Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
PD1/415-5/07
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/415-5/07
Data
2007.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
użytkowanie wieczyste
wartość początkowa
własność lokalu


Pytanie podatnika
podatnik wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii wykładni przepisów art. 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie: jak należy ustalić wartość początkową udziału we własności budynku w przypadku, gdy w umowie sprzedaży nie ma oddzielnie podanej ceny udziału w użytkowaniu wieczystym działki oraz ceny udziału we własności budynku.


Stan faktyczny : Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży artykułów odzieżowych. Jest opodatkowany na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W dniu 08.09.2006r. nabył udział wynoszący 163,31/27837 części w użytkowaniu wieczystym działki gruntu nr ...... o powierzchni ......... oraz we własności budynku usytuowanego na tej działce, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności, za łączną cenę ....... tyś. zł. W umowie sprzedaży nie ma podziału na wartość wieczystego użytkowania gruntu oraz na wartość współwłasności budynku. Nabyty lokal i wieczyste użytkowanie gruntu wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Podatnik amortyzuje jedynie lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Ewidencję środków trwałych założył wcześniej niż opisane wyżej nabycie.

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stany faktycznego. Zdaniem podatnika, ze względu na to, że amortyzacji nie podlegają m. in. grunty i prawa wieczystego użytkowania, wartość początkowa lokalu podlegającego amortyzacji stanowić będzie wynik różnicy między łączną ceną nabycia a wycenionym przez niego prawem wieczystego użytkowania gruntu. Drugim możliwym sposobem jest odrębna wycena każdego z zakupionych składników majątku w taki sposób, aby suma cen nabycia poszczególnych składników nieruchomości, tj. udziału we własności budynku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu dawała łączną cenę nabycia określoną w umowie.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym. Zgodnie z art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn.: Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ amortyzacji podlegają (...) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością2)maszyny, urządzenia i środki transportu3)inne przedmiotyo przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...),zwane środkami trwałymi (...). Stosownie do przepisu art. 22c ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i powyższe przepisy przysługuje mu prawo amortyzowania tylko nabytego budynku.

Odnosząc się do sposobu ustalenia wartości początkowej własności budynku w przypadku, gdy w umowie sprzedaży nie ma oddzielnie podanej ceny udziału w użytkowaniu wieczystym działki oraz ceny udziału we własności budynku, podatnik powinien we własnym zakresie ustalić cenę nabycia poszczególnych składników w taki sposób, aby suma cen ich nabycia (udział w użytkowaniu wieczystym gruntu i udział we własności budynku) była zgodna z ceną nabycia (w łącznej kwocie) określoną w zawartej umowie.Zgodnie bowiem z przepisem art. 22g ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym (...) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie ich nabycia w drodze kupna uważa się cenę ich nabycia. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy stanowisko podatnika w kwestii wyceny zakupionych składników nieruchomości jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj