Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PO/43621-0001/07/P
z 25 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/43621-0001/07/P
Data
2007.01.25



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
budowle
budynek
grunt zabudowany
umowa sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży zabudowanej nieruchomości zawarta przez podatnika VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Krowodrza z dnia 22.08.2006 r. Nr PM 436/7/2/06 w przedmiocie udzielonej interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 5 czerwca 2006 r., działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, Spółka ...Sp. z o.o., zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Krowodrza o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza dokonać sprzedaży prawa własności zabudowanej nieruchomości składającej się z następujących działek:
1. działka nr ..., o powierzchni 30 arów, przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę produkcyjno-usługową oraz zagrodową, w części zabudowana utwardzonym (asfaltowym) placem manewrowym nie wprowadzonym do środków trwałych Spółki
2. działka nr ...., o powierzchni 1h 46 arów, przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę produkcyjno-usługową oraz zagrodową, zabudowana wiatą magazynową (na fundamentach) wprowadzoną do środków trwałych Spółki oraz w części zabudowana utwardzonym (asfaltowym) placem manewrowym nie wprowadzonym do środków trwałych
3. działka nr ..., o powierzchni 1h 15 arów, przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę produkcyjno-usługową oraz zagrodową, zabudowana budynkiem administracyjnym oraz budowlą w postaci szamba wprowadzonymi do ewidencji środków trwałych Spółki oraz w części zabudowana utwardzonym (asfaltowym) placem manewrowym nie wprowadzonym do środków trwałych
4. działka nr ..., o powierzchni 48 arów, przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę produkcyjno-usługową oraz zagrodową, zabudowana w części drogą asfaltową oraz utwardzonym (asfaltowym) placem manewrowym nie wprowadzonymi do ewidencji środków trwałych Spółki.
Według wyjaśnień Spółki od końca roku, w którym zakończono budowę w/w obiektów minęło więcej niż 5 lat. Na w/w budynki i budowle Spółka nie ponosiła żadnych nakładów przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych oraz w trakcie ich użytkowania.
W ocenie Spółki dostawa zabudowanych działek nr ..., ..., ... oraz ... będzie w całości opodatkowana 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Krowodrza w postanowieniu Nr PM 436/7/2/06 potwierdził stanowisko Spółki w odniesieniu do dostawy budynków i budowli położonych na działkach o numerach ..., ...,...,... wraz z powierzchnią gruntu odpowiadającą wielkości jej zabudowy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z aktami sprawy, stwierdza co następuje:
W dniu 08.01.2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie wydał decyzję Nr PP-3/449-2/07 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, z którego wynika, iż w przedstawionym stanie faktycznym dostawa znajdujących się na działkach nr ...,...,...,... obiektów budowlanych jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Zwolnieniem tym objęta jest również dostawa gruntu, z którym trwale są związane budynki/budowle (tj. działki o nr ...,...,...,...).
Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego.
W świetle zmiany stanowiska organu podatkowego w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego oraz zastosowania przepisu art. 2 pkt 4 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy uznać, iż umowa sprzedaży budynków/budowli położonych na działkach ...,...,...,... wraz z powierzchnią gruntu, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a cyt. ustawy z dnia 09.09.2000 r. będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a stawka podatku wyniesie 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a tejże ustawy) podstawy opodatkowania, którą stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c i ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Należy zatem uznać, iż stanowisko Spółki w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży zabudowanych działek nr ..,..,.. i... jest prawidłowe.
Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj