Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-293/08-5/IM
z 28 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-293/08-5/IM
Data
2008.07.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
aport
budynek
grunty
objęcie udziałów
wartość początkowa środka trwałego


Istota interpretacji
Czy różnica pomiędzy ceną nabycia a wyceną Wnioskodawcy nie jest opodatkowana zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 oraz art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2008 r. (data wpływu 28 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 27 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 9 czerwca 2008 r. znak ILPB3/423-2528/08-2/HS oraz ILPB1/415-293/08-2/IM na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 17 czerwca 2008 r., a w dniu 27 czerwca 2008 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni – osoba fizyczna, nie prowadzi działalności gospodarczej. W okresie 15 lat, wykorzystując koniunkturę na rynku nabywała w różnych odstępach czasu grunty budowlane oraz nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Składniki majątkowe nie były nabywane na potrzeby prowadzonej działalności, traktowała je jako inwestycje. Wnioskodawczyni prowadziła bieżące remonty, oraz gruntowne inwestycje. W związku z tym znacznie wzrosła wartość mieszkań. Przedmiotowe mieszkania były przez ten czas wynajmowane i utrzymywane, tzn. opłacano rachunki, tj. czynsz oraz opłaty za media.

Wnioskodawczyni wskazała, że w zaistniałej sytuacji nie może ustalić wartości początkowej środka trwałego tylko w oparciu o cenę nabycia.

Obecnie Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć prowadzenie działalności, wnosząc przedmiotowe nieruchomości na stan środków trwałych. W związku z powyższym ma problem z ustaleniem wartości początkowej nieruchomości przed założeniem ewidencji środków trwałych. Wnioskodawczyni ma na uwadze, iż wartość początkową ustala się na podstawie ceny nabycia, jednak uważa, że odstęp czasu, który upłynął od nabycia nieruchomości oraz wydatki poniesione na przywrócenie budynków do stanu używalności, połączone z nakładami zwiększającymi jego wartość, mają wpływ na ustalenie wartości początkowej. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że istnieje możliwość skorzystania z zapisu art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni, te same aktywa wnosi aportem jako poszczególne składniki majątkowe do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, określając ich wartość jako wartość rynkową na dzień wniesienia wkładu.

Ponadto Wnioskodawczyni, chce wnieść do spółki grunty, które nabyła 5 lat temu, w zamian za udziały. Wnosząc je aportem zamierza ustalić ich wartość według wartości rynkowej. Wnioskodawczyni podaje, że w przypadku wniesienia jako aportu składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części u wspólnika wnoszącego taki wkład występuje dochód w wysokości nominalnej wartości udziałów. Objęcie udziałów jest kosztem uzyskania przychodu, który ustala się w zależności od tego, co było przedmiotem wkładu niepieniężnego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.


Czy różnica pomiędzy ceną nabycia a wartością wynikającą z wyceny jest opodatkowana zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 oraz art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawczyni, osoba fizyczna wnosząc grunty do spółki w zamian za udziały jest opodatkowana od nominalnej wysokości tych udziałów, a dochód ustala się zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 oraz art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)– c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1e pkt 1 ww. ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości - wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (…).

Natomiast art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), normuje sposób ustalania wartości początkowej aportu wnoszonego do spółki kapitałowej. Zgodnie z jego treścią za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Reasumując, tak uzyskany dochód - będący różnicą między przychodem a kosztami uzyskania przychodów, stanowi dochód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z kapitałów pieniężnych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast różnica pomiędzy wartością początkową wkładu – ustaloną w spółce z o.o. zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – a ceną nabycia przedmiotu stanowiącego aport, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Wniosek w części dotyczącej:

  - podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie wartości początkowej środka trwałego, został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 28 lipca 2008 r. nr ILPB1/415-293/08-4/IM,

  - podatku dochodowego od osób prawnych, został rozstrzygnięty odrębną interpretacja z dnia 28 lipca 2008 r. nr ILPB3/423-252/08-4/HS.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj