Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/443/PDOP-59/86/AM/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/443/PDOP-59/86/AM/07
Data
2007.04.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy budynek wolnostojący będący przedmiotem zapytania mieści się w pojęciu „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” ?


P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05-02-2007 r. stwierdza, że budynek niemieszkalny w skład którego wchodzą wyłącznie garaże i lokale użytkowe nie jest składnikiem majątkowym, który można sklasyfikować jako zasób mieszkaniowy spółdzielni mieszkaniowej. Zatem dochody uzyskiwane z czynszów i opłat związane z tym budynkiem nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 05-02-2007 r., uzupełnionym w dniu 13-02-2007 roku, Spółdzielnia zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia jest właścicielem budynku wolnostojącego, w którym znajdują się wyłącznie 191 garaży wielopoziomowych oraz w przyziemiu 5 lokali użytkowych. Budynek położony jest w ZZZ i nie jest sklasyfikowany jako budynek mieszkalny.Spółdzielnia sformułowała następujące pytanie: Czy budynek wolnostojący będący przedmiotem zapytania mieści się w pojęciu „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” ? Spółdzielnia sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2007 roku przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku pozostają dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi dotyczące garaży, z których członkowie spółdzielni korzystają na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do garaży oraz lokali usługowych, z których członkowie również korzystają na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokali użytkowych.

W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uchwaloną 16 listopada 2006 roku, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 44, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W piśmie z dnia 22 grudnia 2006 roku Ministerstwo Finansów przyznało, że pod pojęciem gospodarki zasobami mieszkaniowymi mieszczą się m.in. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności garażami. Oznacza to, że wolne od podatku pozostają dochody spółdzielni uzyskane z garaży, a przeznaczone wyłącznie na ich utrzymanie. Spółdzielnia uważa ponadto, że z takiego dobrodziejstwa korzystają również lokale usługowe umieszczone w przyziemiu opisanego wyżej budynku. Spółdzielnia oświadczyła także, że w sprawie która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku, Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od tego podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty związane z zasobem mieszkaniowym spółdzielni.Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe" użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.Biorąc powyższe pod uwagę przez „zasoby mieszkaniowe", o których mowa w wyżej powołanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć:1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:· dźwigi osobowe i towarowe,· aparaty do wymiany ciepła,· kotłownie i hydrofornie wbudowane,· klatki schodowe,· strychy, piwnice, komórki,· garaże,2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:· budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,· kotłownie i hydrofornie wolnostojące,· osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,2. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:· zbiorniki-doły gnilne, szamba,· rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,· sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,· budowle inżynieryjne (studnie itp.),· budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,· inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia jest właścicielem budynku wolnostojącego, w którym znajdują się wyłącznie 191 garaży wielopoziomowych oraz w przyziemiu 5 lokali użytkowych. Budynek nie jest sklasyfikowany jako budynek mieszkalny.Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż przedmiotowy budynek niemieszkalny w skład którego wchodzą wyłącznie garaże i lokale użytkowe nie jest składnikiem majątkowym, który można sklasyfikować jako zasób mieszkaniowy spółdzielni mieszkaniowej. Zatem dochody uzyskiwane z czynszów i opłat związane z tym budynkiem nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie regulacji zawartej w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 05-02-2006 r. jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy – art. 14b § 2 w/w ustawy.Informacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj