Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-204/06/AB
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-204/06/AB
Data
2007.03.20



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasięg terytorialny


Słowa kluczowe
infrastruktura
inwestycje
podział spółki przez wydzielenie
tworzenie spółki
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
1.Czy w przedstawionym stanie faktycznym, na podstawie obowiązującego stanu prawnego, części majątku Spółki dzielonej, przejmowane odpowiednio przez dwie nowo zawiązane spółki, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa.2.Czy majątek pozostający w Spółce dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (tj. Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 grudnia 2006r. (data wpływu do Urzędu 21.12.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

-uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi obecnie jedną inwestycję oraz znajduje się w fazie rozpoczęcia kolejnej inwestycji w ramach tzw. Projektu. Spółka zamierza dokonać przekształcenia poprzez podział przez wydzielenie w wyniku, którego zostaną zawiązane dwie nowe spółki. W ramach tego podziału Spółka zamierza przenieść na nowo zawiązane spółki odpowiednio infrastrukturę i inwestycję infrastrukturalną oraz rozpoczętą inwestycję w ramach Projektu.Przedmiot działalności gospodarczej jednej z nowo utworzonych spółek będzie obejmował zarządzanie infrastrukturą. Do spółki wniesiona zostanie część majątku Spółki dzielonej w postaci infrastruktury, tj. drogi dojazdowe, instalacje i sieci przesyłowe – także w fazie ich tworzenia, budynki użytkowe i urządzenia pomocnicze związane z prawidłowym obsługiwaniem sieci dojazdowej. Przeniesieniu infrastruktury towarzyszyć będzie przejęcie dotychczasowych kontraktów Spółki dzielonej związanych z budową infrastruktury.Druga nowo zawiązana spółka obejmie rozpoczętą inwestycję w ramach Projektu wraz z pozwoleniem na budowę i innymi zezwoleniami administracyjnymi oraz przejmie stosowne kontrakty.W Spółce dzielonej pozostaną grunty oraz całość dotychczas prowadzonej inwestycji, umożliwiając jej dalsze prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zagospodarowania i zarządzania nieruchomościami oraz wykonywania robót budowlanych.

Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1.Czy w przedstawionym stanie faktycznym, na podstawie obowiązującego stanu prawnego, części majątku Spółki dzielonej, przejmowane odpowiednio przez dwie nowo zawiązane spółki, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa.

2.Czy majątek pozostający w Spółce dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zdaniem Podatnika, w przedstawionym stanie faktycznym nastąpi przejście na jedną z nowo zawiązanych spółek składników materialnych w postaci wybudowanej już infrastruktury oraz inwestycji infrastrukturalnej, jak również składników niematerialnych obejmujących prawo własności do infrastruktury oraz wierzytelności wynikające z kontraktów zawartych przez Spółkę dzieloną, a dotyczących w/w infrastruktury. Wskutek przekazania wszelkich kontraktów w zakresie infrastruktury, dojdzie także do przekazania przyszłej klienteli Spółki dzielonej oraz pozycji rynkowej związanej z w/w kontraktami.

Na drugą spółkę przejdą składniki materialne w postaci rozpoczętej inwestycji oraz składniki niematerialne w postaci praw własności do środków trwałych w budowie, zezwoleń budowlanych, jak również wierzytelności z tytułu zawartych umów najmu. Przekazanie klienteli odbędzie się poprzez cesję praw z tytułu zawartych kontraktów dotyczących inwestycji. Przejęte zostaną także zobowiązania z tytułu kontraktów zawartych przez Spółkę dzieloną. W majątku Spółki dzielonej pozostaną grunty oraz dotychczasowa inwestycja, które razem z posiadanym i zatrzymanym know-how w zakresie zarządzania i zagospodarowania, atrakcyjną lokalizacją, wierzytelnościami i zobowiązaniami wynikającymi z kontraktów dotyczących zachowanej inwestycji zachowują cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa. We wszystkich przypadkach składniki tworzą razem zorganizowaną całość o charakterze funkcjonalnym, by w przyszłości przynosić pożytki cywilne i prawne w obrębie każdej z inwestycji. Inwestycje zostały wyodrębnione w oddzielne projekty, które dotyczą zespołów składników, przeznaczonych do prowadzenia konkretnej części działalności gospodarczej Spółki. Każda wyodrębniona część działalności podatnika ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej. Wyodrębnienie finansowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych istnieje możliwość przyporządkowania należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W niniejszym przypadku w ewidencji Spółki dzielonej wyodrębniona jest pozycja kosztów finansowania poszczególnych projektów, w tym kosztów finansowania infrastruktury i kosztów finansowania poszczególnych inwestycji, zarówno po stronie pasywów jak i aktywów.

Wskutek przejęcia przez nowo zawiązane spółki kontraktów Spółki dzielonej, dotyczących odpowiednich składników majątku, nastąpi przejście zobowiązań wynikających z tych kontraktów, w tym zobowiązań już wymagalnych. Przy Spółce dzielonej pozostaną zobowiązania związane z zachowanymi przez nią składnikami majątku, tj. gruntami oraz dotychczasową inwestycją. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe zespołu składników majątkowych w Spółce dzielonej przeprowadzone zostało po to, by każdy z tych zespołów służył realizacji konkretnych zadań gospodarczych. Wyodrębnienie składników związanych z zarządzaniem infrastrukturą i inwestycją infrastrukturalną ma służyć realizacji zadań związanych z zarządzaniem infrastrukturą. Natomiast wyodrębnienie składników majątku związanych z poszczególnymi inwestycjami służy prawidłowemu zarządzaniu poszczególnymi inwestycjami w ramach konkretnych projektów. Składniki majątku pozwolą nowym spółkom na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, a Spółce dzielonej umożliwi kontynuację działalności gospodarczej. Zdaniem Spółki spełnione zostały wszystkie przesłanki wynikające z art. 4 a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, żeby uznać, iż na każdą z nowo zawiązanych spółek przeszła zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki dzielonej oraz przyjąć, iż pozostały majątek Spółki dzielonej tworzy zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawiona przez Stronę argumentacja jest nieprawidłowa.Stosownie do postanowień art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). W przedstawionym stanie faktycznym nastąpi podział przez wydzielenie, w wyniku którego zostaną zawiązane dwie nowe spółki. Definicja przedsiębiorstwa dla opodatkowania podatkiem dochodowym została zawarta w art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, że pojęcie to oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 55 ¹ ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: - oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), - własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,- koncesje, licencje i zezwolenia,- patenty i inne prawa własności przemysłowej,- majątkowe prawa autorskie i inne majątkowe prawa pokrewne,- tajemnice przedsiębiorstwa,- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 4a pkt 4 w/w ustawy, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania. Z powyższego wynika, iż o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić, jeżeli spełnione są następujące kryteria: istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, który wyodrębniony jest organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogą stanowić samodzielne przedsiębiorstwo realizujące te zadania. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, iż dana część składników przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej Spółki. Aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające planowanie zorganizowania tworzonej masy majątkowej w przyszłości do realizacji określonych działań, ale dysponowanie zorganizowanym zespołem składników realizującym wydzielane zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można utworzyć i prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym na dzień wydzielenia zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj faktyczna rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Z kolei wyodrębnienie finansowe polega na faktycznym prowadzeniu ewidencji, która pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynikających z realizowanych przez tę część zadań gospodarczych.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w świetle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż wymienione we wniosku składniki, które stanowić będą majątek i źródła finansowania majątku trzech spółek, nie posiadają na dzień wydzielenia cech wymienionych w art. 4a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W/w składniki są przeznaczone w przyszłości do realizacji różnych zadań gospodarczych, lecz w okresie prowadzenia działalności inwestycyjnej przez Spółkę nie można mówić o wyodrębnieniu organizacyjnym i finansowym, jak również o prowadzeniu określonych zadań gospodarczych w sposób zorganizowany.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt.1ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj