Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/35/216/06
z 13 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/35/216/06
Data
2006.04.13



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
pożyczka


Pytanie podatnika
Zapytanie Spółki dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług udzielanej przez Spółkę oprocentowanej pożyczki oraz obowiązku i terminu wykazania tej czynności w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.


W dniu 17 stycznia 2006 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 20 lutego 2006 r. Spółka uzupełniła złożony wniosek.
Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka, będąca zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, udziela własnemu udziałowcowi oprocentowanej pożyczki. Oprocentowanie ustalono na poziomie stopy kredytu refinansowego ogłoszonego przez NBP. Przedmiotem działalności Spółki nie jest udzielanie pożyczek.
Zdaniem Spółki, czynność udzielenia oprocentowanej pożyczki objęta jest opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. W ocenie Spółki odpłatne udzielanie pożyczek stanowi usługę zakwalifikowaną jako „usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym” (PKWiU 65.22.10-00.90) i na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z pozycją 3 załącznika Nr 4 do tej ustawy, jest usługą zwolnioną z opodatkowania tym podatkiem.
Zdaniem Spółki udzielenie oprocentowanej pożyczki należy wykazać w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, w kwocie udzielonej pożyczki, w pozycji dotyczącej dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, zwolnionych z opodatkowania, w miesiącu wypłaty pożyczki.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...). W świetle powyższego należy uznać, że udzielenie oprocentowanej pożyczki stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, które podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Jak stanowi art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jak stanowi art. 15 ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W przedstawionej sprawie Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonując czynności opodatkowanych tym podatkiem zawsze występuje w charakterze podatnika. W związku z powyższym, w analizowanym stanie faktycznym, nie ma znaczenia fakt, że udzielanie oprocentowanych pożyczek nie jest przedmiotem działalności Spółki.
Jednakże na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W powyższym załączniku „Wykaz usług zwolnionych od podatku” w pozycji 3 wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego (PKWiU Sekcja J ex 65-67) z wyłączeniami. W grupowaniu tym mieszczą się również usługi udzielania oprocentowanych pożyczek. Zatem udzielenie przez Spółkę oprocentowanej pożyczki własnemu udziałowcowi jest zwolnione od podatku od towarów i usług.
Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 września w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545) określone zostały wzory deklaracji dla tego podatku. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, podatnicy w składanych deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7, winni wykazywać m. in. dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku. W związku z powyższym udzielnie oprocentowanej pożyczki powinno być ujęte w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 wskazanej ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
W przedmiotowej sprawie obrotem, a zatem również podstawą opodatkowania, z tytułu udzielenia odpłatnej pożyczki, jest kwota należnych odsetek. Wobec powyższego rozliczenie udzielonej pożyczki w deklaracji dla podatku od towarów i usług winno nastąpić poprzez wskazanie, jako podstawy opodatkowania, wyłącznie kwoty należnych odsetek. W związku z tym, iż udzielenie odpłatnej pożyczki jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, kwotę należnych odsetek należy ująć w deklaracji dla podatku od towarów i usług w części dotyczącej „dostawy towarów oraz świadczenia usług, na terytorium kraju, zwolnionych od podatku”.
Jak stanowi art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast w myśl art. 19 ust. 4 wskazanej ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Ponieważ dla usług finansowych nie został wskazany żaden szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, zastosowanie będzie miała zasada wyrażona w art. 19 ust. 4 ww. ustawy, a mianowicie obowiązek podatkowy powstanie 7 dnia od dnia wykonania usługi, o ile przed tym dniem nie zostanie wystawiona faktura dokumentująca wykonanie usługi, w takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury. Skoro istotą udzielenia pożyczki jest postawienie do dyspozycji pożyczkobiorcy określonej kwoty pieniędzy, w zamian za umówione odsetki, brak jest podstaw do twierdzenia, w oparciu o regulacje art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, iż momentem powstania obowiązku podatkowego jest termin wpłaty kolejnych należnych odsetek, lub dzień upływu terminu płatności tych odsetek, bowiem taki termin nie został wskazany w ustawie. Zatem momentem wykonania usługi finansowej (udzielenia oprocentowanej pożyczki) jest moment postawienia środków finansowych do dyspozycji nabywcy usługi (pożyczkobiorcy). Spółka ma obowiązek wykazać czynność udzielenia oprocentowanej pożyczki w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tej czynności. Okresem tym będzie miesiąc, w którym wypłacono kwotę pożyczki nabywcy usługi, chyba że wcześniej wystawiono fakturę VAT, wówczas okresem tym będzie miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w związku z wystawieniem tej faktury.
Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj