Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-191/06/AW
z 2 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-191/06/AW
Data
2007.01.02



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
podstawa opodatkowania
usługi najmu
własność lokalu
wspólność majątkowa
wynajem


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynajmu lokalu użytkowego będącego współwłasnością Podatnika oraz Jego małżonki.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.10.2006 r. (data wpływu do Urzędu 12.10.2006 r.) uzupełnionego w dniu 13.11.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 11.10.2006 r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług w kwestii opodatkowania tym podatkiem wynajmu lokalu użytkowego będącego współwłasnością Podatnika oraz Jego małżonki.

Zwraca się Pan z zapytaniem czy właściwym jest wystawianie tylko przez jednego z małżonków – w tym przypadku przez Pana - faktury VAT za całość najmu pomimo, iż przedmiot najmu jest współwłasnością małżeńską.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą i jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem Pana działalności są usługi budowlane. Pana małżonka nie prowadzi działalności gospodarczej.

W dniu 22.05.2006 r. zakupił Pan razem z żoną spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na zasadzie współwłasności majątkowej. W czerwcu 2006 r. wprowadził Pan ww. lokal do ewidencji środków trwałych w swojej Firmie. Lokal ten jest w 100% związany z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą a całość opłat związanych z utrzymaniem tego lokalu zalicza Pan do kosztów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Część pomieszczeń wynajmuje Pan obcej firmie budowlanej z przeznaczeniem na biuro. Za świadczone usługi wynajmu wystawia Pan faktury VAT.

We własnym stanowisku w sprawie Strona wskazuje, że pomimo, iż ww. lokal użytkowy stanowi współwłasność majątkową z małżonką, obowiązek odprowadzenia należnego podatku VAT z tytułu najmu tego lokalu innej firmie będzie ciążył jedynie na Panu i to Pan powinien wystawiać faktury VAT dokumentujące całą wartość najmu.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z uregulowaniami z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. Nr 9, poz.59 ze zm.) - istotą współwłasności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej jak i umownej jest to, iż każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej). Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzaniu majątkiem wspólnym, lecz każdy z nich może zarząd ten wykonywać samodzielnie z tym, że dla wykonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda współmałżonka wyrażona w formie przewidzianej dla danej czynności prawnej art. 36 ww. Kodeksu. Jednakże zgoda taka nie oznacza, iż przez jej wyrażenie drugi małżonek staje się też stroną czynności prawnej dokonanej przez pierwszego z nich i dlatego, o tym, który z małżonków jest (będzie) podatnikiem podatku od towarów i usług rozstrzyga w istocie rzeczy wola tychże małżonków co do tego, który z nich określone czynności zarządu majątkiem wspólnym będzie w konkretnej sytuacji wykonywał. Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnrej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (ust. 2 powołanego przepisu) a także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W kontekscie powołanych przepisów najem lokalu użytkowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. W przedstawionej sytuacji przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, jednakże podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który świadczy usługę najmu we własnym imieniu i na własny rachunek - jest stroną czynności prawnej. W przedmiotowej sprawie Pan - jako podatnik od towarów i usług - świadcząc usługę najmu wystawia fakturę VAT i rozlicza podatek należny w deklaracji VAT-7, zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy o VAT, który stanowi o tym, iż podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko przedstawione we wniosku, iż to Pan obowiązany jest wystawiać faktury VAT dotyczące wynajmu lokalu na cele użytkowe i to na Panu ciąży obowiązek z tytułu prawidłowego naliczenia i rozliczenia podatku, z budżetem Państwa.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dziań zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art.14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj