Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF-1/415-239/389/06/07/AG
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF-1/415-239/389/06/07/AG
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
objęcie (nabycie) akcji
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zasad opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu uczestnictwa w programie „oszczędzania na akcje”.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.12.2006r. (data wpływudo tut. organu podatkowego 22.12.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, w kwestii opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu uczestnictwa w programie „oszczędzania na akcje” - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.12.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, odnośnie opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu uczestnictwa w programie motywacyjnym „oszczędzania na akcje”.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatniczka jako pracownik polskiej spółki X E. Polska, należącej do międzynarodowej Grupy kapitałowej X, (której firma macierzysta X P posiada siedzibę w Wielkiej Brytanii), uczestniczy w kilku programach motywacyjnych skierowanych do pracowników Grupy. Uczestnictwo w tych programach łączy się z możliwością otrzymania akcji brytyjskiej firmy macierzystej, bez konieczności dokonania za nie zapłaty. Akcje będące własnością uczestnika programu znajdują się na jego indywidualnym rachunku, prowadzonym przez brytyjskie biuro maklerskie. Zbycie akcji może nastąpić jedynie poprzez ww. biuro na giełdzie w Londynie.

W ramach programu „oszczędzania na akcje” uczestnicy deklarują na określonyw programie okres, dokonywanie comiesięcznych wpłat określonej kwoty na rachunek powierniczy w polskim banku. Wpłacone środki są własnością pracownika i przez cały czas znajdują się na rachunku (oprocentowanej lokacie). Mogą być przy tym wycofane, co jest równoznacznez wystąpieniem z programu. W przypadku gdy pracownik dokonywał regularnych wpłatna rachunek powierniczy przez cały okres programu, istnieje możliwość, że zostaną mu przyznane akcje X P. Przyznanie akcji na dzień zakończenia edycji programu nastąpi jedyniew przypadku gdy cena rynkowa akcji jest wyższa od ceny referencyjnej. Cena referencyjna jest równa cenie rynkowej z dnia rozpoczęcia programu pomniejszonej o 20%. Ilość przyznanych akcji zależy od wysokości nadwyżki ceny rynkowej akcji w dniu zakończenia programu nad ceną referencyjną oraz kwoty, którą uczestnik programu wpłacał na rachunek powierniczy przez okres trwania programu. W przypadku otrzymania akcji, jak i w przypadku gdy akcje nie zostaną przyznane, uczestnik ma prawo wypłacić całość kwoty zgromadzonej na rachunku powierniczym. Pracodawca nie ponosi pośrednio, ani bezpośrednio kosztów związanych z przyznawaniem akcji X P uczestnikom programu.

Zdaniem wnioskodawczyni, w momencie otrzymania akcji nie powstaje obowiązek podatkowy. Dochód uzyskany z tytułu udziału w programie „oszczędzania na akcje” powstaje dopiero w momencie zbycia akcji i wtedy też podlega opodatkowaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła przychodów – nieograniczony obowiązek podatkowy.

Stosownie do zapisu art. 11 ust. 1 tej ustawy przychodem, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturzei innych nieodpłatnych świadczeń.

Akcje są papierami wartościowymi inkorporującymi zarówno prawa, jak i obowiązki akcjonariusza w stosunku do spółki będącej emitentem akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich otrzymania. Cechą papierów wartościowych, jakimi są akcje jest to, iż generują dochód w przyszłości; w postaci dywidendy, czy też – w przypadku ichodpłatnego zbycia – w postaci różnicy pomiędzy ceną nabycia, a ceną rynkową. Zatem nabyciena preferencyjnych warunkach akcji zagranicznej spółki, w wyniku realizacji praw wynikającychz uczestnictwa w programie motywacyjnym dla pracowników międzynarodowej grupy kapitałowej, nie spowoduje uzyskania przez podatnika przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w momencie ich nabycia, zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy.

Przychód powstanie dopiero w momencie sprzedaży tych akcji. W przypadku odpłatnego zbycia akcji nabytych przez pracowników spółki zależnej dochód podlegający opodatkowaniu ulegnie zwiększeniu o wartość świadczenia spółki brytyjskiej, co w konsekwencji skutkować będzie zwiększeniem obciążeń podatkowych z tytułu odpłatnego zbycia akcji. Powyższe stanowisko potwierdza zapis art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie m.in. udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Przychód z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych (opodatkowany na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.). Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 1 pkt. 6 lit. a ww. ustawy za przychodyz kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychodyz odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Użyte w tym przepisie pojęcie „należny” oznacza, iż przychód powstanie niezależnie od momentu otrzymania środków pieniężnych przez podatnika. Natomiast koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży akcji, nabytych w ramach programu „oszczędzaniana akcje”, zgodnie z cytowanym art. 23 ust. 1 pkt. 38 ww. ustawy, będą stanowić faktycznie poniesione przez podatniczkę wydatki na nabycie (objęcie) akcji.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawionystan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe. Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj