Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-705/08-2/MŚ
z 29 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-705/08-2/MŚ
Data
2008.07.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
emisja akcji
obrót
papier wartościowy
podwyższenie kapitału zakładowego
wydatek


Istota interpretacji
korzystanie przez Spółkę z oferty rynku publicznego daje możliwość wyjścia z emisją papierów wartościowych adresowaną do nieograniczonego kręgu potencjalnych nabywców, która wpływa często na poprawienie efektywności jej finansowania, notowanie na GPW.. pomoże w pozyskiwaniu nowych klientów oraz pozyskaniu finansowania z innych źródeł (np. z kredytów bankowych) gdyż spółki giełdowe postrzegane są jako cieszące się większym zaufaniem kontrahentów i większym prestiżem, niż spółki nie notowane na giełdzie, osiągnięcie pozytywnego efektu marketingowego w związku z wprowadzeniem akcji Spółki na GPW. Niezależnie od powyższego, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, wydatki związane z funkcjonowaniem na GPW stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.



Wniosek ORD-IN 362 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29.04.2008r. (data wpływu 05.05.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.05.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka X S.A. planuje w najbliższym czasie dokonać wprowadzenia akcji do obrotu regulowanego (na Giełdzie Papierów Wartościowych, dalej GPW). Wprowadzenie akcji do obrotu nie będzie wiązało się z emisją nowych akcji Spółki ani z podwyższeniem kapitału zakładowego. Akcje wprowadzone do obrotu na GPW pochodzić będą od obecnych akcjonariuszy. W wyniku wprowadzenia akcji do obrotu na GPW do Spółki nie wpłyną środki pieniężne. W związku z wprowadzeniem akcji do obrotu na rynku regulowanym Spółka ponosi rozmaite wydatki. Wydatkami takimi będą w szczególności: - opłaty giełdowe wynikające z Regulaminu Giełdy, wydatki na usługi doradcze, w tym przygotowanie prospektu emisyjnego, wydatki na badanie sprawozdań finansowych Spółki, wydatki na reklamę, itd.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W oparciu o przedstawiony powyżej stan faktycznym, Spółka prosi o potwierdzenie, że ponoszone wydatki zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w podstawie naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych w momencie ich poniesienia.

Zdaniem wnioskodawcy koszty o których mowa nie są zawarte w katalogu wydatków wymienionych w art.16 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zostały poniesione bezpośrednio lub pośrednio w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Argumentami przemawiającymi za tym, że wejście na GPW wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie firmy i prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, uznaje się następujące okoliczności:

  1. korzystanie przez Spółkę z oferty rynku publicznego daje możliwość wyjścia z emisją papierów wartościowych adresowaną do nieograniczonego kręgu potencjalnych nabywców, która wpływa często na poprawienie efektywności jej finansowania,
  2. notowanie na GPW.. pomoże w pozyskiwaniu nowych klientów oraz pozyskaniu finansowania z innych źródeł (np. z kredytów bankowych) gdyż spółki giełdowe postrzegane są jako cieszące się większym zaufaniem kontrahentów i większym prestiżem, niż spółki nie notowane na giełdzie,
  3. osiągnięcie pozytywnego efektu marketingowego w związku z wprowadzeniem akcji Spółki na GPW. Niezależnie od powyższego, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, wydatki związane z funkcjonowaniem na GPW stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.

Na tle przedstawionego stany faktycznego, stwierdzam co następuje

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz.654 z późn. zm.) aby określony wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione równocześnie następujące warunki: wydatek został poniesiony przez podatnika w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów oraz nie został zaliczony do katalogu wydatków nie uznawanych do kosztów ujętego w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem każdy racjonalny i prawidłowo udokumentowany wydatek, który jest bezpośrednio lub pośrednio związany z przychodem podatnika i ma lub może mieć wpływ na uzyskanie przychodów podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż zamierza wprowadzić do obrotu regulowanego akcje, które będą pochodzić od obecnych akcjonariuszy Spółki. Takie wprowadzenie akcji do obrotu na Giełdę Papierów Wartościowych nie będzie się wiązało z emisją nowych akcji Spółki ani nie wpłynie na podwyższenie kapitału zakładowego.

Korzyściami wynikającymi z wprowadzenia akcji Spółki do obrotu publicznego są m.in.: poprawa efektywności finansowania Spółki, pozyskiwanie nowych klientów, pozyskanie nowych źródeł finansowania oraz pozytywny efekt marketingowy. Zatem można uznać, że będą one miały wpływ na wzrost przychodów.

Przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c). Moment podatkowego rozpoznania kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami reguluje przepis ust. 4d wskazanego artykułu. Zgodnie z jego brzmieniem, są one potrącalne w dacie ich poniesienia. W przypadku natomiast, gdy dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Należy dodać, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów (zgodnie z art. 15 ust. 4e ww. ustawy) uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Biorąc powyższe zapisy ustawowe pod uwagę kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, tj. dotyczące całokształtu działalności podatnika i związane z funkcjonowaniem firmy. W odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika i nie dotyczą ściśle wyodrębnionego okresu, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu z chwilą ich faktycznego poniesienia.

W świetle powyższego wydatki związane z upublicznieniem akcji, bez podwyższenia kapitału zakładowego będą stanowić koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj