Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-415-16/MM/06
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415-16/MM/06
Data
2007.03.01



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
zakwaterowanie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku poniesienia kosztów zakwaterowania pracowników kontrahenta będzie miało zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit.b ustawy?
Tożsamy z
137235, 100403


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych przedstawione w piśmie z dnia 22 listopada 2006 r. nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 22 listopada 2006 r. (data wpływu 01.12.2006 r.) Spółka poprzez pełnomocnika zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą i w ramach tej działalności zawarła z drugim podmiotem gospodarczym umowę, na podstawie której kontrahent miał wykonać systemy wentylacyjne, zamontować je i uruchomić w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. W umowie tej Spółka zobowiązała się do poniesienia kosztów zakwaterowania 10 pracowników kontrahenta wykonujących zadania wynikające z umowy na czas trwania realizacji umowy. Spółka w przedmiotowej sytuacji nie jest płatnikiem podatku dochodowego w stosunku do pracowników kontrahenta realizującego postanowienia umowy.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”). Zdaniem Spółki w takim przypadku ponosząc koszty zakwaterowania pracowników kontrahenta, będzie miało zastosowanie przedmiotowe zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy. Wobec tego należy uznać świadczenie na rzecz osób fizycznych niebędących pracownikami podatnika za zwolnione od podatku dochodowego. W takiej sytuacji po stronie podatnika nie powstaje obowiązek wystawienia informacji dla danej osoby fizycznej na formularzu PIT-8C. Natomiast w przypadku kiedy nie jest możliwe ustalenie jacy pracownicy korzystali z noclegów i z ilu noclegów skorzystano nie powstaje obowiązek sporządzenia imiennej informacji na formularzu PIT-8C.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z umową zawartą z kontrahentem Jednostka była zobowiązana do zakwaterowania (na własny koszt) 10 pracowników kontrahenta, co oznacza, że przedmiotowe wydatki stanowią dla Jednostki element ceny za wykonanie przez Jej kontrahenta określonej usługi. Jednostka bowiem nie zawarła żadnej umowy z pracownikami kontrahenta. Nie można wobec tego twierdzić – zdaniem tut. organu podatkowego – że Jednostka ponosi jakiekolwiek wydatki związane z podróżą osób niebędących pracownikami Jednostki, ponieważ żadnych podróży ( wynikających ze zlecenia Jednostki) osoby te nie wykonywały; były one bowiem pracownikami kontrahenta Jednostki i wykonywały zadania powierzone im przez ich pracodawcę, i to właśnie ich pracodawca oddelegował te osoby (swoich pracowników) w podróż służbową. Rozpoznanie zatem ewentualnego zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymanych przez te osoby świadczeń winno nastąpić u ich pracodawcy, co związane jest z obowiązkiem pracodawcy jako płatnika wynikającym z art. 31 ustawy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów. Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj