Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-15/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-15/07
Data
2007.04.27



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
targi
usługi projektowe


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się o potwierdzenie Jej stanowiska, iż miejscem opodatkowania opisanych we wniosku usług jest terytorium Polski.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż działalność Spółki polega m. in. na budowie stoisk wystawienniczych. Budowa stoiska związana jest z postawieniem ścianek działowych w halach targowych, tzn. wybudowaniu ich z płyt i elementów konstrukcyjnych, położeniu wykładzin, zamontowaniu innych elementów zgodnie z życzeniem klienta, oddaniu czystego stoiska przed rozpoczęciem imprezy targowej. Czasami stoisko jest piętrowe, w zależności od ilości miejsca na hali wystawienniczej. Z reguły takie stoisko posiada kilka pomieszczeń, np. pomieszczenie gdzie eksponowane są towary klienta oraz zaplecze gospodarcze lub mała kuchnia – pokój socjalny. Po zakończeniu imprezy następuje demontaż stoisk. Spółka podaje, iż do zakresu Jej działalności, wpisanego do KRS należą m. in.: 74.20 działalność projektowa i realizacja dzieł w zakresie architektury i urbanistyki, 74.84 – organizacja i obsługa targów, wystaw, kongresów, sympozjów, zjazdów i podobnych imprez.

W objętym wnioskiem stanie faktycznym, Wnioskująca dokonywała w Berlinie budowy i późniejszego demontażu stoiska wystawienniczego na rzecz kontrahenta hiszpańskiego. Zarówno Wnioskująca jak i Jej kontrahent legitymują się numerami NIP UE. Działanie Spółki polegało na zmontowaniu stoiska wystawienniczego na czas targów i jego demontażu po zakończeniu targów z elementów przygotowanych w Polsce. Wnioskująca wskazała, iż świadczona usługa należy do grupowania PKWiU 74.87.15.

W ocenie Wnioskującej, miejscem świadczenia opisanej we wniosku usługi jest terytorium Polski, ponieważ tutaj odbyła się część prac. Tylko montaż i demontaż został przeprowadzony w Berlinie.

Spółka zwróciła się o potwierdzenie Jej stanowiska, iż miejscem opodatkowania opisanych we wniosku usług jest terytorium Polski.

Ustosunkowując się do podniesionej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z powyższych regulacji, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wyłącznie usługi uznane za świadczone na terytorium Polski. Zasady określania miejsca świadczenia usług dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług zawarte zostały w przepisach art. 27 i 28 ww. ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Odstępstwo od powyższej zasady dotyczy m.in. usług związanych z nieruchomościami, które zawarte zostało w przepisie art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Stanowi się w nim, iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Jak wskazała Wnioskująca, świadczona przez Nią usługa polega na zagospodarowaniu miejsca na targach poprzez budowę i późniejsze zdemontowanie stoiska wystawienniczego zgodnie z zamówieniem nabywcy. W ocenie tut. organu podatkowego usługa opisana we wniosku należy do usług związanych z nieruchomością, wobec czego miejscem jej świadczenia a zarazem opodatkowania jest miejsce położenia nieruchomości, niezależnie od okoliczności, iż faktyczna część prac związanych z tą usługą wykonana była na terytorium Polski.

Jednocześnie, wskazać należy, iż to podatnik sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, a organ podatkowy opiera się w tym zakresie na kwalifikacji dokonanej przez podatnika.

Odnosząc się do sposobu fakturowania świadczonej usługi, wskazać należy, iż zgodnie § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, przepisy § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Zgodnie z § 27 ust. 2 ww. rozporządzenia, faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Dokumentując świadczoną usługę, Podatnik winien zatem wystawić fakturę VAT w której wskaże poza danymi dotyczącymi nabywcy i odbiorcy świadczenia, jego specyfikacji wyłącznie cenę netto.

Uwzględniając powyższe, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskie Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanowił, jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj