Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PP3/443-0030/06
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-0030/06
Data
2006.06.13



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
następstwo prawne
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy utworzona spółka jawna w opisanym stanie faktycznym wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki podatnika wynikające z przepisów prawa podatkowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana B. z dnia 06.04.2006r. (data wpływu do urzędu 11.04.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie przejęcia przez nowo powstałą spółkę praw i obowiązków osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w związku z wniesieniem przez osobę fizyczną do spółki wkładu w postaci przedsiębiorstwa, stwierdzam że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 06.04.2006r. (data wpływu do urzędu 11.04.2006r.) podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który zamierza dokonać zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej poprzez zawarcie umowy spółki jawnej, do której wniesie jako wkład dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo. Wniesieniu do spółki podlega cały majątek podatnika związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności: środki trwałe, wyposażenie, towary. Jednocześnie podatnik dokonuje cesji wszystkich umów handlowych na nowo powstałą spółkę. Pracownicy zatrudnieni przez podatnika, zgodnie z kodeksem pracy staną się pracownikami powstałej spółki. Nazwę pod którą podatnik prowadził dotychczas przedsiębiorstwo podatnik wniesie do spółki do używania. Podatnik natomiast nie wniesie do spółki wierzytelności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, które stanowią jego dochód. Podatnik zamierza zlikwidować działalność gospodarczą prowadzoną indywidualnie, ale będzie ją prowadził tylko w zakresie niezbędnym do ściągnięcia wierzytelności. Utworzona spółka jawna będzie podatnikiem podatku VAT i będzie prowadziła działalność podlegającą opodatkowaniu.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy utworzona spółka jawna w opisanym stanie faktycznym wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki podatnika wynikające z przepisów prawa podatkowego?

Zdaniem podatnika, w myśl art.93a Ordynacji podatkowej spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby. Wg podatnika ten przepis ma zastosowanie w opisanym stanie faktycznym i spowoduje, że utworzona spółka jawna będzie mogła odliczyć podatek naliczony z faktur zakupu wystawionych przez podatnika oraz uwzględnić w swojej deklaracji VAT-7 nadwyżkę podatku naliczonego wykazaną w ostatniej deklaracji VAT złożonej przez podatnika.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą PTU, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Stosownie do art.93a § 2 Ordynacji podatkowej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    b) spółki kapitałowej;
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie podatnik zamierza dokonać zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej poprzez zawiązanie spółki jawnej. Do nowo powstałego podmiotu podatnik wniesie majątek w postaci: środków trwałych, wyposażenia i towarów. Nie wniesie natomiast wierzytelności, które stanowią jeden z elementów należących do przedsiębiorstwa. Zatem przedmiotem wkładu osoby fizycznej (podatnika) nie będzie całe przedsiębiorstwo, a jedynie poszczególne jego elementy.

Wobec powyższego wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego nie będą miały zastosowania. Powstała spółka nie wstąpi w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika jako osoby fizycznej wnoszącej na pokrycie udziałów wkład w postaci składników swojego majątku. Nie będzie miało w tym przypadku miejsca następstwo prawne w podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj