Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-4/08-4/BD
z 14 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-4/08-4/BD
Data
2008.03.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
koszt kwalifikowany
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Czy istnieje prawo do odzyskania podatku VAT zawartego w wydatkach z tytułu realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.



Wniosek ORD-IN 496 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K. K., przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2007 r. (data wpływu: 17 grudnia 2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 11 marca 2008 r. (data wpływu: 13 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

  1. Wnioskodawca zamierza realizować projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki priorytet 6 – Rynek pracy otwarty dla wszystkich. W ramach tego projektu przeprowadzona zostanie promocja aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych polegająca na wydawaniu bezpłatnej gazetki i utworzeniu regionalnego portalu informacyjnego dotyczącego rynku pracy oraz promocja ww. instrumentów. Dofinansowanie projektu wynosi 100%, z czego 85% pochodzi z EFS, a 15% z budżetu państwa. Dotacja przeznaczona jest na pokrycie następujących kosztów:
    - koszty zatrudnienia personelu obsługującego projekt,
    - koszty promocji, tj. zlecenie wykonania firmie informatycznej strony www, druk materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty, gazetka, itp.) reklamy w gazetach,
    - zakup komputerów i oprogramowania,
    - koszty administracyjne, (materiały biurowe, usługi telefoniczne, wynajem biura itp.),
    - wynagrodzenie dla właściciela firmy z tytułu koordynowania projektem.
  2. Wnioskodawca będzie również realizował projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki priorytet 9 – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Projekt dotyczy promowania szkoleń wśród osób dorosłych. W ramach tego projektu realizowana będzie objazdowa wystawa informacyjna oraz promocja wystawy.
    Dofinansowanie projektu wynosi 100%, z czego 85% pochodzi z EFS, a 15% z budżetu państwa. Otrzymana dotacja przeznaczona jest na pokrycie następujących kosztów:
    - koszty zatrudnienia personelu obsługującego projekt (umowy zlecenie),
    - koszty promocji, tj. zakup stelaży, druk materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty, itp.) reklamy w gazetach,
    - koszty administracyjne (materiały biurowe, usługi telefoniczne, wynajem biura itp.),

Właściciel firmy nie będzie uczestniczył w projekcie.

Wnioskodawca w piśmie z dnia 11 marca 2008 r. oświadczył, że wydatki ponoszone w związku z realizacją przedmiotowych projektów – nie są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


W związku z powyższym do przedstawionych dwóch zdarzeń przyszłych zadano następujące pytania:


  1. Czy Wnioskodawca będący płatnikiem podatku VAT ma prawo do odliczenia bądź odzyskania podatku VAT...
  2. Czy Wnioskodawca ma prawo do przedstawiania budżetu projektu w kwotach brutto i kwalifikowania wydatków w kwotach brutto...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotacje, subwencje oraz dopłaty podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT pod warunkiem, iż mają one bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów i usług świadczonych przez podatnika (art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.), tzn. opodatkowaniu podlegają tylko takie dotacje, które mają wpływ na cenę towaru lub świadczonej usługi, natomiast dotacje o charakterze ogólnym, przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań nie są zaliczane do podstawy opodatkowania. Dotacje, które otrzyma firma są dotacjami, które będą przeznaczone na pokrycie kosztów realizacji zadań, nie będą miały wpływu na cenę wykonanej usługi i nie są związane z dofinansowaniem konkretnej usługi czy też konkretnej dostawy.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Z tego też względu wydatki w budżecie projektu powinny być przedstawione w kwocie brutto i tak też powinny być rozliczane.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz
  • gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.


Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że dotacje otrzymane z EFS oraz z budżetu państwa stanowią dofinansowanie na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby zakupywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie – jak wskazuje Podatnik warunku tego nie spełnia, ponieważ wydatki związane z realizacją przedmiotowych projektów – nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną.

W zakresie realizowanych projektów, Podatnik nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 6 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia oraz podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, zatem nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 12 cyt. rozporządzenia.

Reasumując należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia i odzyskania podatku VAT, z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do realizacji przedmiotowych projektów.

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj