Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III-1/443-33/06/04/ER
z 13 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443-33/06/04/ER
Data
2007.02.13



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
nieodpłatne przekazanie rzeczy
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
W dniu 28.11.2006 r. Spółka złożyła do tut. organu zapytanie o skutki podatkowe w podatku od towarów i usług czynności przekazania przez nią na cele reprezentacji i promocji towarów handlowych i materiałów reklamowych, tj. na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.


Niniejszą interpretację wydano na podstawie niżej opisanego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.

W dniu 28.11.2006 r. Spółka złożyła do tut. organu zapytanie o skutki podatkowe w podatku od towarów i usług czynności przekazania przez Nią na cele reprezentacji i promocji towarów handlowych i materiałów reklamowych, tj. na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Z przedstawionego w pismie z dnia 28.11.2006 r. stanu faktycznego, uzupełnionego pismem z dnia 19.12.2006 r. wynika, iż Spółka prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną - sprzedaż głównie hurtową napojów alkoholowych. W ramach reklamy sprzedawanych towarów oraz w celach reprezentacji organizuje różnego rodzaju promocje, rozdaje prezenty, programy lojalnościowe, polegające m. in. na nieodpłatnym przekazywaniu towarów handlowych oraz materiałów reklamowych. Spółka ma podpisane umowy z dostawcami, z których wynika, że otrzyma rabat w jakiejś wysokości jeśli przekaże za określoną wartość towary handlowe zakupione od danej firmy na cele promocyjne, bądź dostawca sprzedaje Jej towary handlowe po 0,10 zł. za szt., które to towary zgodnie z umową musi przekazać na promocję. Ponadto dokonuje przekazania własnych towarów handlowych oraz materiałów reklamowych związanych z towarami handlowymi, kontrahentom istniejącym czy potencjalnym. Celem tych działań jest pozyskiwanie nowych klientów, zwiększenie wielkości sprzedaży, kształtowanie i wzmacnianie wizerunku Spółki, itp. Spółka zaznaczyła również, iż przekazywane towary i materiały często nie spełniają kryterium prezentu o małej wartości, drukowanego materiału reklamowego czy próbki.

Zdaniem Spółki:" w związku z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Przekazywanie własnych wyrobów i towarów handlowych oraz materiałów reklamowych na reprezentacje i reklamę bezpośrednio wpływa na wielkość udziału w rynku, wielkość sprzedaży, współpracę handlową z kontrahentami, wizerunek firmy. Działania takie bezsprzecznie są związane z prowadzonym przez Nią przedsiębiorstwem i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT".

Wobec powyższego Spółka zwróciła się z zapytaniem: "czy ma obowiązek opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania towarów zakupionych w celach promocyjnych oraz własnych towarów handlowych i materiałów reklamowych, nie będących próbkami, prezentami o małej wartości i drukowanymi materiałami reklamowymi, na cele reprezentacji i reklamy czyli na cele ściśle związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, od których przysługiwało Jej w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego."

Udzielając odpowiedzi na postawione pytanie tut. organ wziął pod uwagę co następuje:

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Art. 7 ust. 3 ustawy stanowi natomiast, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

W myśl art. 7 ust. 7 ustawy, przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.Z powołanych unormowań art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy odczytywanych łącznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, podlega nie tylko przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele nie związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Opodatkowane jest również, związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem nieodpłatne przekazanie towarów nie stanowiących próbek ani prezentów o małej wartości oraz drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. W sytuacji, gdyby przekazanie towarów w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem nie było czynnością opodatkowaną przepis art. 7 ust. 3 ustawy wyłączający z katalogu czynności opodatkowanych przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek byłby zbędny.
We wszystkich powyższych przypadkach opodatkowanie występuje tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych towarów i usług służących do przekazania lub zużycia.

Wobec powyższego oraz mając na uwadze przedstawiony w piśmie z dnia 28.11.2006 r. stan faktyczny, w którym Spółka sama wskazuje, iż nieodpłatne przekazanie na cele reprezentacji i reklamy dotyczy towarów zakupionych w celach promocyjnych oraz własnych towarów handlowych i materiałów reklamowych (nie będących próbkami, prezentami o małej wartości i materiałami reklamowymi), od których przysługiwało w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, przekazanie to jako związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem tut. organ postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj