Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-287/08/BK
z 7 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-287/08/BK
Data
2008.07.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcja
certyfikat inwestycyjny
działalność gospodarcza
fundusz inwestycyjny
koszty uzyskania przychodów
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Istota interpretacji
Czy objęcie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji powoduje powstanie przychodu, czy też przychód powstanie w momencie sprzedaży tych certyfikatów?



Wniosek ORD-IN 1004 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Sz., przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 7 kwietnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w m. in. w zakresie momentu powstania przychodu w przypadku objęcia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za akcje – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie momentu powstania przychodu w przypadku objęcia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za akcje.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której posiada aktywa w postaci akcji i udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej zwane akcjami). Zamierza wnieść posiadane akcje do funduszu inwestycyjnego zamkniętego zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004r. nr 146 poz. 1546) i w ten sposób pokryć cenę obejmowanych certyfikatów inwestycyjnych. Podatnik rozważa także zbycie w przyszłości certyfikatów inwestycyjnych objętych w ramach powyższej procedury.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy objęcie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji powoduje powstanie przychodu, czy też przychód powstanie w momencie sprzedaży tych certyfikatów...(we wniosku pytanie to oznaczono nr 1).

Zdaniem wnioskodawcy, objęcie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za akcje jest wydarzeniem neutralnym podatkowo. W szczególności, nie powstanie po stronie podatnika przychód z tytułu objęcia certyfikatów w zamian za wniesione akcje. Przychód podatkowy powstanie natomiast w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych.
Jak wskazano przy tym, zgodnie z ustawą z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004r. nr 146, poz. 1546 ze zm.), możliwe jest wniesienie do funduszu wpłat w postaci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu publicznego, a także w przypadkach wskazanych w ustawie, papierów wartościowych niedopuszczonych do publicznego obrotu i udziałów w spółkach z o.o.
Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych lub w udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów lub udziałów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.
Dokonywana na podstawie art. 28 ust. 2 ww. ustawy operacja wniesienia wpłaty do funduszu w formie papierów wartościowych lub udziałów spółek z o.o. jest jednocześnie elementem transakcji nabycia certyfikatów inwestycyjnych. Ta specyficzna operacja nie znajduje swojej definicji w innych ustawach, w tym w kodeksie cywilnym. Powyższa operacja nie jest rodzajem aportu, bowiem instytucja aportu jest swoistą instytucją prawa handlowego, gdzie aport (wkład niepieniężny) wnoszony jest na pokrycie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Wniesienie aportu podlega ściśle określonej przepisami kodeksu spółek handlowych procedurze, a wnoszący aport nabywa szereg regulowanych kodeksem uprawnień (z których tylko część ma charakter majątkowy), w tym nabywa prawo do udziału w zgromadzeniu wspólników, jak też prawo wyboru innych władz spółki. Natomiast objęcie certyfikatów inwestycyjnych nie daje uczestnikowi funduszu uprawnień podobnych do powyższych. W związku z powyższym, wniesienie papierów wartościowych do funduszu przyjmuje swoistą dla ustawy o funduszach inwestycyjnych formę wpłaty do funduszu nieuregulowaną bezpośrednio w innych aktach prawnych, jak np. kodeks cywilny.Mając na uwadze powyższe wskazano, że objęcie certyfikatów inwestycyjnych za akcje stanowi czynność specyficzną, nieporównywalną do innych transakcji dopuszczalnych zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Nie stanowi również transakcji sprzedaży/kupna akcji. Nie mieści się również w definicji aportu.
Ze względu na brak przepisów podatkowych, które regulowałyby konsekwencje podatkowe takiej operacji, w szczególności sposób ustalenia dochodu na operacji objęcie certyfikatów inwestycyjnych za akcje oraz sposób ustalenia kosztu podatkowego z tytułu takiej transakcji, należy przyjąć, że operacja taka jest neutralna podatkowo. W konsekwencji nie jest konieczne rozpoznanie przychodu w dacie objęcia certyfikatów w funduszu w zamian za wnoszone akcje. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Stosownie do przepisu art. 7 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane w formie pieniężnej. Przy czym stosownie do ust. 2 ww. przepisu do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione:

  1. zdematerializowane papiery wartościowe - jeżeli statut funduszu tak stanowi lub
  2. inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, lub udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością - jeżeli ustawa oraz statut funduszu tak stanowią.

W myśl natomiast art. 7 ust. 4 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o wpłatach, rozumie się przez to również wniesienie do funduszu papierów wartościowych lub udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, o których mowa w ust. 2.
Zatem wniesienie papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach z o.o. do funduszu inwestycyjnego jest równoznaczne z wpłatą do funduszu.
Tym samym własność wnoszonych papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach przenoszona jest na fundusz inwestycyjny.
Pojęcie papierów wartościowych zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.).

Stosownie do tego przepisu przez papiery wartościowe - rozumie się:

  1. akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, ze zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  2. inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) do źródeł przychodów zalicza się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Biorąc pod uwagę, iż w prawie podatkowym pojęcie odpłatnego zbycia nie zostało zdefiniowane, należy w tym zakresie posługiwać się przepisami kodeksu cywilnego. W myśl art. 155 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.) umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Dotyczy to wszystkich przypadków przeniesienia własności, bez względu na to, czy nabycie nastąpiło pod tytułem odpłatnym czy darmym. Podstawową formą odpłatnego zbycia akcji, czy też udziałów jest ich sprzedaż. Powyższe jednak nie wyklucza innych sposobów zbycia akcji, w tym również ich zamiany na certyfikaty inwestycyjne. Oznacza to, że odpłatne zbycie akcji i udziałów, w wyniku którego następuje przeniesienie prawa ich własności podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Przychód z odpłatnego zbycia powstaje zatem już w momencie przeniesienia tytułu własności akcji i udziałów na ich nabywcę - niezależnie od daty faktycznej zapłaty oraz sposobu odpłatnego zbycia.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż wniesienie akcji i udziałów do funduszu inwestycyjnego jest równoznaczne z ich odpłatnym zbyciem. Następuje bowiem przeniesienie ich własności, a wnoszący otrzymuje jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne określonej wartości. Wartość otrzymanych certyfikatów inwestycyjnych, odpowiadającą wartości wnoszonych akcji i udziałów, stanowi dla celów podatkowych przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, rzutujący na podstawę opodatkowania.

Mając powyższe na względzie, z uwagi na fakt, iż wnioskodawca obejmując certyfikaty inwestycyjne w zamian za akcje i udziały, dokonuje ich rzeczywistego zbycia oraz jednoczesnego nabycia certyfikatów inwestycyjnych, które w przyszłości również podlegać będą zbyciu stwierdzić należy, iż przychód z kapitałów pieniężnych powstanie dwukrotnie, tj.:

  • w momencie zbycia akcji i udziałów w zamian za certyfikaty inwestycyjne, oraz
  • w momencie zbycia certyfikatów inwestycyjnych.

W świetle powyższego, przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj