Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-2/415-40/06
z 18 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/415-40/06
Data
2006.12.18



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
spłata kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2006r.?


W dniu 08.11.2006r do tutejszego organu podatkowego wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie nabycia prawa do odliczania wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego. Prosi Pan o dokonanie wykładni przepisu art. 26 b ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który precyzyjnie nie wskazuje definicji udzielenia kredytu. Pana zdaniem, aby nabyć prawo do skorzystania z ulgi wystarczy podpisać do końca roku 2006 umowę z bankiem o udzielenie kredytu na budowę domu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodni z art. 9 ustawy z dnia 16.11.2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) Podatnikowi, któremu w latach 2002 - 2006 został udzielony kredyt, o którym mowa w art. 26 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o podatku ryczałtowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r, prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed 1 stycznia 2007r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027r.

Norma prawna gwarantująca prawa nabyte do uchylanej ulgi odsetkowej ściśle nawiązuje do brzmienia art. 26 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten, zawarty w art. 9 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, podobnie jak uchylany przepis, odnoszą się do "kredytu udzielanego podatnikowi". Obie z w/w norm dotyczą faktu zawarcia umowy, nie zaś powinności banku wynikającej z tej umowy, polegającej na wypłacie kredytu (uruchomieniu transzy kredytowych).

Przy wątpliwościach, co do interpretacji przepisu przejściowego, należy kierować się jego wykładnią gramatyczną. Słownikowe znaczenie terminu "udzielić" to dać lub użyczyć czegoś; umożliwić uzyskanie czegoś; wyrazić zgodę na coś (Słownik języka polskiego PWN). Tak więc zgodnie z tą wykładnią skuteczne zawarcie umowy kredytowej z bankiem jest równoznaczne z udzieleniem kredytu.

W konsekwencji zawarcie umowy do końca 2006r., której przedmiotem będzie sfinansowanie jednej z inwestycji wymienionej w art. 26 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie stanowić o nabyciu przez podatnika prawa do odliczania wydatków na spłatę odsetek, pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek wynikających z uchylanego art. 26 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu potwierdza Pana stanowisko w sprawie i uznaje je za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dtyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj