Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPZ/423/36/06/IK
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPZ/423/36/06/IK
Data
2006.12.13



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
płatnik


Pytanie podatnika
Czy Spółka występująca jako podmiot pośredniczący jedynie w procesie udostępnienia przychodu objętego obowiązkiem poboru podatku zryczałtowanego (agent emisji) jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek (dyskonta) z dłużnych papierów wartościowych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 11 października 2006r. (data wpływu do Urzędu 11.10.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w części dotyczącej zastosowania przepisu art. 21 ust. 1 w związku z art. 26 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), tj.:
czy Spółka występująca jako podmiot pośredniczący jedynie w procesie udostępnienia przychodu objętego obowiązkiem poboru podatku zryczałtowanego (agent emisji) jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek (dyskonta) z dłużnych papierów wartościowych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia
uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Bank w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy, na podstawie których zobowiązuje się do obsługiwania dokonywanej przez inny podmiot (dalej: emitent) emisji dłużnych papierów wartościowych (np. obligacji). Emitentem papierów wartościowych mogą być zarówno podmioty mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak i podmioty zagraniczne. Na podstawie umowy zawartej z emitentem Bank wykonuje na jego rzecz szereg czynności o charakterze analitycznym w zakresie obsługiwanego procesu – w szczególności prowadzi ewidencję osób uprawnionych z obligacji oraz ustala wartość należnych im pożytków. Bank przyjmuje też obowiązek przekazywania na rachunek poszczególnych obligatariuszy należnych od emitenta pożytków, w szczególności przybierających postać płatności odsetkowych.
W opinii Banku, w przedstawionym stanie faktycznym Bank (agent emisji), jako podmiot jedynie pośredniczący w procesie udostępnienia przychodu objętego obowiązkiem poboru podatku zryczałtowanego nie jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego, zaś obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego są nałożone na emitenta określonego papieru wartościowego będącego jednocześnie „źródłem” przychodu odsetkowego.
Według Banku, podstawą prawną opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez podatników podatku dochodowego nie mających w Polsce siedziby lub zarządu jest art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ust. 1 pkt 1 ww. artykułu podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników wskazanych w art. 3 ust. 2 powyższej ustawy przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów.
Zdaniem Banku regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek poboru podatku zryczałtowanego nakładają na podmiot dokonujący wypłaty odsetek bądź dyskonta. Prawidłowa identyfikacja płatnika powinna być w ocenie Banku dokonana zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi podatku pobieranego u źródła. W takim ujęciu to nie dokonujący technicznego udostępnienia środków finansowych, ale podmiot wypłacający wynagrodzenie, tzn. strona stosunku zobowiązaniowego, która z określonych tytułów jako dłużnik jest zobowiązana do jego wypłaty za pożyczony kapitał, powinna w przypadkach przewidzianych prawem potrącić podatek z kwoty odsetek (Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 1993r. III SA 730/93).
Bank podkreśla, iż konsekwencją nabycia dłużnego papieru wartościowego przez inwestora jest przeniesienie własności określonej kwoty środków pieniężnych na emitenta papieru, który jednocześnie zobowiązuje się do ich zwrotu oraz zapłaty ustalonego wynagrodzenia. Zwrot ma nastąpić w drodze wykupu papieru w określonym wcześniej terminie, zaś wynagrodzenie przybiera postać płatności odsetkowych obliczonych w odniesieniu do wartości nominalnej obligacji, które mogą być płatnościami okresowymi lub przybrać postać jednorazowej realizacji dyskonta. Jak wynika z powyższego dłużne papiery wartościowe stanowią w swojej istocie formę pożyczki udzielonej emitentowi przez poszczególnych inwestorów, a więc konsekwentnie podstawą wypłaty pożytków jest pożyczka zaciągnięta przez emitenta (dłużnika stosunku zobowiązaniowego) inkorporowana w treści papieru wartościowego. Bank, jako pośrednik w tak opisanym procesie pełni jedynie funkcje pomocnicze względem emitenta, w żadnym jednak przypadku nie jest ani ekonomicznym ani prawnym źródłem wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 w.w ustawy przychodów z tytułu odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów.
Na podstawie art. 26 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
Z wystąpienia Banku wynika, że zawiera on umowy, na podstawie których zobowiązuje się do obsługiwania dokonywanej przez inny podmiot emisji dłużnych papierów wartościowych (np. obligacji), na podstawie których wykonuje na rzecz emitenta szereg czynności o charakterze analitycznym w zakresie obsługiwanego procesu – w szczególności prowadzi ewidencję osób uprawnionych z obligacji oraz ustala wartość należnych im pożytków, a także przekazuje na rachunki poszczególnych obligatariuszy należne im od emitenta pożytki, w szczególności przybierające postać płatności odsetkowych. Bank pełni więc rolę agenta emisji.

Na gruncie ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek poboru przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat z tytułu odsetek, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, dotyczy tylko wypłat na rzecz podmiotów zagranicznych. Jednak w przedstawionym stanie faktycznym Bank nie jest płatnikiem zobowiązanym do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych za jego pośrednictwem, przez emitentów obligacji, wypłat z tytułu odsetek (dyskonta). Stan faktyczny dotyczy bowiem sytuacji, w której zobowiązanymi do wypłaty odsetek są emitenci obligacji, natomiast Bank jest jedynie podmiotem pośredniczącym w procesie udostępnienia przychodu objętego obowiązkiem poboru podatku zryczałtowanego.Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że obowiązki płatnika, zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spoczywają na emitentach obligacji, o ile posiadają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym kwoty otrzymanych od tych emitentów odsetek w celu przekazania ich na rachunki poszczególnych inwestorów będących osobami zagranicznymi, winny być kwotami netto, tj. po potrąceniu zryczałtowanego podatku dochodowego.
W przypadku dłużnych papierów wartościowych (obligacji) wyemitowanych przez podmiot zagraniczny, dochód z tytułu odsetek od tych obligacji powstaje poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega rozliczeniu przez podatnika w składanych deklaracjach podatkowych.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj