Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1.425/1/06
z 15 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1.425/1/06
Data
2006.03.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy możliwości uznania za koszt uzyskania przychodu rat leasingowych według zmienionego ( wydłużonego z 11 do 24 rat ) harmonogramu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a i 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 24 stycznia 2006 r. (data wpływu 25-01-2006) uzupełnionym pismem z dnia 13 marca 2006 r. (data wpływu 13-03-2006 r.) uznaję za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zapytanie dotyczy możliwości uznania za koszt uzyskania przychodu rat leasingowych według zmienionego ( wydłużonego z 11 do 24 rat ) harmonogramu.

Za istotne dla udzielenia interpretacji strona przedstawiła następujące elementy stanu prawnego i faktycznego: Spółka zamierza zawrzeć umowę cesji praw i obowiązków z umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego, na podstawie której zobowiązuje się do spłaty reszty 11 rat leasingowych według zmienionego ( wydłużonego ) harmonogramu przewidującego 24 raty miesięczne. Zdaniem Spółki, umowne uregulowanie sposobu i okresu zapłaty rat nie wpływa na dopuszczalność uznania poszczególnych rat za koszt uzyskania przychodu, skoro suma należności głównej z tytułu rat pozostaje niezmieniona

Zdaniem organu podatkowego, przedstawione stanowisko jest bezzasadne.

Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15-02-1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 z poźn. zm.), opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa spełnia następujące warunki:

1)została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości,

2)suma ustalonych w niej opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, w miejsce dotychczasowego korzystającego w zawartej umowie leasingu dotyczącej samochodu osobowego przystępuje Spółka po upływie 40% normatywnego okresu amortyzacji, jednakże zanim suma opłat osiągnęła wartość środka trwałego. Jeżeli zatem umowa leasingu nie spełnia łącznie warunków określonych w art. 17b ust. 1 w/w ustawy , to w takim przypadku ma zastosowanie przepis art. 17l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniający warunków określonych w art. 17b ust 1 pkt 2 lub art. 17f ust. 1 lub art. 17i ust. 1, stosuje się przepisy, o których mowa w art. 12 – 16, dla umów najmu i dzierżawy.

Dlatego też dla celów podatkowych zawarte umowy leasingu, które nie spełniają warunków zawartych w art 17b ust 1, traktuje się tak samo jak umowy najmu lub dzierżawy.Tym samym przychodem będą otrzymane w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne w tym różnice kursowe ( art. 12 ust. 1 w/w ustawy), a kosztem uzyskania przychodu wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia tego przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

W związku z tym zapłacone, w okresie korzystania przez Spółkę z samochodu osobowego, raty wynikające z zawartej umowy będą stanowiły koszt uzyskania przychodu jeżeli pozostają w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskiwanymi przez jednostkę przychodami z działalności gospodarczej.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:

a/ odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w okresie zaistnienia tego zdarzenia,

b/ nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia,

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, które wnosi się za pośrednictwem naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w terminie 7 dni od jego doręczenia / art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej/



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj