Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB1/415-46/06
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-46/06
Data
2007.03.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
dochód z udziału w zyskach osób prawnych
podział spółki przez wydzielenie
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział w zyskach osób prawnych


Pytanie podatnika

- czy planowany podział spółki w trybie przepisu art. 529 § 1 pkt 4 Kodeks spółek handlowych będzie skutkował powstaniem przychodu (dochodu) w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dla jej wspólników lub wspólników, którzy nabędą udziały w nowej spółce?
- czy organ podatkowy jest związany treścią niniejszej interpretacji


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja Podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 16 listopada 2006r. (wpływ 22 grudnia 2006 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wątpliwościami w kwestii:

  • czy planowany podział spółki w trybie przepisu art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych będzie skutkował powstaniem przychodu (dochodu) w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dla jej wspólników lub wspólników, którzy nabędą udziały w nowej spółce?
  • czy organ podatkowy jest związany treścią niniejszej interpretacji?

uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od 14 sierpnia 1992r. prowadzi Pan przedsiębiorstwo ... Sp. z.o.o. z siedzibą w ..., wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000145473. Celem zwiększenia efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, Zgromadzenie Wspólników Przedsiębiorstwa ... Sp. z.o.o. podjęło uchwały o zasadach działania przedsiębiorstwa Spółki. W ich efekcie, od dnia 1 stycznia 2003r. prowadzone są odrębnie dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa Spółki, które są zdolne do realizacji zadań gospodarczych w określonych dziedzinach i mogą funkcjonować samodzielnie.

Obecnie planowany jest podział Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych polegający na wydzieleniu z Przedsiębiorstwa ... Sp. z.o.o. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Celem przeprowadzenia powyższej operacji kapitał zakładowy uległby najpierw podwyższeniu do kwoty 100.000zł, a następnie po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Zgromadzenie Wspólników podjęłoby uchwały o podziale spółki, w wyniku których kapitał zakładowy Przedsiębiorstwa ... Sp. z.o.o. uległby obniżeniu do kwoty 50 000zł. Udziały wspólników obejmujących udziały w nowo zawiązanej spółce uległyby umorzeniu, a oni w zamian za umorzone udziały objęliby udziały w nowo zawiązanej spółce.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarł Pan pytania następującej treści:

  • czy planowany podział spółki w trybie przepisu art. 529 § 1 pkt 4 Kodeks spółek handlowych będzie skutkował powstaniem przychodu (dochodu) w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dla jej wspólników lub wspólników, którzy nabędą udziały w nowej spółce?
  • czy organ podatkowy jest związany treścią niniejszej interpretacji?

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Pana zdaniem powstałe po podziale dwie zorganizowane części Przedsiębiorstwa ... Sp. z.o.o. zdolne są do realizacji zadań gospodarczych w określonych dziedzinach i mogą funkcjonować samodzielnie, a tym samym spełniają przesłanki określone w art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W kwestii opodatkowania wspólników spółki dzielonej, którzy obejmą udziały w nowo zawiązanej spółce odwołał się Pan do art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego wspólnicy spółki dzielonej podlegają opodatkowaniu w chwili podziału, jeżeli w przypadku podziału przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pana zdaniem wspólnicy, którzy obejmą udziały w nowo zawiązanej Spółce, a których udziały w Przedsiębiorstwie ... Sp. z.o.o. zostaną umorzone nie osiągają przychodu z umorzenia udziałów, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż faktycznie nie uzyskają przychodu (dochodu) z tego udziału.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu wyjaśnia co następuje.

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 200r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Powołany przepis zawiera ogólną definicję dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, zgodnie z którą jest nim dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziału. Dochodem będzie nadwyżka wynagrodzenia z umorzenia. Użyty przez ustawodawcę termin „faktyczny” oznacza niewątpliwie, że chodzi o dochód rzeczywisty, a nie hipotetyczny. Tym samym, bez przysporzenia majątkowego na rzecz udziałowca nie można mówić o dochodzie z udziału w zyskach osób prawnych. Tylko dochód z umorzenia udziałów, który został faktycznie uzyskany przez udziałowca podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowy od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę, iż w zamian za umorzone udziały wspólnicy obejmą udziały w nowo zawiązanej spółce uznać należy, że w tym przypadku nie mamy do czynienia z dochodem z umorzenia udziałów, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1, jako że wspólnik nie uzyska faktycznego, indywidualnego i rzeczywistego dochodu z tego udziału, gdyż dochód ten zastąpiony będzie nowo objętymi udziałami.

Z kolei art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika bowiem, że na skutek podziału powstaną dwie spółki, które będą działały na bazie dotychczas funkcjonujących zorganizowanych części przedsiębiorstwa, zarządzanych przez odrębnych kierowników, zawierających odrębne umowy, prowadzących odrębną politykę kadrową, posiadających odrębne rachunki bankowe i sporządzających odrębne sprawozdania finansowe. W tym miejscu zauważyć należy jednak, iż zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej, organ podatkowy udziela interpretacji jedynie w zakresie zastosowania prawa podatkowego, a nie w zakresie oceny, czy dany podmiot spełnia czy też nie kryteria uprawniające go mieszczenia się w dyspozycji ustawowych definicji określonych pojęć.

Zatem nie oceniając czy zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż w wyniku podziału spółki nie będzie miał zastosowania art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy, w konsekwencji czego podział nie będzie skutkował powstaniem dochodu dla wspólników, którzy nabędą udziały w nowej spółce.

W myśl art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Tym samym organ podatkowy uznaje przedstawione przez Pana stanowisko za prawidłowe.

Oceny stanowiska dokonano zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 16 listopada 2006r. i stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj