Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-19/07/DC
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-19/07/DC
Data
2007.03.20



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy dla celów podatku VAT należy posługiwać się NIP nadanym Gminie czy Urzędowi?Czy prawidłowa jest dotychczasowa praktyka posługiwania się NIP-em urzędu w rozliczeniach podatku VAT, wynikających z umów zawieranych przez gminę oraz czy należy dokonać aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT na gminę.Czy w przypadku dokonania aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego NIP poprzez zmianę nazwy: z urzędu na gminę mogą zostać objęte wspólną deklaracją podatkową faktury wystawione przed aktualizacją NIP na urząd jak i faktury wystawione na gminę po dokonaniu aktualizacji?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14 a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2007 r. (data wpływu do urzędu 16.02.2007 r.) o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz Statutem Miasta Płocka prezydent jako organ wykonawczy wykonuje zadania przy pomocy urzędu. Numer NIP posiada Urząd Miasta Płocka. Gmina Płock nie posiada odrębnego numeru NIP. Stroną umów cywilnoprawnych rodzących obowiązek podatkowy w zakresie VAT, na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. jest wyłącznie gmina, jednakże faktury VAT wystawiane są na urząd, posiadający numer identyfikacji podatkowej. Stroną umów o pracę jest Urząd Miasta Płocka.

Stanowisko Wnioskodawcy: W świetle art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z przepisu tego wynika, iż obowiązek podatkowy powstaje po stronie tego podmiotu, wymienionego w cytowanym przepisie, który jest stroną umowy cywilnoprawnej. Stroną umów cywilnoprawnych jest zawsze Gmina Płock, zatem w sytuacjach wymienionych w tym przepisie to gmina a nie Urząd Miasta powinna posiadać status podatnika VAT oraz posługiwać się NIP-em jej nadanym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:• Art. 15 ust . 1 i 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Urząd Miasta jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej spełnia w/w definicję podatnika podatku od towarów i usług (o ile wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu następuje na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych – art.15ust. 6 ustawy). Samorządowa osoba prawna m.in. gmina, nie posiada własnych struktur organizacyjnych, a nałożone na nią zadania w myśl art. 33 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (teks jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) wykonywane są przy pomocy urzędu gminy. Dodatkowo przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetów państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora Finansów publicznych (Dz U. Nr 142, poz. 1020) nie przewidują możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dotyczącej rozliczenia podatku od towarów i usług dla samorządowych osób prawnych oraz dla ich urzędów obsługujących je od strony techniczno-organizacyjnej. Uwzględniając powyższe gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer) NIP, a w związku z ich czynnościami w zakresie podatku VAT powinno być wystawiane jedno rozliczenie deklaracyjne.

Reasumując, dotychczasowa praktyka wnioskodawcy, polegająca na tym, że to urząd a nie gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług, można w świetle powyższego uznać jako prawidłowe. Dla celów podatku VAT można posługiwać się NIP nadanym Urzędowi.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj