Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-229/08-2/SR
z 30 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-229/08-2/SR
Data
2008.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
ugody
umowa najmu
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy odszkodowanie otrzymane na podstawie ugody sądowej od poprzedniego właściciela nieruchomości, który zbył ją na rzecz osoby trzeciej z naruszeniem praw najemcy do znajdującego na terenie nieruchomości lokalu jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 302 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2008 r. (data wpływu 04.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowania otrzymanego na podstawie ugody sądowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowania otrzymanego na podstawie ugody sądowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca był najemcą lokalu mieszkalnego Nr … położonego w W przy Al., przy czym tytuł prawny do przedmiotowego lokalu potwierdził na podstawie prawomocnego wyroku zaocznego Sąd Rejonowy dla m.. W z dnia 25.05.2001 r. (Sygn. …), którym to wyrokiem ustalono, że Wnioskodawca wstąpił w stosunek najmu z dniem 30.11.1994 r. w miejsce zmarłego B.W.

Budynek, w którym znajduje się lokal jest położony na terenie nieruchomości oznaczonej jako działka gruntu Nr A/B z obrębu X o pow. 2848 m2, dla której to nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta Nr …. Nieruchomość stanowiła własność spółki pod firmą „Z Sp. z o.o.” w likwidacji z siedzibą w W (w użytkowaniu przez „P” w likwidacji z siedzibą w W) i została zbyta na rzecz „D Sp. z o.o.” z siedzibą w W. Zgodnie z zamiarem inwestycyjnym nabywcy budynek, w którym znajduje się lokal objęty najmem Wnioskodawcy, ma zostać wyburzony, a w jego miejsce ma zostać wzniesiony nowy budynek mieszkalny. Wobec powyższego należy stwierdzić, że zbycie przez „Z Sp. z o.o.” w likwidacji z siedzibą w W oraz użytkownika terenu na rzecz „D Sp. z o.o.” z siedzibą w W nieruchomości, na terenie której usadowiony jest lokal mieszkalny, co do którego Wnioskodawcy przysługuje prawo najmu, nastąpiło z naruszeniem praw Wnioskodawcy wynikających ze stosunku najmu, co skutkuje powstaniem szkody po stronie najemcy. Zgodnie z art. 363 § 1 K.c. naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej (odszkodowanie). Wobec zamiaru inwestycyjnego obecnego właściciela, tj. „D Sp. z o.o.” z siedziba w W naprawienie szkody może nastąpić wyłącznie poprzez zapłatę odszkodowania. Ugodą z dnia 09.01.2008 r. zawartą przed Sądem Rejonowym dla m.. W II Wydziałem Cywilnym (Sygn. akt II Co.1192/07) przez strony, tj. Wnioskodawcę, „Z Sp. z o.o.” i „P” w likwidacji z siedzibą w W ustalono, że zaspokojenie roszczeń odszkodowawczych Wnioskodawcy nastąpi poprzez zapłatę na jego rzecz przez spółkę pod firmą „Z Sp. z o.o.” odszkodowania w wysokości 220.000 zł w terminie do dnia 29.02.2008 r., w zamian za co Wnioskodawca zrzekł się praw do lokalu wynikających ze stosunku najmu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odszkodowanie otrzymane na podstawie ugody sądowej od poprzedniego właściciela nieruchomości, który zbył ją na rzecz osoby trzeciej z naruszeniem praw najemcy do znajdującego na terenie nieruchomości lokalu jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania (inne niż określone w przepisach poprzedzających odszkodowania), a otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sadowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, w wyjątkiem odszkodowań: otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, a co za tym idzie otrzymane odszkodowanie nie jest związane z działalnością gospodarczą. Celem ustalonego odszkodowania nie jest wzbogacenie poszkodowanego podatnika, lecz jedynie wyrównanie jego starty wynikającej z konieczności zrzeczenia się prawa do najmu lokalu mieszkalnego, która wynikła ze zbycia przez poprzedniego właściciela nieruchomości, na terenie której znajduje się lokal na rzecz osoby trzeciej.

W tym stanie rzeczy ustalone w ugodzie sądowej odszkodowanie powinno być uznane za wolne od podatku dochodowego na podstawie powołanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania te odszkodowania, których wysokość lub zasady wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw, z wyjątkiem wymienionych w lit. a)-g) tego przepisu, tj. m.in. odszkodowań wypłacanych na podstawie zawartych ugód i umów.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 listopada 2006 r. Sygn. akt SK 51/06 (opubl. w Dz. U. Nr 226, poz. 1657) uznał, iż art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie, w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy jednak zaznaczyć, że zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 3 objęte są tylko odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Oznacza to, że zwolnienie nie obejmuje wszystkich odszkodowań, a tylko te, których wysokość lub zasady ustalania zostały określone wprost w stosownych przepisach prawa.

Jeżeli wysokość lub zasady ustalania otrzymanego odszkodowania nie wynikają wprost z odrębnych ustaw lub aktów wykonawczych wydanych na podstawie tych odrębnych ustaw, a podstawą ich otrzymania jest wyrok lub ugoda sądowa, wówczas odszkodowanie takie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawi art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od osób fizycznych, z wyjątkiem odszkodowań wymienionych w lit. a) i b) tego przepisu.

Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 3b cytowanej ustawy, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania (inne niż te, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów prawa) otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Z literalnego brzmienia powołanego powyżej przepisu wynika, że zakres zwolnienia wynikający z tego przepisu obejmuje tylko odszkodowania za tzw. szkodę rzeczywistą, czyli poniesione straty (damnum emergens), nie dotyczy zaś utraconych korzyści (lucrum cesans).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że odszkodowanie otrzymane przez Wnioskodawcę na podstawie ugody sądowej nie jest odszkodowaniem, którego wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na powyższe należy uznać, iż do przedmiotowego odszkodowania znajduje zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże, jak wskazano powyżej, warunkiem zastosowania zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie jest to, by otrzymane odszkodowanie:

  1. nie pozostawało w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  2. nie dotyczyło korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Wnioskodawca w opisie zaistniałego stanu faktycznego podaje, że nie prowadzi działalności gospodarczej, a co za tym idzie otrzymane odszkodowanie nie jest związane z działalnością gospodarczą. Celem ustalonego odszkodowania nie jest wzbogacenie Wnioskodawcy, lecz jedynie wyrównanie jego starty wynikającej z konieczności zrzeczenia się prawa do najmu lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego odszkodowanie, które otrzymał Wnioskodawca na mocy ugody sądowej korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile wyrównanie starty wynikającej z konieczności zrzeczenia się przez Wnioskodawcę prawa do najmu dotyczy szkody rzeczywistej, a nie utraconych korzyści.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj