Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-834/12-4/PR
z 5 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-834/12-4/PR
Data
2012.12.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
artykuły spożywcze
kontrahenci
napoje
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
zużycie towarów


Istota interpretacji
opodatkowanie nieodpłatnego przekazania i korzystania przez pracowników oraz klientów Spółki z artykułów spożywczych oraz usług cateringowych



Wniosek ORD-IN 347 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2012 r. (data wpływu 10.09.2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27.12.2012r. (data wpływu 29.11.2012r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 19.11.2012r. (skutecznie doręczone w dniu 21.11.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia herbaty i cukru dla pracowników Spółki do wykorzystania w godzinach ich pracy, artykułów spożywczych oraz usług cateringowych na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów podczas spotkań w siedzibie Spółki, pracownikom podczas narad, szkoleń, spotkań oraz Walnego Zgromadzenia Wspólników – jest prawidłowe,
  • opodatkowania nieodpłatnego zużycia artykułów spożywczych oraz nieodpłatnego świadczenia usług cateringowych podczas posiedzeń Rady Nadzorczej - jest nieprawidłowe,
  • opodatkowania oraz udokumentowania czynności nieodpłatnego zorganizowania imprezy integracyjnej, mającej na celu podsienie motywacji pracowników– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.09.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania i korzystania przez pracowników oraz klientów Spółki z artykułów spożywczych oraz usług cateringowych. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 27.12.2012 r. (data wpływu 29.11.2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 19.11.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 21.11.2012 r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem podstawowej działalności gospodarczej Sp. z o.o. jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja ciepła oraz jego obrót. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku VAT.

  1. W związku z prowadzoną działalnością nabywane są produkty spożywcze: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze itp. oraz usługi cateringowe. Artykuły spożywcze są nieodpłatnie udostępniane:
  1. pracownikom podczas spotkań, narad i szkoleń,
  2. na posiedzenia Rady Nadzorczej, które odbywają się raz w miesiącu na terenie Spółki.
  3. na Walne Zgromadzenie Wspólników zatwierdzające roczne sprawozdanie finansowe.
  4. na spotkania z kontrahentami, podczas których omawiane są potencjalne warunki współpracy
  5. zgodnie z przepisami BHP Spółka zapewnia pracownikom w godzinach ich pracy herbatę i cukier. Zasady wydawania napojów reguluje Zarządzenie Nr ..../2011 Prezesa Zarządu z dnia 29.12.2011r. opracowane na podstawie zapisów zawartych w Regulaminie pracy § 57 pkt 4. Pracownicy otrzymują herbatę i cukier do spożycia w swoich pomieszczeniach służbowych (pomieszczenia służbowe posiadają na wyposażeniu czajniki) lub w wydzielonym do tego celu pomieszczeniu socjalnym.

Wydatki przeznaczone na zakup artykułów spożywczych oraz kwiatów (pkt . 1, 3, 4, 5) Spółka traktuje jako koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast przekazania w pkt . 2 Spółka nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów.

  1. Spółka zamierza zorganizować dla swoich pracowników spotkanie integracyjne sfinansowane ze środków obrotowych. Celem zamierzenia jest poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników ze sobą i przedsiębiorstwem, poprawa atmosfery pracy i w rezultacie poprawa jej efektywności. Zapewniony byłby posiłek i oprawa muzyczna. Uczestnictwo w spotkaniu miałoby charakter dobrowolny.

W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca uściślił pojęcie „artykuły spożywcze” wskazując, iż obejmuje ono artykuły takie jak: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze itp. Są one zakupywane do sekretariatu przedsiębiorstwa i udostępniane w przypadku następujących sytuacji:

  1. pracownikom podczas spotkań, narad i szkoleń, które odbywają się na terenie Spółki,
  2. na posiedzenia Rady Nadzorczej, które odbywa się raz w miesiącu na terenie Spółki,
  3. na Walne Zgromadzenie Wspólników, którego zwołanie jest obowiązkowe w świetle przepisów Kodeksu Spółek Handlowych i ustawy o rachunkowości i odbywa się jeden raz w roku,
  4. na spotkania z kontrahentami, podczas których omawiane są potencjalne warunki współpracy.

Udostępnianie samego cukru i herbaty dotyczy wyłącznie nieodpłatnego przekazania tych artykułów dla wszystkich pracowników Spółki do wykorzystania w godzinach ich pracy na terenie przedsiębiorstwa. Zgodnie z wewnętrznymi przepisami BHP Spółka zapewnia pracownikom cukier i herbatę do spożycia w pomieszczeniach służbowych w cyklu ciągłym przez cały rok.

W związku z powyższym zadano następujące pytania według kolejności oznaczonej we wniosku:

Ad. pkt I

  1. Czy nieodpłatne udostępnienie herbaty i cukru dla pracowników Spółki do wykorzystania w godzinach ich pracy w okolicznościach opisanych należy traktować jako nieodpłatne przekazanie lub zużycie na potrzeby pracowników i opodatkować podatkiem należnym VAT..
  2. Czy nieodpłatne udostępnienie artykułów spożywczych, usług cateringowych na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów podczas spotkań w siedzibie Spółki, pracownikom podczas narad, szkoleń, spotkań oraz na posiedzenia Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników stanowi czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Ad. pkt II

  1. Czy Spółka będzie miała obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić podatek VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, z literalnego brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika, iż na gruncie tych przepisów, nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT, przy jednocześnie przysługującym prawie do odliczenia podatku naliczonego. Wobec powyższego od przekazanych nieodpłatnie swoim pracownikom herbaty i cukru do wykorzystania w godzinach ich pracy nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej i odprowadzania podatku VAT.

Podobne stanowisko Spółka zajmuje w kwestii nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych i usługi cateringowej na Walne Zgromadzenie Wspólników, zwołanie którego jest obowiązkowe w świetle przepisów Kodeksu Spółek Handlowych i ustawy o rachunkowości. W ocenie Spółki, wydatki ponoszone na zakup herbaty, cukru i innych artykułów spożywczych charakteryzują się związkiem z prowadzonym przedsiębiorstwem, a tym samym na gruncie art. 7 ust. 2 ustawy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zapewnienie pracownikom herbaty i cukru nie powinno zdaniem Spółki być rozpatrywane jako zużycie towarów na cele osobiste czy też nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste, ponieważ są one zużywane w godzinach pracy i na terenie przedsiębiorstwa.

W kwestii nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych na posiedzenia Rady Nadzorczej Spółka stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, ale jednocześnie wystawia fakturę wewnętrzną, nalicza i odprowadza podatek VAT.

W nadesłanym uzupełnieniu Spółka wyjaśniła, iż w kwestii nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych i wyświadczenia usług cateringowych dla kontrahentów podczas spotkań w siedzibie Spółki mających na celu między innymi nawiązanie współpracy, omówienie warunków współpracy itp. Spółka stoi na stanowisku, że nieodpłatne udostępnienie ww. towarów na rzecz kontrahentów w okolicznościach opisanych powyżej nie podlega opodatkowaniu VAT, mając prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W przypadku zakupu usług cateringowych na posiedzenia Rady Nadzorczej Spółka uważa, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, ale jednocześnie wystawia fakturę wewnętrzną, nalicza i odprowadza podatek VAT.

Podczas spotkań, szkoleń, narad z udziałem pracowników przeprowadzanych na terenie przedsiębiorstwa udostępniane są do zużycia artykuły spożywcze, niekiedy również zakupywana jest usługa cateringowa. Omawiane spotkania niewątpliwie mają związek z prowadzoną działalnością. Spółka od tych wydatków nie odprowadza podatku VAT, jednocześnie zachowując prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Zdaniem Spółki, spotkanie integracyjne poprzez motywowanie uczestniczących w nim pracowników do większego zaangażowania i efektywniejszego wykonywania obowiązków na rzecz przedsiębiorstwa, będzie miało związek z działalnością Spółki, a tym samym będzie ona miała prawo do obniżenia podatku naliczonego. Nie będzie również na Spółce ciążył obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i odprowadzenia podatku VAT. Zdaniem Spółki, w przypadku sfinansowania spotkania integracyjnego ze środków funduszu socjalnego, nie będzie prawa do odliczenia podatku naliczonego, jak również nie wystąpi obowiązek odprowadzenia podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia herbaty i cukru dla pracowników Spółki do wykorzystania w godzinach ich pracy, artykułów spożywczych oraz usług cateringowych na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów podczas spotkań w siedzibie Spółki, pracownikom podczas narad, szkoleń, spotkań oraz Walnego Zgromadzenia Wspólników – uznaje się za prawidłowe,
  • opodatkowania nieodpłatnego zużycia artykułów spożywczych oraz nieodpłatnego świadczenia usług cateringowych podczas posiedzeń Rady Nadzorczej - uznaje się za nieprawidłowe,
  • opodatkowania oraz udokumentowania czynności nieodpłatnego zorganizowania imprezy integracyjnej, mającej na celu podsienie motywacji pracowników– uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny
    – jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Definicje prezentów o małej wartości oraz próbek zawarte zostały przez ustawodawcę w przepisach art. 7 ust. 4 i ust. 7 ustawy.

Analiza powołanego art. 7 ust. 2 ustawy wskazuje wyraźnie, iż ustawodawca rozróżnia czynność przekazania od czynności zużycia towarów. Zatem, opodatkowaniu podlega, zgodnie z pkt 1, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a na mocy pkt 2 tego przepisu, wszelkie inne darowizny. Skutkiem tak sformułowanych norm prawnych jest przyjęcie, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w trybie art. 7 ust. 2 ustawy, podlega wszelkie przekazanie towarów, natomiast zużycie – tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu.

Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, w przypadku gdy beneficjentem jest np. kontrahent przedsiębiorcy (potencjalny kontrahent) - osoba trzecia, niebędąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą wymienioną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także zużycie towarów na cele własne prowadzonej działalności gospodarczej.

Zwrócić przy tym należy uwagę, że przepisy ustawy nie definiują pojęcia „potrzeb osobistych”. Za słownikiem języka polskiego uznać należy, że potrzebami „osobistymi” są takie potrzeby, które „dotyczą danej osoby” i które są jej potrzebami „prywatnymi”, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika czy pełnioną funkcją.

Zatem można przyjąć, że potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy, a zatem potrzeby osobiste to te, których zaspokojenie wynika z dobrej woli pracodawcy. Natomiast potrzeby pracownicze to te, których spełnienie nie wynika z woli stron, ale do zaspokajania których pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np.: przepisów Kodeksu pracy, przepisów innych ustaw regulujących prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, postanowień zbiorowych układów pracy, postanowień porozumień zbiorowych, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy itp.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji ciepła oraz jego obrocie. Spółka jest podatnikiem podatku VAT. W związku z prowadzoną działalnością nabywane są produkty spożywcze takie jak kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze itp. oraz usługi cateringowe. W pierwszym z postawionych pytań, wątpliwości Spółki sprowadzają się do kwestii opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia herbaty i cukru dla pracowników Spółki do wykorzystania w godzinach ich pracy, w swoich pomieszczeniach służbowych (pomieszczenia służbowe posiadają na wyposażeniu czajniki) lub w wydzielonym do tego celu pomieszczeniu socjalnym. Wnioskodawca zaznacza, iż zapewnia pracownikom w godzinach ich pracy herbatę i cukier zgodnie z przepisami BHP. Dodatkowo, zasady wydawania napojów reguluje Zarządzenie Prezesa Zarządu opracowane na podstawie zapisów zawartych w Regulaminie pracy.

Na podstawie § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.). w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

Odnosząc treść powołanych przepisów do przedstawionego opisu sprawy należy uznać, iż nieodpłatne udostępnienie herbaty i cukru pracownikom przez pracodawcę w ramach wypełniania obowiązków nałożonych cyt. wyżej przepisami, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie będzie bowiem przekazaniem lub zużyciem towarów na cele osobiste pracowników. Przekazywanie pracownikom napojów w ramach stosunku zatrudnienia, do czego Wnioskodawca zobligowany jest przepisami prawa, nie będzie stanowiło w tych przypadkach przekazania towarów na cele osobiste pracowników, gdyż takie przekazania (zużycia) będą miały na celu zabezpieczenie pracownikom zgodnych z przepisami warunków pracy oraz służyć będą prawidłowemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Tym samym stanowisko w zakresie pytania nr 1 (Ad. pkt I) postawionego we wniosku należy uznać za prawidłowe.

W kolejnym z postawionych we wniosku pytań dotyczących podatku od towarów i usług, wątpliwości Wnioskodawcy skupiają się wokół kwestii opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia wymienionych we wniosku artykułów spożywczych, oraz usług cateringowych na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów podczas spotkań w siedzibie Spółki, pracownikom podczas narad, szkoleń, spotkań oraz na posiedzenia Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników.

Opierając się na przytoczonym wyżej uzasadnieniu, oraz regulacjach, należy stwierdzić, iż nie podlegają opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, także w przypadku gdy beneficjentem jest np. kontrahent przedsiębiorcy (potencjalny kontrahent) – osoba trzecia, niebędąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą wymienioną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także zużycie towarów na cele własne prowadzonej działalności gospodarczej.

Opodatkowaniu nie podlega również zużycie towarów przez pracowników przedsiębiorstwa podczas spotkań służbowych na terenie siedziby (narad, szkoleń oraz spotkań), bowiem w tym przypadku nie ma miejsca zużycie towarów na cele osobiste pracowników. Tym samym, również przekazywanie napojów i artykułów spożywczych, w celu zapewnienia poczęstunku kontrahentów oraz pracowników Spółki podczas spotkań służbowych na terenie siedziby nie podlega opodatkowaniu. W tym przypadku poczęstunek jest uzasadniony potrzebami pracodawcy takimi jak zapewnienie sprawnego przebiegu spotkania (narady). Zatem osobista korzyść np. pracownika ma charakter uboczny.

Reasumując, przekazanie i skorzystanie przez pracowników oraz kontrahentów Spółki, artykułów spożywczych na potrzeby związane z poczęstunkiem podczas spotkań w siedzibie Spółki, narad, szkoleń oraz na posiedzeniach Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się w tym miejscu do kwestii opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług cateringowych podczas w/w spotkań z pracownikami, kontrahentami oraz podczas Walnego Zgromadzenia Wspólników oraz posiedzeń Rady Nadzorczej należy przytoczyć brzmienie art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Za odpłatne świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 2, uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem interpretując powyższy przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy, stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności m.in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów. Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli jeden z tych warunków nie jest spełniony Wnioskodawca nie powinien opodatkowywać takiego nieodpłatnego świadczenia usług.

Analizując natomiast treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2, zauważyć należy, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują. Ponadto wskazać należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Należy zauważyć, iż pojęcie działalności gospodarczej zostało zawarte dla celów podatku od towarów i usług w art. 15 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Wobec powyższego działalność gospodarcza obejmuje elementy składające się na jej przedmiot, tj. zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, działalność rolników i osób wykonujących wolne zawody a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły

Jak wskazuje w treści wniosku Spółka, nabywa usługi cateringowe na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów podczas spotkań w siedzibie Spółki, pracownikom podczas narad, szkoleń, spotkań oraz na posiedzenia Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników. Biorąc pod uwagę opis sprawy stwierdzić należy, iż nabywane przez Wnioskodawcę usługi cateringowe, które przeznaczone są na w/w cele, mają związek pośredni z wykonywaniem czynności opodatkowanych, bowiem nabywane przez Wnioskodawcę usługi służą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie nabywanych usług cateringowych w charakterze poczęstunku dla kontrahentów oraz pracowników w w/w okolicznościach stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przekazanie to ma związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

Tym samym stanowisko w zakresie pytania nr 3 (Ad. pkt I) postawionego we wniosku należy uznać za prawidłowe, z wyłączeniem stanowiska Spółki dotyczącego opodatkowania nieodpłatnego zużycia w/w towarów / nieodpłatnego świadczenia usług cateringowych podczas posiedzeń Rady Nadzorczej, które należy uznać za nieprawidłowe, gdyż zgodnie z poglądem zaprezentowanym we wniosku Wnioskodawca opodatkowuje w/w czynności, naliczając podatek VAT należny.

Odnosząc się do pytania nr 2 (Ad. pkt II), wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia związana z opodatkowaniem podatkiem VAT nieodpłatnego wyświadczenia usługi gastronomicznej, oprawy muzycznej oraz udostępnienia artykułów żywnościowych podczas zorganizowanego spotkania integracyjnego dla swoich pracowników sfinansowanego ze środków obrotowych. Celem takiego spotkania ma być poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników ze sobą i przedsiębiorstwem, poprawa atmosfery pracy i w rezultacie poprawa jej efektywności. Uczestnictwo w spotkaniu miałoby charakter dobrowolny.

Nabyte przez Spółkę towary i usługi wykorzystane do organizacji przedmiotowych imprez, w sposób pośredni są związane z działalnością gospodarczą Spółki. Z uwagi na powyższe, w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ organizacja przedmiotowych imprez związana jest z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż organizowanie przez Wnioskodawcę imprez o charakterze motywacyjno-integracyjnym ma niewątpliwie związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Zatem imprezy te nie będą stanowiły odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy i w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się natomiast do kwestii dokumentowania ww. czynności wskazać należy, iż zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis stanu faktycznego/zdarzenie przyszłego oraz ww. stanowisko organu stwierdzić należy, w takiej sytuacji Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wystawienia faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ww. ustawy o VAT, bowiem w przedmiotowej sprawie nieodpłatne przekazanie towarów czy nieodpłatne wyświadczenie usługi gastronomicznej oraz oprawy muzycznej nie stanowi dostawy towarów czy też świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko w zakresie pytania nr 2 (Ad. pkt II) postawionego we wniosku należy uznać za prawidłowe.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj