Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PDP/423-2/07/IN
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDP/423-2/07/IN
Data
2007.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
płatnik
podróż służbowa (delegacja)
pracownik


Pytanie podatnika
Czy rozliczając delegacje zagraniczne spółka ma obowiązek naliczyć i odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy od wypłaconych diet z tytułu delegacji, czy diety te są wolne od podatku?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. - tj. z p. zm); art. 9 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 16 i art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z p. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.01.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Pismem z dnia 16.01.2007 r. I. Spółka z o.o. działając jako płatnik zwróciła się z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie - „czy rozliczając delegacje zagraniczne spółka ma obowiązek naliczyć i odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy od wypłaconych diet z tytułu delegacji, czy diety te są wolne od podatku”.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Spółki będącej wnioskodawcą jest wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków. Spółka wykonuje usługi na terenie innych krajów Unii Europejskiej. W tym celu wysyła pracowników. Każdorazowy wyjazd nie przekracza 30 dni.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne są od podatku są diety zagraniczne osób czasowo przebywających za granicą. W związku z tym wszystkie delegacje są zwolnione z podatku i nie powinny być naliczane i odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy. W związku z tym nie ma tu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 20 ograniczając do 30% otrzymanego wynagrodzenia.

Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawczynię informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Powyższy zapis oznacza, iż nie wszystkie dochody uzyskiwane przez podatników podlegają automatycznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając przedmiot zapytania, na uwagę zasługuje w powyższym zakresie zapis art. 21 ust. 1 pkt 16 oraz zapis art. 21 ust. 1 pkt 20 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 16 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

  • podróży służbowej pracownika,
  • podróży osoby nie będącej pracownikiem

do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Odrębnym przepisem, o którym mowa wyżej jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z p. zm.). Wysokość diety za dobę podróży służbowej w poszczególnych państwach określa załącznik do rozporządzenia.

W powyższym zakresie należy zauważyć, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera pojęcia definicji podróży służbowej. Pojęcie niniejsze określone zostało w ustawie z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. Nr 21, poz. 94 z 1998 r. z p. zm.) i oznacza: „wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy”. Zgodnie z powyższym, dla definicji podróży służbowej istotne jest wykonanie zadania poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, a nie tylko poza siedzibą pracodawcy.

Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli pracownik wykonuje zadania związane ze stosunkiem pracy poza stałym miejscem pracy wskazanym w umowie o pracę, przysługujące mu z tytułu podróży służbowej diety (do wysokości ustalonych limitów) podlegają zwolnieniu określonemu w w/cyt. art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. „a” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 20 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych ustaw - Dz. U. Nr 217, poz. 1588, w złożonym wniosku wnioskodawca błędnie określił datę nowelizacji) - wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15. (Przepisem, o którym mowa wyżej jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. - podst. prawna w/cyt.).

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, podróż służbowa nie może być utożsamiana z czasowym przebywaniem za granicą w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pracownik z tytułu wykonywania pracy poza granicami kraju może skorzystać z jednego z wyżej opisanych zwolnień. O tym, które zwolnienie będzie miało zastosowanie, decyduje miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę.

Uwzględniając w/w przepisy oraz uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie odnosząc się do przedmiotu zapytania informuje, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie zapytania jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj