Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415-13/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415-13/07
Data
2007.04.03



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
moment powstania przychodów
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Czy i w jakim momencie otrzymane zaliczki na poczet ceny za zbywane udziały w spółce z o. o. przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży tych udziałów, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Wspólnicy spółki cywilnej wnioskiem z dnia 08.03.2007 r. zwrócili się o udzielenie informacji w następującej sprawie: będąc współwłaścicielami na prawach współwłasności łącznej, udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – zawarli przedwstępną umowę sprzedaży tychże udziałów. Na podstawie tej umowy przyszły nabywca udziałów wypłacił wspólnikom zaliczkę. Jednocześnie strony ustaliły kolejne terminy i kwoty wypłat zaliczek na poczet ceny za zbywane udziały. Ponadto strony ustaliły, iż w przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy, wypłacone zaliczki będą podlegały zwrotowi w całości.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, podatnicy zwracają się z pytaniem, czy i w jakim momencie otrzymane zaliczki w 2006 r. i 2007 r., podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawców, przedmiotowe zaliczki będą podlegały zaliczeniu do przychodów z kapitałów pieniężnych w dniu zawarcia umowy zbycia udziałów.

Dokonując oceny stanu faktycznego i przedstawionego stanu prawnego należy stwierdzić, że przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowią przychody z kapitałów pieniężnych.

Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną wynosi 19% uzyskanego dochodu – w myśl art. 30b ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, zgodnie z ust. 5 i 6 w/cyt. art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dochodów, o których mowa wyżej nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz 30c tejże ustawy, a podatnik jest obowiązany po zakończeniu roku podatkowego wykazać je w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 w/wym. ustawy.

W myśl art. 180 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037) – zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.W momencie zbycia udziału następuje przeniesienie praw i obowiązków wynikających z jego posiadania na nabywcę.

Sporządzona przez wnioskodawców przedwstępna umowa sprzedaży udziałów nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności, lecz do zawarcia umowy przyrzeczonej.W treści umowy przedwstępnej jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. Umowę taką można zawrzeć np. w sytuacji, gdy niezwłoczne zawarcie umowy definiowanej jest niemożliwe ze względu na istniejące przeszkody prawne lub faktyczne, a strony chcą zapewnić siebie o zawarciu takiej umowy w przyszłości. Na podstawie umowy przedwstępnej nie można domagać się spełnienia tych świadczeń, do których strony mają się zobowiązać dopiero w umowie przyrzeczonej - art.389 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

W świetle wyżej przedstawionego stanu prawnego należy uznać, iż datą, w której powstanie przychód z kapitałów pieniężnych po stronie zbywcy udziałów będzie dzień, w którym nastąpi przeniesienie prawa własności udziałów na rzecz innego podmiotu, czyli z chwilą zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży udziałów.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe przedstawione stanowisko podatnika, zawarte we wniosku z dnia 08.03.2007 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj