Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR2/443-467c/06/MP
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR2/443-467c/06/MP
Data
2007.03.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
prawa
zwrot
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy w przypadku świadczenia opisanych usług jest uprawniona do uzyskania zwrotu różnicy podatku w podatku od towarów i usług do wysokości określonego limitu, odpowiednio w terminie 60 lub 25 dni?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dnia 28 grudnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy w przypadku świadczenia opisanych usług jest uprawniona do uzyskania zwrotu różnicy podatku w podatku od towarów i usług do wysokości określonego limitu, odpowiednio w terminie 60 lub 25 dni, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

  • uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona w ramach prowadzonej działalności świadczy przede wszystkim usługi objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Jest Ona także uprawniona do dokonywania czynności w zakresie nabywania oraz sprzedaży praw do emisji substancji, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2004r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 281, poz. 2784). Prawa do emisji w/w substancji nabywane są przez Stronę od podmiotów z siedzibą na terenie kraju, zaś odsprzedawane są kontrahentowi zagranicznemu z siedzibą na terenie innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, który na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie, iż w przypadku świadczenia opisanych usług jest uprawniona do uzyskania zwrotu różnicy podatku w podatku od towarów i usług do wysokości określonego limitu, odpowiednio w terminie 60 lub 25 dni.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie zaś do art. 86 ust. 19 ustawy  jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Przy czym przez czynności opodatkowane rozumie się czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy, tj. odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Powyższe oznacza, iż podatnik może ubiegać się o zwrot różnicy podatku od towarów i usług w przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym wykonywał w/w czynności podlegające opodatkowaniu, a kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, przewyższa podatek należny z ich tytułu, tj. podatek faktyczny do zapłaty. Brak wykonywania w/w czynności czy też wykazanie podatku należnego w kwocie ujemnej pozbawia co do zasady podatnika prawa ubiegania się w podatku od towarów i usług o zwrot różnicy tego podatku.

Odstępstwo od tej zasady przewiduje art. 87 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług umożliwiający zwrot podatku naliczonego,o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, tj. związanych z czynnościami wykonywanymi przez podatnika poza terytorium kraju, a nie różnicy czy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju a niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, tj. opodatkowanej odpłatnej dostawy towarów czy świadczenia usług na terytorium kraju, eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (art. 2 pkt 22). Podmioty te mogą ubiegać się o w/w zwrot na podstawie umotywowanego wniosku w terminie określonym w ust. 4 tego artykułu, tj. w terminie 60 dni.

Natomiast terminy zwrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. różnicy czy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, określone zostały w ust. 2-3a w/w artykułu.

Zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwrot różnicy podatku - z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a - następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jednakże w myśl ust. 3 w/w artykułu różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Powyższe terminy zwrotu mogą ulec skróceniu w przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w art. 87 ust. 6 ustawy. Zgodnie bowiem z tym przepisem na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

1)faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 i Nr 281, poz. 2777 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 289),

2)dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

3)wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

przy czym przepis ust. 2 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

Reasumując w przypadku podatników dokonujących sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju oraz sprzedaży poza tym terytorium, co expressis verbis wynika z art. 87 ust. 1 i 3 ustawy, przysługuje zwrot różnicy podatku czy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym co do zasady w terminie 60 i 180 dni. Terminy zwrotu mogą zostać przyspieszone na zasadach określonych w art. 87 ust. 6 ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj