Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-423-3/07
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-423-3/07
Data
2007.04.05



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura
kurs waluty
przychód
sprzedaż
waluta obca


Pytanie podatnika
Spółka pyta, czy w okresie od 1 stycznia 2007r. kwoty wyrażone w walutach obcych wynikające z faktur dokumentujących powstanie przychodu lub sprzedaż należy dla celów zarówno podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług przeliczać na złote polskie według kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury ?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art.12 ust. 2 , ust. 3a, ust.3c, ust. 3e ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn.zm.), § 37 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , w sprawie sposobu przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkęw w/w wniosku jest nieprawidłowe

Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych za polskie złote.

Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. (Dz.U.Nr 217 poz. 1589) zmieniająca ustawę z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych doprecyzowała przepisy art. 12 ust. 2 i 3a ww ustawy. Wskutek tych zmian dla przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych stosuje się kurs ogłoszony przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury.

Jednocześnie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970) w § 37 nakłada na podatnika obowiązek przeliczania kwot wykazywanych na fakturze w walucie obcej na złote polskie przy użyciu wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury lub też kursu ostatnio wyliczonego i ogłoszonego, o ile na dzień wystawienia faktury NBP nie wyliczył i nie ogłosił kursu średniego waluty obcej.

Spółka pyta, czy w okresie od 1 stycznia 2007r. kwoty wyrażone w walutach obcych wynikające z faktur dokumentujących powstanie przychodu lub sprzedaż należy dla celów zarówno podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług przeliczać na złote polskie według kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury ?

Zdaniem Wnioskodawcy nadrzędna zasada spójności prawa nakazuje, aby zdarzeniu gospodarczemu skutkującemu powstaniem obowiązku podatkowego nadać w całym systemie podatkowym państwa taką samą wartość. Literalne stosowanie przepisów prawa w przedmiotowym zakresie narusza tę zasadę. W takiej sytuacji słuszne wydaje się być takie zastosowanie przepisów prawa, aby w jak najmniejszym zakresie odejść od litery, przy zachowaniu w pełni celowości przepisów. Wobec powyższego uzasadnione jest stosowanie dla celów podatku od towarów i usług kursu ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury. Analogicznie właściwe jest stosowanie dla celów podatku dochodowego od osób prawnych kursu określonego w zdaniu poprzednim.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn.zm.) przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Za datę powstania przychodu uważa się zgodnie z ust. 3a powyższego przepisu, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień :

1/ wystawienia faktury albo

2/ uregulowania należności.

W myśl art. 12 ust. 3c powyższej ustawy jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W przypadku otrzymania przychodu, do którego nie stosuje się powyższych zasad, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty (art. 12 ust. 3e ustawy).

Zatem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych przychód uzyskany w walucie obcej należy przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania tego przychodu.

Natomiast w myśl § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Zgodnie z ust. 2 powyższego przepisu w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje sie odpowiednio (§ 37 ust. 3 cytowanego rozporządzenia).

Z powyższego wynika, iż w zakresie podatku od towarów i usług, wynikające z faktur sprzedaży kwoty wyrażone w walutach obcych przelicza się co do zasady według bieżącego kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury.

W konsekwencji kwoty wyrażone w walucie obcej, dotyczące odpowiednio przychodów i sprzedaży, należy przeliczać dla podatku dochodowego od osób prawnych i dla podatku od towarów i usług według różnych kursów walut.

Możliwość stosowania jednolitego kursu wystąpi jedynie w przypadku dokonania sprzedaży w momencie, gdy nie jest jeszcze ogłoszony bieżący kurs średni NBP. Wówczas należy stosować dla celu zarówno podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatku od towarów i usług kurs średni NBP ostatnio wyliczony i ogłoszony ( tj. z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu bądź wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż).

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj