Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PP.406/46/05
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.406/46/05
Data
2005.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
darowizna
gmina


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT darowizna nieruchomości zabudowanej budynkami przemysłowymi z lat 70-tych i 80-tych oraz czynność wniesienia tej nieruchomości aportem?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.07.2005 r. Podatnik - Urząd Miejski wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny nieruchomości, a następnie wniesienia jej aportem.
Gmina zamierza przejąć nieruchomość ( zabudowaną budynkami przemysłowymi z lat 70-tych i 80-tych ) od Skarbu Państwa, aby wnieść ją aportem do Agencji X.
Urząd Miejski stoi na stanowisku, że darowizna opisanej nieruchomości oraz wniesienie jej aportem do Agencji są zwolnione z podatku od towarów i usług .

Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan faktyczny i dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje, co następuje.

Przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z ust.1 pkt 1 tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W art. 2 ust. 6 cyt. ustawy określono, iż pod pojęciem towarów należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisu przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy dostawą podlegającą opodatkowaniu jest m.in. darowizna towarów w przypadku łącznego spełnienia ustawowych warunków, tzn. gdy nie jest ona związana z celami prowadzonego przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia towarów.
Darowizna nieruchomości jest zatem odpłatną dostawą towarów, podlegającą regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Stawka, jaką należy stosować w przypadku, gdy na gruncie postawione są budynki trwale z nim związaneuzależniona jest od stawki podatkowej, z jakiej korzysta sprzedawany wraz z nim obiekt budowlany.

W przypadku, gdy grunt zabudowany jest budynkami lub budowlami, mającymi status towarów używanych ( budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat), podlega zwolnieniu od podatku VAT w myśl art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy, z zastrzeżeniem art. 43 ust. 6 ustawy, zgodnie z którym zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Zatem w przedmiotowej sytuacji, gdy spełnione są ww. warunki, darowizna nieruchomości zabudowanej budynkami przemysłowymi z lat 70-tych i 80-tych podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Stosownie do przepisu § 8 ust.1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatkuod towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkładyniepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.
Zatem wniesienie nieruchomości aportem do Agencji X podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przedstawione przepisy - stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj