Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/423-1/07
z 23 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423-1/07
Data
2007.02.23



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
osoby prawne


Pytanie podatnika
Według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej dla potrzeb licencji w podatku dochodowym od osób prawnych?.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 28 grudnia 2006 r. (data wpływu 29 grudnia 2006 r.) Spółka zwróciła się z zapytaniem, według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej dla potrzeb wyceny licencji w podatku dochodowym od osób prawnych.

W ramach umowy na dostawę urządzeń telekomunikacyjnych, Spółka otrzymała 30 października 2006 roku 2 faktury wystawione przez kontrahenta z Wielkiej Brytanii dotyczące:
- licencji obejmującej prawo użytkowania zakupionego systemu WiMax(bezprzewodowy dostęp do Internetu),
- usług obejmujących: zarządzanie projektem, wsparcie techniczne na miejscu instalacji systemu, szkolenie techniczne w zakresie obsługi systemu.
Faktura za licencje wystawiona została 30 września 2006 r. natomiast faktura za usługi wystawiona 13 października 2006 r. Usługi wykonane zostały na terytorium Polski w siedzibie Spółki.
Termin płatności za licencje określony został na dzień ich otrzymania i przypadał na 30 października 2006 r., ponieważ licencje zostały przysłane wraz z fakturami. Kwoty na fakturach wyrażone zostały w USD .

Dla potrzeb wyceny zakupionych licencji do podatku dochodowego od osób prawnych Spółka zastosowała ten sam kurs średni NBP z dnia wystawienia faktur przez kontrahenta czyli licencji z dnia 30 września 2006 r. Spółka oparła się na art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm .) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Zatem zaliczając poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów należy stosować przepisy art. 15 ust. 1, ust. 4 oraz art. 16 ust. 1 ustawy. W przypadku kosztów poniesionych w walutach obcych ich wysokość ustala się jako iloczyn wartości kosztu w walucie obcej i kursu średniego NBP z dnia poniesienia tych kosztów (z dnia wystawienia faktury dokumentującej nabycie towaru lub usługi).
Dla potrzeb wyceny zakupionych licencji Spółka winna zastosować średni kurs NBP z dnia poniesienia kosztu czyli z dnia wystawienia faktury przez kontrahenta - 30 września 2006 r.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj