osiedlu domów jednorodzinnych aktualna wartość nakładów na tym osiedlu istotnie wzrosła w stosunku do pierwotnych nakładów ze względu na stopień zaawansowania przedsięwzięcia inwestycyjnego. To upoważnia zgromadzenie wspólników spółek uczestniczących w podziale do wyceny przenoszonych składników majątkowych na poziomie ich wartości rynkowej (godziwej); w tym przypadku podstawą wyceny nie będą odrębnie poszczególne nakłady (jak nabycie gruntu, odrębnie każde roboty) lecz ich realny efekt inwestycyjny w postaci naniesień gruntowych. Mając na uwadze, iż proces inwestycyjny nie został ukończony, faktycznym przedmiotem przeniesienia w ramach rzeczowego majątku obrotowego będą roboty budowlane zaliczane do robót w toku oraz grunty. W związku z powyższym roboty w toku zostaną przyjęte dla potrzeb bilansowych i podatkowych na poziomie ustalonym w aktach podziałowych, tj. na poziomie ich wartości rynkowej. W planie podziału zostaną określone składniki majątkowe będące przedmiotem przeniesienia ze Spółki z o.o. na Spółkę, konstytuujące zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Po dokonanym podziale Spółki z o.o. w jej ramach pozostanie odrębna od przenoszonej na Spółkę zorganizowana część przedsiębiorstwa związana z realizacją kolejnego przedsięwzięcia inwestycyjnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku podziału przez wydzielenie Spółki z o.o., gdy przeniesienie składników majątkowych nastąpiło w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i składniki te nie stanowiące środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zostały wycenione na poziomie ich wartości rynkowej, koszt uzyskania przychodów związany ze zbyciem tych składników majątkowych w postaci obiektów budowlanych na gruntach zostanie określony zgodnie z ich wartością rynkową określoną w aktach podziałowych...

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku podziału przez wydzielenie Spółki z o.o., gdy przeniesienie składników majątkowych nastąpiło w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i składniki te nie stanowiące środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zostały wycenione na poziomie ich wartości rynkowej, koszt uzyskania przychodów związany ze zbyciem tych składników majątkowych w postaci obiektów budowlanych zostanie określony zgodnie z ich wartością rynkową określoną w aktach podziałowych.

Stanowisko wnioskodawcy wynika z następujących przesłanek.

  1. Stosownie do art. 93c ustawy - Ordynacja podatkowa (dalej Uop) osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku (§ 1). Przepis § 1 stosuje się, jeżeli przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (§ 2).
  2. Wnioskodawca zakłada, że zarówno majątek przejmowany na skutek podziału ze Spółki z o.o. przez Spółkę, a także majątek osoby prawnej dzielonej, tj. Spółki z o.o., stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jeśli tak, to Spółka wstępuje z dniem wydzielenia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółki z o.o. pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.
  3. Stosownie do art. 531 § 1 Ksh spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem wydzielenia majątku ze spółki dzielonej w prawa i obowiązki tej spółki, określone w planie podziału. W związku z pkt 2 Spółka wstępuje z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki Spółki z o.o., określone w planie podziału, a dotyczące zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
  4. Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla potrzeb podatkowych określone są w art. 16g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, póz. 654 ze zm., dalej Updop). Przepisy tej ustawy nie regulują zasad wyceny wartości początkowej innych składników majątkowych przejmowanych przez spółkę kapitałową w wyniku podziału innej spółki kapitałowej przez wydzielenie.
  5. Jeżeli przy podziale przez wydzielenie nie zachodzi, iż majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 Updop, podmiotu podzielonego (art. 16g ust. 9 i 18, 19 Updop). Oznacza te, że Spółka w stosunku do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych powinna kontynuować dotychczasowe zasady ustalania wartości początkowej, sumy odpisów amortyzacyjnych oraz zasady amortyzacji.
  6. Skoro przepisy prawa podatkowego nie określają zasad wyceny innych składników majątkowych niż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne nabywanych (przejmowanych) przez spółkę w wyniku podziału innej spółki przez wydzielenie, to należy wnosić, iż w tym względzie pozostawia się podatnikom swobodę — z zachowaniem przepisów prawa handlowego i bilansowego. Przeszkodą w tym względzie nie może być przepis art. 93c Uop; w przeciwnym przypadku nie byłoby uzasadnione wprowadzanie do Updop przepisów art. 16g ust. 9 w zw. z ust. 18.
  7. Stosownie do przepisów Ksh (art. 534 i n.) wycena przenoszonych składników majątkowych ze spółki dzielonej na spółkę przejmującą powinna być realna i rzetelna. Co do zasady dla poprawnego ustalenia parytetu wymiany udziałów powinna być oparta na cenie rynkowej (wartości godziwej). Ponadto plan podziału, a w tym i zasady wyceny majątku, podlegają weryfikacji przez biegłego wyznaczonego przez sąd. Przy zachowaniu takiej procedury następuje obiektywizacja opłaty w udziałach (akcjach) spółki przejmującej majątek spółki dzielonej na rzecz nowych wspólników. Nie ma wątpliwości, iż przejęcie składników majątkowych (innych niż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne) przez spółkę przejmującą jest aktem ich nabycia i zapłata za nie następuje co do zasady na poziomie wartości rynkowej (godziwej). Zasady wyceny rynkowej przenoszonych składników majątkowych w wyniku podziału spółki kapitałowej określa również ustawa o rachunkowości w art. 44d.
  8. Konstrukcja przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych jako pryncypialną zasadę przyjmuje określanie przychodu na poziomie wartości rynkowej (art. 14, jak również 11 Updop), z uwzględnieniem uwagi poczynionej w pkt 7 oraz rzadko stosowanej zasady odroczenia opodatkowania, wynikającej w tym przypadku z dyrektywy 90/434/WE.
  9. Skoro ustawodawca podatkowy szeroko rozumie czynność prawną nabycia, a transakcja ta co do zasady powinna być określona na poziomie rynkowym, to składniki majątkowe (majątek) przenoszone w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wyniku podziału przez wydzielenie Spółki z o.o. na Spółkę powinny być wycenione na poziomie przyjętym w dokumentach podziałowych (planie podziału), co do zasady na poziomie rynkowym, jednak poza składnikami majątkowymi zaliczanymi do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, o czym stanowi „lex specialis” przytoczony w pkt 5 niniejszego wniosku.
  10. Zastosowanie przeciwnego stanowiska niż w pkt 9 prowadziłoby do podwójnego opodatkowania tej samej czynności prawnej przy odpłatnej sprzedaży udziałów otrzymanych w wyniku podziału spółki przez wydzielenie.
  11. Skoro zgodnie z jednorodnym orzecznictwem sądów administracyjnych i jednorodnym stanowiskiem doktryny zastosowanie wnioskowania z analogii w prawie podatkowym co do zasady jest niedopuszczalne, to przyjęcie zasad wyceny wyraźnie zastrzeżonych przez ustawodawcę dla środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w sytuacji opisanej w pkt 5 również dla innych składników majątkowych, do których ustawodawca w sposób wyraźny się nie odnosi, jest niedopuszczalne.
  12. Spółka wyceniając dla potrzeb podatkowych wartość nabycia innych składników majątkowych niż środki trwałe i wartości niematerialne i prawne na poziomie ich wartości rynkowej - zgodnie z planem podziału Spółki z o.o., tym samym określa, iż w przypadku zbycia produktów gotowych (domy jednorodzinne), do których wytworzenia te składniki zostały użyte, koszt tych składników należy określić na poziomie ustalonym w planie podziału (wartość rynkowa).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj