Interpretacja Urzędu Skarbowego w Janowie Lubelskim
PP.443/5/07
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/5/07
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Janowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy zasadne jest wystawianie faktur VAT RR oraz naliczanie zryczałtowanego zwrotu na żonę, czy kwota zryczałtowanego zwrotu podatku winna być naliczana, czy w przypadku zapłaty za fakturę przelewem przysługuje prawo do jego odliczenia od podatku należnego, czy w przypadku braku prawa do odliczenia kwota zryczałtowanego zwrotu podatku zwiększy koszty działalności gospodarczej?


Działając na podstawie art.216, art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005 r. z późn. zm/, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Janowie Lubelskim postanawia:uznać stanowisko Pytającego zawarte we wniosku z dnia 20 lutego 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za nieprawidłowe.

W dniu 20.02.2007 r. złożył Pan wniosek, uzupełniony w dniu 06.03.2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji na temat zastosowania prawa podatkowego. Z przedłożonego wniosku wynika jak poniżej:

STAN FAKTYCZNY: Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży płodów rolnych. Zakupu płodów rolnych dokonuje Pan u rolników ryczałtowych. Dokumentami stwierdzającymi nabycia są faktury VAT-RR. Ponadto wspólnie z żoną prowadzicie Państwo gospodarstwo rolne, jako rolnicy ryczałtowi. Pomiędzy Panem i żoną istnieje wspólność majątkowa. Zakupu produktów rolnych do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej dokonuje Pan również z własnego gospodarstwa rolnego. Zakupy dokumentuje Pan fakturami VAT-RR, naliczając na fakturze kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku . Płatności dokonuje Pan na konto żony. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku z wystawionych przez Pana faktur VAT-RR zwiększa w Pana działalności gospodarczej kwotę podatku naliczonego w miesiącu zapłaty za faktury.

PYTANIE: Czy zasadne jest wystawianie faktur VAT-RR, oraz naliczanie zryczałtowanego zwrotu podatku na żonę, czy kwota zryczałtowanego zwrotu podatku winna być naliczana, czy w przypadku zapłaty za fakturę przelewem przysługuje prawo do jego odliczenia od podatku należnego, czy w przypadku braku prawa do odliczenia , kwota zryczałtowanego zwrotu podatku zwiększy koszty działalności gospodarczej?

STANOWISKO PYTAJĄCEGO: Zdaniem Pytającego, w przedmiotowej sprawie , ma prawo wystawiać faktury VAT-RR na swoją żonę, za zobowiązanie płacić przelewem i odliczać kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku w ramach podatku naliczonego z działalności gospodarczej.

OCENA STANOWISKA WNIOSKODAWCY: W ocenie tut. organu stanowisko pytającego należy uznać za nieprawidłowe. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm./ przewiduje szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych. Zawarte są one w artykułach od 115 do 118 powyższej ustawy. Na podstawie art.115 ust. 1 i 2 ustawy rolnikowi ryczałtowanemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku VAT, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tych podatkiem. Stawka zryczałtowanego zwrotu wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie produktów, w myśl art.116 ust.1 ustawy. Według art.116 ust.6 zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty , pod warunkiem, że :1/ nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,2/ zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności,3/ w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2 , zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Ponadto art.7 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy określa , co należy rozumieć przez dostawę towarów. W myśl tego artykułu przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Podatnik prowadzi wspólnie z żoną gospodarstwo rolne , istnieje między nimi wspólność majątkowa. Prowadząc działalność rolniczą wspólnie z żoną podatnik jest współwłaścicielem wyprodukowanych w gospodarstwie rolnym produktów. W świetle cytowanego wyżej art.7 ust.1 ustawy nie ma więc faktycznego przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, ponieważ prawo takie podatnik posiada od chwili wyprodukowania towarów. Nie zmienia tej sytuacji fakt przekazywania pieniędzy na konto żony, ponieważ między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, pieniądze na koncie również są wspólne. Cała transakcja kupna – sprzedaży jest w takim układzie jedynie fikcją, nie ma faktycznej sprzedaży, istnieje jedynie obieg dokumentów .

Konstrukcja podatku od towarów i usług polega na tym, że istnieje związek pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym. Aby pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie, musi być faktycznie poniesiony wydatek związany z zakupem towarów bądź usług. Jak już wyżej wspomniano w transakcji pomiędzy mężem i żoną, którzy posiadają wspólność majątkową faktyczny zakup nie został dokonany, ponieważ towary były wspólnie wyprodukowane w gospodarstwie rolnym i do chwili ich sprzedaży osobom trzecim stanowią współwłasność małżonków.

W świetle powyższego podatnik nie ma prawa do wystawiania faktur VAT- RR na żonę , jak również naliczania 5 % zryczałtowanego zwrotu podatku, a tym samym pomniejszania o ten zwrot podatku należnego wykazywanego w działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko.

Ostatnie pytanie dotyczy możliwości obciążania kosztów prowadzonej działalności gospodarczej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Odpowiedź w tym przypadku jest jednoznaczna, skoro podatnik nie ma prawa do wystawiania faktur VAT- RR na nazwisko żony, naliczania w tych fakturach 5 % zryczałtowanego zwrotu podatku, nie ma również prawa do jego odliczania , jako kosztu prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 i w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj