Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-3-415-1/2007
z 22 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-3-415-1/2007
Data
2007.04.22



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek od spadków i darowizn
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy ustanowienie (po 1 stycznia 2007 r.) nieodpłatnej służebności gruntowej polegającej na prawie przejazdu i przechodu przez działkę gruntu ze sprzedawanej nieruchomości do drogi publicznej, na rzecz każdoczesnego właściciela sprzedawanej nieruchomości, powoduje powstanie obowiazku podatkowego na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku działając stosownie do art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.01.2007r. (wpł. 23.01.2007r.) złożonego przez Starostwo Powiatowe w W., o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od spadków i darowizn od ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej - uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Pismem z dnia 18 stycznia 2007r.. (wpł. 23.01.2007r.) Starostwo Powiatowe w W. zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z występującymi wątpliwościami z zakresu podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy sie postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 18.01.2007r. wynika, że Powiat W. jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i planuje sprzedać 2 lokale mieszkalne w przedmiotowym budynku mieszkalnym wraz z udziałem w elementach wspólnych budynku i we własności działki gruntu pod budynkiem (łącznie udział 3268/10000). Pozostała część nieruchomości będzie stanowiła nadal własność Powiatu W. W związku z tym, iż do przedmiotowej nieruchomości nie ma bezpośredniego dojazdu z drogi publicznej Powiat Węgorzewski, zobowiązany jest ustanowić na innej swojej nieruchomości (bezpośrednio przyległej do sprzedawanej nieruchomości i posiadającej dostęp do drogi publicznej) służebność gruntową polegającą na prawie przejazdu i przechodu przez działkę gruntu ze sprzedawanej nieruchomości do drogi publicznej, na rzecz każdoczesnego właściciela sprzedawanej nieruchomości.
Zdaniem Starosty w przedstawionej wyżej sytuacji, nie ma obowiązku opłacenia podatku w myśl przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków (tj. Dz.U z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza, że:
zgodnie z art. 1, ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514, uwzględniający zmiany wynikające z: Dz. U. Z 2004r. Nr 116, poz. 1205, Nr 146, poz. 1514 i z 2005r. Nr 143, poz. 1199 i Nr 169, poz. 1418 oraz z 2006r. Nr 222, poz. 1629) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem” podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Z przepisów kodeksu cywilnego wynika, iż wyróżniamy służebności gruntowe i służebności osobiste. Art. 285 § 1 k.c stanowi, iż nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela inne nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Natomiast z treści art. 296 K.c wynika, iż nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego służebność osobista różni się zasadniczo od służebności gruntowej. W konstrukcji stosunku prawnego tych praw należy zaznaczyć zarówno odrębność ich charakteru, jak i funkcji. Służebność osobista jakkolwiek jest obciążeniem nieruchomości, niemniej ustanawiana jest na rzecz oznaczonej osoby fizycznej (nie można jej ustanowić na rzecz osoby prawnej). Służebność gruntowa służy natomiast zwiększeniu użyteczności nieruchomości władnącej. Tylko służebność osobista ma charakter podmiotowy, a zatem jedynie nabycie takiej służebności przez zindywidualizowaną osobę powodować może konsekwencje w zakresie podatku od spadków i darowizn.
Mając na uwadze przepisy art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (stan po 1 stycznia 2007r.), zgodnie z którymi podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez osoby fizyczne, należy stwierdzić, że nabycie prawa nieodpłatnej służebności podlega temu podatkowi wówczas, jeżeli służebność ma charakter osobisty.

Z treści powołanego przepisu wynika, iż w przypadku ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej, przepis art.1 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie ma zastosowania.

W przypadku ustanowienia (po 1 stycznia 2007r.) nieodpłatnej służebności gruntowej polegającej na prawie przejazdu i przechodu przez działkę gruntu ze sprzedawanej nieruchomości do drogi publicznej, na rzecz każdoczesnego właściciela sprzedawanej nieruchomości, nie istnieje obowiązek podatkowy w myśl przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:
- przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika – wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie – art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj