Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-409/08-2/AF
z 3 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-409/08-2/AF
Data
2008.06.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe
żołnierze


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca, jako żołnierz zawodowy, który w okresie od stycznia do grudnia 2002 roku pełnił służbę wojskową w misji pokojowej O XX w I/K może na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2002 r. skorzystać ze zwolnienia podatkowego za ten okres, dotyczącego uposażenia z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju?



Wniosek ORD-IN 603 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19.02.2008 r. (data wpływu 03.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku należności (uposażenia) z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju pełniąc służbę wojskową w okresie od stycznia do grudnia 2002 r. w misji pokojowej O XX w I/K - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.03.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku należności (uposażenia) z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju pełniąc służbę wojskową w okresie od stycznia do grudnia 2002 r. w misji pokojowej O XX w I/K.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, jako żołnierz zawodowy w okresie od 18.01.2002 r. do 20.01.2003 r. pełnił służbę zawodową poza granicami Polski jako obserwator wojskowy w misji pokojowej O XX w I/K.

Za pobyt poza granicami państwa Wnioskodawca otrzymywał z O tzw. MSA (Mission Subsequent Allowance, w tłumaczeniu na j. polski: miesięczna dieta na utrzymanie) oraz należności pieniężne (uposażenie), przysługujące z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., wolne od podatku dochodowego są: należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom i pracownikom cywilnym jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państw sojuszniczych albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacane żołnierzom, policjantom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych. Z przepisu tego wynika, że wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacane osobom wymienionym w przepisie, jeżeli służyły lub pracowały poza granicami państwa w celach wymienionych w przepisie. Jednym z tych celów jest udział w misji pokojowej. Przepis ten, w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., w żaden sposób nie rozgranicza wypłacanych należności pieniężnych na „krajowe” i „zagraniczne”.’

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie należności pieniężne wypłacone w 2002 r. za służbę w misji pokojowej O w I/K powinny być zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Tymczasem od uposażenia krajowego Jednostka Wojskowa pobierała od Wnioskodawcy w formie zaliczek podatek dochodowy od osób fizycznych.

Omawiany przepis został zmieniony dopiero z dniem 1 stycznia 2003 r., kiedy weszła w życie ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 1182), która przepisem art. 1 pkt 14 lit. a tiret dwudzieste drugie zmieniła treść art. 21 ust. 1 pkt 83. Według wprowadzonej regulacji od 1 stycznia 2003 r. wolne od podatku dochodowego są: należności pieniężne wypłacane policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowych, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, celnikom, policjantom i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych – przy czym zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych, przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.

Wnioskodawca dodaje, iż pomimo pełnienia służby w ramach misji pokojowej O w I/K do 20 stycznia 2003 r. nie ubiega się o zwrot pobranego podatku za okres od 1 stycznia 2003 r. do dnia zakończenia służby, mając na uwadze zmianę art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2003 r.

Jednocześnie Wnioskodawca podaje, że w podobnej sprawie zostały wydane wyroki z pozytywnym rozstrzygnięciem na rzecz podatnika, np. wyrok NSA z dnia 10.12.2002 r., sygn. akt m SA 206/02 oraz wyrok NSA z dnia 09.12.2004 r., sygn. akt III SA/Wa 425/04.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca, jako żołnierz zawodowy, który w okresie od stycznia do grudnia 2002 roku pełnił służbę wojskową w misji pokojowej O XX w I/K może na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2002 r. skorzystać ze zwolnienia podatkowego za ten okres, dotyczącego uposażenia z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2002 r. przysługujące mu zwolnienie podatkowe od uposażenia z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju w okresie od stycznia do grudnia 2002 r. Zdaniem Wnioskodawcy spełnia on przesłanki zawarte w ww. przepisie w brzmieniu obowiązującym w 2002 r. Wnioskodawca uczestniczył w misji O XX w I/K. Wypłacone należności pieniężne są częścią składową należności otrzymywanych za pełnienie funkcji obserwatora wojskowego misji pokojowej O. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2002 r. nie różnicuje należności otrzymywanych przez żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa.

Dopiero z dniem 1 stycznia 2003 r. ww. przepis otrzymał nowe brzmienie. Dlatego też pomimo, iż Wnioskodawca pełnił służbę w misji O w I/K do 20.01.2003 r., nie ubiega się o zwrot pobranego podatku za okres od 1 stycznia 2003 r. do końca służby. Roszczenie Wnioskodawcy nie uległo przedawnieniu, bowiem zgodnie z przepisami zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jednak stosownie do zapisu art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2002 r., wolne od podatku dochodowego były należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom i pracownikom cywilnym jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, policjantom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych.

Zwolnieniem wynikającym z ww. przepisu objęte były więc wszystkie należności pieniężne wypłacane żołnierzom jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celu udziału w misji pokojowej, czy pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji narodów zjednoczonych i sił wielonarodowych. Były to zarówno należności pieniężne stanowiące uposażenie oraz należności pieniężne otrzymywane z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2002 r. pełnił służbę wojskową poza Granicami Polski jako obserwator wojskowy w misji pokojowej O XX w I/K. Za pobyt poza granicami państwa otrzymywał także należności pieniężne (uposażenie), przysługujące z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż należności pieniężne (uposażenie), które Wnioskodawca otrzymywał z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kraju pełniąc służbę wojskową w okresie od stycznia do grudnia 2002 r. w misji pokojowej O XX w I/K korzystają ze zwolnienia od podatku zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2002 r.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków NSA należy stwierdzić, iż orzeczenia te zapadły w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj