Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-163/08-2/KG
z 2 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-163/08-2/KG
Data
2008.05.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
korekta podatku
oddział
przedsiębiorstwa
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Wyłączenie spod opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia oddziału przedsiębiorstwa oraz korekta kwoty podatku naliczonego.



Wniosek ORD-IN 626 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 4 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia spod opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia oddziału oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia spod opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia oddziału oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym – zagranicznym przedsiębiorcą działającym w Polsce za pośrednictwem zarejestrowanego oddziału, samodzielnie sporządzającego bilans, który podlega badaniu przez biegłego rewidenta. W grudniu 2007 r. przeprowadzona została transakcja sprzedaży oddziału. Sprzedany został cały majątek oddziału – w tym środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zapasy towarów handlowych. Nabywcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Podatnik jest jednym z udziałowców. Ww. spółka z o.o. przejęła także dotychczasowe kontrakty zawarte w ramach działalności oddziału będącego przedmiotem sprzedaży. Przejęcie kontraktów nastąpiło na podstawie trójstronnego porozumienia (Podatnik, nabywca oddziału, kontrahent). Spółka z o.o. jako podmiot przejmujący wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wynikające ze wspomnianych kontraktów. Strony uzgodniły, że cena sprzedaży oddziału zostanie zapłacona w taki sposób, że nabywca oddziału ureguluje zobowiązania oddziału (Wnioskodawcy) wobec jego wierzycieli. Towary przejęte w ramach przedmiotowej transakcji zostały zakupione przez Podatnika (w ramach działalności oddziału) w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Odliczony został podatek naliczony.

W styczniu 2008 roku (miesiącu następującym po transakcji sprzedaży oddziału) dokonana zostanie korekta ceny sprzedaży w związku ze zmianą wartości aktywów zbywanego oddziału. Wraz z dokonaniem wspomnianej korekty zostanie wystawiona faktura korygująca.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy transakcja zbycia oddziału podlega wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług...
  2. Czy Podatnik będzie posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług (udokumentowanych prawidłowo wystawionymi fakturami VAT) związanych z „obsługą" transakcji sprzedaży oddziału (np. koszty obsługi prawnej, doradztwa, ekspertyz, wyceny)...
  3. Czy na Wnioskodawcy ciąży obowiązek sporządzania korekty kwoty podatku odliczonego (zgodnie z art. 90 i art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług)...


Ad.1.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem VAT podlega transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. Nr 76, poz. 694 ze zm.) stanowi, że przepisy tej ustawy stosuje się do jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie posiada osobowości prawnej, a ponadto zgodnie z art. 90 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. Nr 155, poz.1095 ze zm.) przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski powinien prowadzić dla oddziału oddzielną rachunkowość w języku polskim zgodnie z przepisami o rachunkowości (ustawa o rachunkowości). Zdaniem Podatnika, ze względu na to, że sprzedawany oddział jest jednostką samodzielnie sporządzającą bilans, przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Ad. 2.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zdaniem Podatnika, nie będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami (udokumentowanymi prawidłowo wystawionymi fakturami VAT) dotyczącymi obsługi transakcji zbycia oddziału (np. koszty obsługi prawnej, wyceny) z uwagi na fakt, że sprzedaż oddziału nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Oznacza to, że usługi związane z „obsługą" transakcji sprzedaży oddziału nie były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.


Ad. 3.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towary, które mają być przejęte w ramach przedmiotowej transakcji, zostały zakupione przez Podatnika (w ramach działalności oddziału) w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Odliczony został podatek naliczony. W przedmiotowym przypadku dokonana została czynność wyłączona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Art. 90 ust. 1 ww. stanowi, że w przypadku towarów i usług wykorzystywanych przez Podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli jednak nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2). Zgodnie z art. 91. ust. 1 ww. ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. Natomiast na podstawie art. 91 ust. 9 ww. ustawy w przypadku zbycia oddziału korekta określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług dokonywana jest przez nabywcę oddziału. Na podstawie powyższego Podatnik stoi na stanowisku, że w przedmiotowym przypadku obowiązki związane z korektą (na podstawie art. 91 ww. ustawy) nie ciążą na Podatniku, lecz na nabywcy oddziału.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jednakże na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 tejże ustawy, dostawą towaru jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, między innymi przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Jednak jak stanowi art. 6 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a mianowicie, iż „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu „zakład (oddział)”. W celu jego określenia należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.). Przepis art. 5 pkt 4 tej ustawy stanowi, że oddziałem (zakładem) jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności. Stosownie do przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. z 2002r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 ze zm.) – art. 11 ust. 2 i następne, jednostki posiadające oddziały (zakłady) mogą prowadzić księgi rachunkowe oddziałów (zakładów) w siedzibie jednostki lub oddziałów (zakładów).


Z powyższej analizy przepisów jednoznacznie wynika, że zbycie zakładu (oddziału) nie podlega ustawie o VAT, jeżeli oddział ten samodzielnie sporządza bilans (czyli podlega przepisom ustawy o rachunkowości).


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 90 ust. 1 cyt. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust 2 ustawy o podatku od towarów usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję, o której mowa w cyt wyżej ust. 2, na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z obliczoną proporcją – w myśli art. 91 ust. 1 cyt. ustawy – podatnik jest obowiązany dokonać korekty rocznej, zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1-3. Stosownie do ust. 4 powołanego artykułu, korekty tej dokonuje się również w przypadku, gdy w okresie o którym mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym były zaliczone przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, bądź zgodnie z ust. 7 nastąpi zmiana prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Korekt podatku naliczonego z wyżej wymienionych tytułów dokonuje się także w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy – na mocy art. 91 ust. 9 ustawy. W takiej jednak sytuacji, korekt dokonuje nabywca przedsiębiorstwa lub nabywca zakładu (oddziału).


Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zbył (sprzedał) zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans.


Mając na uwadze powyższą analizę przepisów, stwierdza się co następuje:


Ad. 1.

Dokonana przez Wnioskodawcę czynność zbycia oddziału samodzielnie sporządzającego bilans – stosownie do zapisu art. 6 ust. 1 ustawy o VAT – jest wyłączona spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Ad. 2.

Jak wskazano wyżej transakcja zbycia oddziału samodzielnie sporządzającego bilans nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Usługi nabywane przez Wnioskodawcę w związku z „obsługą” tej transakcji nie będą zatem wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji Zainteresowanemu nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup ww. usług.


Ad. 3.

W związku ze zbyciem oddziału samodzielnie sporządzającego bilans - zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy – obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego zostanie przeniesiony na nabywcę oddziału, czyli w analizowanym przypadku na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia spod opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia oddziału oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przedmiocie korekty sprzedaży w związku z wystawieniem faktury korygującej, w dniu 2 maja 2008 r., została wydana odrębna interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-163/08-3/KG.

Wniosek w zakresie interpretacji prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych został rozstrzygnięty interpretacjami indywidualnymi z dnia 2 maja 2008 r. o numerach: ILPB3/423-115/08-2/HS, ILPB3/423-115/08-3/HS, ILPB3/423-115/08-4/HS, ILPB3/423-115/08-5/HS, a w zakresie interpretacji prawa podatkowego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych – interpretacją z dnia 2 maja 2008 r. nr ILPB2/436-9/08-2/AJ.


W sprawie będącej przedmiotem wniosku należy podkreślić, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14 b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj