Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-363/08/CzP
z 4 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-363/08/CzP
Data
2008.08.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
strata
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy istnieje możliwość odliczania strat podatkowych z lat ubiegłych od dochodu podatkowego?Jeżeli tak, to czy w przypadku wystąpienia dochodu podatkowego w wyższej wysokości niż wielkość strat możliwych do odliczenia, można pozostałą część dochodu w całości zadeklarować jako przeznaczoną na cele statutowe, czy należałoby postąpić w ten sposób, że najpierw należy ustalić dochód podatkowy z wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów niestatutowych, naliczyć podatek a dopiero jeżeli jeszcze pozostaje dochód, to różnicę dochodu można zwolnić i wykazać jako przeznaczoną na cele statutowe?



Wniosek ORD-IN 653 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zespołu, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 05 maja 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych straty uzyskanej z działalności zwolnionej od podatku w sytuacji uzyskiwania także dochodu podlegającego opodatkowaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 maja 2008r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Zakładu o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych straty uzyskanej z działalności zwolnionej od podatku w sytuacji uzyskiwania także dochodu podlegającego opodatkowaniu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca jest zakładem opieki zdrowotnej prowadzącym działalność w zakresie ochrony zdrowia, czyli dochody są wolne od podatku na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto w niewielkim zakresie prowadzona jest działalność niemedyczna /czynsze, dzierżawy/, jednostka ponosi również wydatki tzw. niestatutowe /zapłacony PFRON, kary, odszkodowania itp./.
W związku z różnymi interpretacjami urzędów skarbowych dotyczącymi możliwości odliczania części strat podatkowych z lat ubiegłych od dochodu podatkowego, jednostka chciałaby postąpić prawidłowo.
Za 2007 r. w jednostce wystąpił dochód podatkowy, ustaliła więc podstawę opodatkowania od dochodu odpowiadającego poniesionym wydatkom niestatutowym i zapłaciła podatek. Nie jest jednak pewna czy postąpiła słusznie, gdyż niektóre zoz-y w dalszym ciągu odliczają straty z lat ubiegłych i nie płacą podatku. Biegły rewident, który badał nasze sprawozdanie finansowe przychyla się również do stanowiska, że jednostka korzysta ze zwolnienia przedmiotowego warunkowego, co nie jest tożsame z działalnością niepodlegającą opodatkowaniu lub wolną od podatku, więc dochód podlegający opodatkowaniu może być pomniejszony o część strat z lat ubiegłych. Ponadto, gdy dochód podatkowy jest wyższy od wielkości strat jakie pozostały do odliczenia, jak to ma miejsce w przypadku jednostki, całą pozostałą część dochodu jednostka może zadeklarować jako przeznaczoną na cele statutowe, natomiast dochód odpowiadający wydatkom niestatutowym pokryć stratami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odliczania strat podatkowych z lat ubiegłych od dochodu podatkowego...

Jeżeli tak, to czy w przypadku wystąpienia dochodu podatkowego w wyższej wysokości niż wielkość strat możliwych do odliczenia, można pozostałą część dochodu w całości zadeklarować jako przeznaczoną na cele statutowe, czy należałoby postąpić w ten sposób, że najpierw należy ustalić dochód podatkowy z wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów niestatutowych, naliczyć podatek a dopiero jeżeli jeszcze pozostaje dochód, to różnicę dochodu można zwolnić i wykazać jako przeznaczoną na cele statutowe...

Zdaniem Wnioskodawcy zoz-y mają dochody wolne od podatku, a zatem strata także jest ze źródeł wolnych i jednostka nie ma prawa do jej odliczenia.
W przypadku zatem wystąpienia dochodu trzeba ustalić podstawę opodatkowania od wydatków niestatutowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - określonej w dalszej części skrótem „ustawa o pdop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty: w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 ustawy o pdop wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do art. 7 ust. 5 ustawy o pdop o wysokość straty, o której mowa w ust 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.

Podstawę opodatkowania z zastrzeżeniem art. 21 i 22 stanowi natomiast dochód ustalony zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 albo 7a ust. 1 ustawy o pdop po odliczeniu wartości wskazanych w art. 18 ust. 1 tej ustawy.

Przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, na mocy przepisu art. 7 ust.3 pkt 1 i 3 ustawy o pdop, nie uwzględnia się m.in.:

  • przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
  • kosztów uzyskania wskazanych powyżej przychodów.

Natomiast, zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o pdop przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 3, a w razie przekształcenia formy prawnej łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe.

Katalog dochodów zwolnionych od opodatkowania zawiera art. 17 ust 1 ustawy o pdop. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W sytuacji uzyskiwania przez podatnika przychodów z działalności statutowej, z której to dochody – na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop - są wolne od podatku, należy zastosować się do zasady wyrażonej w art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 oraz ust. 4 ustawy o pdop, a mianowicie przy ustalaniu dochodów stanowiących podstawę opodatkowania (a więc również straty) nie uwzględnia się przychodów oraz kosztów ich uzyskania ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku. Zatem osiągnięty dochód nie podlega opodatkowaniu, a poniesiona strata na działalności statutowej nie może obniżać dochodów wolnych od podatku, a także dochodów z działalności opodatkowanej osiągniętych w następnych latach podatkowych. Należy bowiem dodać, iż strata osiągnięta na działalności statutowej jest stratą ekonomiczną lub bilansową w znaczeniu ekonomicznym, a nie stratą w rozumieniu prawa podatkowego.

W sytuacji, gdy strata zostanie poniesiona na działalności, z której dochody nie są wolne od podatku, rozliczenie straty następuje na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o pdop, tj. poprzez obniżenie dochodu z działalności opodatkowanej w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym iż wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj